Zorunlu trafik sigortası, her araç sahibinin zorunlu olarak yaptırması gereken bir sigorta türüdür. Birçok ülkede bulunan bir sigorta türüdür. Trafikte meydana gelebilecek kazalarda maddi ve bedeni zararların zorunlu trafik sigortası ile karşılanması amaç edinilir. Bir kaza durumunda sadece kendi aracınız için değil aynı zamanda başka araçlarda meydana gelebilecek hasarların ve yayalarda oluşabilecek zararların da sigorta limitleri dahilinde karşılanması beklenir. Birçok kişi zorunlu trafik sigortası yaptırmayı unutabilmekte veya yaptırmamayı tercih etmektedir. Böyle bir durumda ise araç bağlanır mı merak edilmektedir.

Zorunlu trafik sigortası yaptırılmayan araç bağlanır mı?

Öncelikle zorunlu trafik sigortası yaptırmamanın bir maddi cezası bulunmaktadır. Bu ceza tutarına zorunlu trafik sigortası yaptırmama cezası sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Bunun yanında ise ödemediğiniz süre zarfında yüzde 5 oranında faiz ödemesine de maruz kalırsınız.Karayolları Trafik Kanununa göre trafiğe çıkan her aracın sigortası olmak durumundadır. Yasa gereği sigortası bulunmayan araçlar trafiğe çıkamazlar ve tekrardan araç muayenesi yaptıramazlar. Bu yüzden de zorunlu trafik sigortası bulunmayan araçlar çevirmede tespit edildiklerinde kendilerine öncelikle maddi ceza uygulanır. Şayet ikinci kez yine trafik sigortası ödemediği tespit edilirse de araç çekici vasıtasıyla bağlanmaktadır. Aracınız trafik sigortası yaptırmadan da park halindeki otoparktan çıkartılamaz.


DİĞER ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, zorunlu trafik sigortası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan zorunlu trafik sigortası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.