Zorunlu trafik sigortası; trafik içinde olan bir aracın herhangi bir nedenle kazaya uğraması ardından, kazaya neden olan ya da kazaya sebebiyet veren aracın ya da üçüncü kişilerin zarar görmesi halinde sürücüyü teminatı altına alan sigorta türüne denir. Trafik sigortası her koşulda yapılması gereken bir sigortadır.

Zorunlu trafik sigortası yaptırmama cezası ne kadardır?

Son dönemde yükselen trafik sigortası fiyatı birçok kişinin zorunlu trafik sigortası ödemesini yapmamasına neden oldu. Maliye bakanlığı bu oranın oldukça yüksek olduğunu açıkladı ve güncel trafik sigortası cezasını 436 TL olarak belirledi.Cezası trafik sigortası günü geçerse ceza nedir?

Trafik sigortası gecikme cezası; cezanın yenmesinden itibaren 15 gün içinde ödenmezse %5 oranında ceza faizine maruz kalıyor ve kaza yapmasa dahi cezası sabit kalıyor. Gecikme zammı %50 ile sınırlanmıştır. Ayrıca trafik sigortası poliçenizin zamanında yenilenmesi halinde hasar alması halinde bir kademe, iki hasar alması halinde ise iki kademe aşağı iner

Cezanızı uzun bir süre ödenmemesi halinde ve bu durumun tespit edilmesi durumunda polisler tarafından trafikten men edilmesi de mümkün. Aracınızı yeniden alabilmeniz için sigortanızı ödemeniz gerekiyor.

Trafik sigortası sadece sizi değil aynı zamanda karşı araçta yolculuk edenleri, yayaları ve yakınlarınızı da koruyan bir niteliğe sahip olduğu için mutlaka yapmanız gereklidir. Cezalar ve sigorta bedelleri maliye bakanlığı tarafından hızlı bir şekilde ödenebilir. Yeni araç alacak kişilerin mutlaka sigorta borçlarına ve cezalarına bakması, aracı aldığı anda sigortayı yapması gereklidir. Bu yazımızda zorunlu trafik sigortası yaptırmama cezası hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, zorunlu trafik sigortası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan zorunlu trafik sigortası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.