Zorunlu hizmet affı nedir, ne demektir?

Zorunlu hizmet, öğretmen, polis ve doktorların doğuda zorunlu bir şekilde eğitim ve hizmet vermesine denmektedir. Staj dönemlerini bitiren bu mesleğe sahip adaylar zorun olarak doğuda görev almak zorunda kalırlar. Bu görevin hangi şehirde olduğu KPSS puanına göre belirlenebilmektedir. Zorunlu hizmet, birinci, ikinci ve üçüncü bölge diye adlandırılan illerde yer almaktadır. Buna göre zorunlu hizmet yapacak kişi sadece doğu değil diğer bölgelerde de görev alabilmektedir. Bu bölgelerin seçimi de atama yapılan yerlerde alınan puanlara göre değişmektedir.

Zorunlu hizmet süresi ayrıca yapılan bölgelere değişmektedir. Örneğin üçüncü bölgede yer alan illerde görev alanlar en az 5 yıl zorunlu hizmet vermesi gerekmektedir. İkinci bölgede bulunan illerde görev alanlar en az 6 yıl olmak üzere birinci bölgede yer alan şehirlerde hizmet verenler ise en az 7 yıl boyunca zorunlu hizmet vermektedirler. Zorunlu hizmet yer değiştirme şartları ve kuralları ayrı olurken bu meslekleri yapan kişiler 2010 tarihinden sonra olanlar için geçerlidir.2010 tarihinde gelen yürütme ile zorun hizmet verenlere af çıkmıştır. Bu zorunlu hizmet affı, şayet 2010 tarihinden önce öğretmen, polis ya da doktor olan adaylar mesleklerini zorunlu bir şekilde doğuda hizmet ettiklerinde af sayesinde tayinleri değiştirilebilmektedir. Bu zorunlu hizmet affı sayesinde 5, 6 ya da 7 yıl boyunca zorunlu bir şekilde doğuda hizmet etmelerine gerek kalmadan şehir değiştirmelerine fırsat vermektedir. Ancak sadece 2010 yılından önce bu mesleklerde çalışanlar için geçerlidir. Ayrıca en az 3 yıl zorunlu hizmet vermiş olması gerekmektedir. 2010 tarihinden sonra öğretmen, doktor ya da polis olanlar zorunlu hizmet görevlerine belirtilen şartlara göre devam etmek zorundadırlar.

Zorunlu hizmet affı çıkacak mı, gelecek mi?

Özellikle son dönemde zorunlu hizmet affı isteyen vatandaşlarımızın sayısı bir hayli artmış durumda. Ancak hükümet tarafından zorunlu hizmet affı müjdesi henüz gelmedi. Gündemde böyle bir düşüncelerinin de olmadığı yönünde açıklamalarda bulundular. Şayet zorunlu hizmet affı hakkında önemli bir gelişme, haber çıkarsa bunu ilk olarak www.devlette.com adresi üzerinden öğrenebilirsiniz. Bu sebepten zorunlu hizmet affı ne zaman olur, olacak mı, gelebilir mi gibi konularda ilk olarak bilgi almak için sosyal ağlardan bizleri takip edebilirsiniz. Sizler de zorunlu hizmet affı gelmeli mi hakkında düşüncelerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ZORUNLU HİZMET AFFI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, zorunlu hizmet affı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan zorunlu hizmet affı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.