Zorunlu deprem sigortası nedir, ne demektir, ne işe yarar?

Zorunlu deprem sigortası ülkemiz topraklarının yüzde 96’sı deprem bölgelerinde bulunmasından dolayı ülkemiz tarafından geliştirilmiş olan bir sistemdir. Sistemi yönetme sorumluluğu Doğal Afet Sigortaları Kurumu yani DASK’a aittir. Zorunlu deprem sigortası poliçesi ile depremin ve deprem kaynaklı yer kayması, yangın, infilak ve tsunaminin neden olabileceği tüm hasarlara karşı konutları güvence altına almaktadır. Zorunlu deprem sigortası ile deprem zarar gören binalar ister oturulamaz halde, isterse de kısmi hasarlı durumda olsun, zararı en kısa sürede tazmin ederek yaşamın normale dönmesine aracılık etmektedir.

Zorunlu deprem sigortasının amacı meydana gelebilecek deprem risklerine karşı bina sahiplerinin zararlarını karşılamaktır. Herhangi bir olası depremde deprem sigortası bulunmayan bina / konut sahiplerinin zararları hiçbir şekilde karşılanmamaktadır. Peki zorunlu deprem sigortası yaptırmak zorunlu mudur?



Zorunlu deprem sigortası yaptırmak zorunlu mudur, mecburi mi?

Zorunlu deprem sigortası ülkemiz için hayati öneme sahip uygulamalardan bir tanesidir. Bunun eksikliğini 1999 yılında yaşadığımız Marmara Depremi’nde gördük.  Zorunlu deprem sigortası yaptırmak zorunludur. İsteğe bağlı olarak yaptırılmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak bunun için yani yaptırılmaması durumunda maddi bir ceza öngörülmemiştir. Bunun yerine yaptırmamanız durumunda çeşitli kısıtlandırmalara maruz kalırsınız. Örneğin; elektrik ve su aboneliği alınmaz veya ev satışı ya da kiralaması gerçekleştirilmez. Tüm bunları yapmak için bireylerden yani konut sahiplerinden zorunlu deprem sigortası yaptırılması istenmektedir. Hali hazırda bu işlemlerimizi gerçekleştirebilseydik bile zorunlu deprem sigortası yaptırmalıydık.

Zorunlu deprem sigortası hangi binalara yapılır, hangi binaları kapsar?

Zorunlu deprem sigortası genel anlamıyla, belediye sınırları içinde kalan meskenlere yönelik olarak geliştirilmiş bir sigorta sistemidir. 6305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu gereğince, aşağıda tanımlanmış binalar güvence altına alınır:

  • Tapuya kayıtlı ve özel mülkiyete tabi taşınmazlar üzerinde mesken olarak inşa edilmiş binalar
  • 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamındaki bağımsız bölümler
  • Bu binaların içinde yer alan ve ticarethane, büro ve benzeri amaçlarla kullanılan bağımsız bölümler
  • Doğal afetler nedeniyle devlet tarafından yaptırılan veya verilen kredi ile yapılan meskenler

Zorunlu Deprem Sigortası ayrıca yukarıdaki koşullara uyan

  • Kat irtifakı tesis edilmiş binalar,
  • Tapuda henüz cins tashihi yapılmamış ve tapu kütüğünde vasfı “arsa vs.” olarak görünen binalar,
  • Tapu tahsisi henüz yapılmamış kooperatif evleri için de geçerlidir.

Zorunlu deprem sigortası nasıl, nereden yapılır?

Zorunlu deprem sigortası tüm sigorta şirketlerinde ve tüm bankalarda yaptırılır. Deprem Sigortası için sigorta şirketleri sizden T.C. kimlik numaranızı, ad- soy ad bilginizi, açık adresinizi, telefon numaranızı, sigortalatmak istediğiniz konutun tapu bilgilerini, yapı tarzı bilgisini, bina yaşını, kat sayısını, varsa hasar durumunu, bürüt yüz ölçümünü ve kullanım şekli bilgisini isterler. Bu bilgi ve belgeler ile beraber bankalara veya sigorta acenteliklerine başvuruda bulunarak deprem sigortanızı yaptırabilirsiniz?

Zorunlu deprem sigortası hakkında bilgi

Zorunlu deprem sigortası her yıl yenilenir mi, mecburi mi?

Zorunlu deprem sigortası bir kereye mahsus yaptırılan bir sigorta değildir. Her sene zorunlu deprem sigortası poliçenizi yenilemek durumundasınız.

Zorunlu deprem sigortası kiracı mı, ev sahibi mi yapar?

Zorunlu deprem sigortası ev sahibinin yaptırmakla yükümlü olduğu işlemlerden bir tanesidir. Kiracı sadece zorunlu deprem sigortası yaptırdığına dair  belgeyi elektrik ve su gibi abonelikleri üzerine alırken kullanmaktadır.

Zorunlu deprem sigortası aylık mı, yıllık mı yaptırılır?

Zorunlu deprem sigortası her sene yaptırılan bir sigorta türüdür. Her sene sigorta poliçeniz bitmeden yaptırmalısınız.

Bu yazımızda zorunlu deprem sigortası amacı nedir, faydaları nelerdirkimler yaptırır, kanunu ve yönetmeliği ile mecburi midir, kim öder konularında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızda zorunlu deprem sigortası yaptırmama cezası hakkında detaylı bilgiler elde edebilirsiniz.


DİĞER ZORUNLU DEPREM SİGORTASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, zorunlu deprem sigortası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan zorunlu deprem sigortası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.