Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmama cezası var mıdır?

Ülkemiz 17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen Marmara Depremi’nin ardından çok sayıda yeni düzenlemeye gitmiş ve eksik görülen ya da hatalı bulunan uygulamalar değiştirilmiştir. Bunlardan bir tanesi de bu tarihten sonra yapılması zorunlu tutulan doğal afet sigortalarıdır. Zorunlu Deprem Sigortası yani bilinen kısa adıyla DASK, bütün konukları depreme karşı güvence altına almak, ülkemizde sağlıklı yapılaşmaya katkı sağlamak, deprem kaynaklı giderleri azaltmak amacıyla oluşturulmuştur.  Ülkemizde bina hasarlarının 3’de 2’sinin deprem kaynaklı olduğu düşünülürse deprem sigortasının önemi bir kez daha anlaşılmaktadır.

Tamamı ticari ya da sınai amaçla kullanılan binalar, zorunlu deprem sigortasının kapsamı dışındadır. Ancak mesken olarak inşa edilen apartmanların içinde yer alan ticarethane, dükkan, büro gibi bağımsız bölümler için poliçe yaptırma zorunluluğu mevcuttur. Bunun dışındaki binalarda da zorunlu deprem sigortası yaptırılmalıdır. Peki zorunlu deprem sigortası yaptırmama cezası nedir, ne kadardır?Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmamanın cezası nedir?

Deprem sigortası kişilerin tercihine bırakılmamış ve yaptırılması zorunlu tutulmuştur. Fakat zorunlu deprem sigortası yaptırmamanın herhangi bir maddi cezası yani para cezası bulunmamaktadır. Bunun aksine zorunlu deprem sigortası yaptırmayan kişilerin bazı işlemleri gerçekleştirebilmesi engellenmektedir. Zorunlu deprem sigortası yaptırmayan kişi veya kişiler konutlarını satamaz ve kiraya veremezler. Hatta son yapılan düzenleme ile beraber konutlarına elektrik ve su abonelikleri bile alamazlar. Çünkü bu abonelikleri alırken kurumlar sizden DASK yaptırdığınıza dair belgeyi isteyeceklerdir. Haliyle bu belge olmadan da bu tür abonelikler alınamaz.

Ülkemiz bir deprem ülkesi olduğu açık bir gerçektir. Bu sebepten dolayı zorunlu deprem sigortası oldukça önem taşımaktadır. İlerleyen bir zamanda gerçekleşmesi muhtemel bir deprem ile eviniz oturulamaz hale gelebilir ve birikiminizi sigorta yaptırmadığınız için kaybedebilirsiniz. Bu sebeplerden dolayı zorunlu deprem sigortası oldukça önemlidir ve her bireyin cezası olsun ya da olmasın yaptırması gerekmektedir.

Bu yazımızda zorunlu deprem sigortası yaptırmazsak ne olur, yapılmazsa ne olur, dask yaptırmayana ceza, zorunlu deprem sigortası yenilenmezse ne olur? hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızda zorunlu deprem sigortası nedir öğrenebilirsiniz.


DİĞER ZORUNLU DEPREM SİGORTASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, zorunlu deprem sigortası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan zorunlu deprem sigortası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.