Odyolog maaşları ne kadardır?

Odyolog, insanların işitme kaybı ve denge kontrollerini önlemek üzere çalışmalar yapan, ilgili uzman doktorun tanısına ve tedavisine bağlı olarak çeşitli testler yardımıyla işitme ve denge sorunlarını tespit eden uzman kişilere denilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan rakamlara göre ülkemizde 2 milyonu aşkın işitme sorunu yaşayan kişi bulunmaktadır. Bu rakam göz önüne alındığında odyologların ne denli önemli bir göreve sahip oldukları bir kez daha anlaşılmaktadır. Ülkemizde henüz yeni bir meslek olması sebebi ile, tam olarak hakkında çoğu insan bilgi sahibi değildir. Fakat gerek iş bulma olanaklarının fazla olması, gerekse maaşları sebebi ile odyolog mesleğine ilgi günden güne artmaktadır. Peki odyologlar ne kadar maaş alırlar?

Odyolog maaşları 2023

Odyologlar özel sektörde ve devlette yani kamuda çalışma imkanına sahiptirler. İş bulma olanakları bir hayli fazladır. Odyolog olmak için üniversitelerde bulunan odyoloji bölümü tamamlanmalıdır. Bu konu hakkında detaylı bilgilere odyolog nasıl olunur yazımızdan ulaşabilirsiniz. Peki odyologlar ne kadar para kazanıyorlar?Kamuda Odyolog Maaşları

Odyologların maaşlarını kamu ve özel sektör olarak ikiye ayırmalıyız. Kamuda odyologlar devlet üniversitelerinde ve devlet hastanelerinde çalışabilirler. Enflasyon ve diğer memur zamları ile beraber odyologlar kamuda 2023 yılı itibariyle 9 bin TL kazanmaktadırlar. Bu maaşa aile yardımı, çocuk yardımı, eş yardımı ve döner sermaye ücreti de eklenince kazandıkları ücretler daha da artmaktadır.

Özel Sektörde Odyolog Maaşları

Odyologların özel sektörde elde etmiş oldukları gelir aralığı ise daha fazladır. Özel hastanelerde ve işitme merkezlerinde odyolog maaşları 7500 TL ile 9500 TL arasındadır. Fakat deneyimli, alanında uzman odyologların maaşları 15 bin TL civarlarına kadar çıkabilmektedir.

Gördüğünüz üzere uzman odyolog maaşları ülkemiz standartlarına göre oldukça yüksek seviyelerdedir. Hem maaşları sebebi ile hem de yeni bilinen bir meslek olması ve iş sahasının geniş olması yani iş bulma olanaklarının fazla olması sebebi ile odyolog mesleğine ilgi günden güne artmaktadır. Üstelik mesleğin geleceği de bir hayli parlaktır. Bu sebepten bu mesleği icra etmek isteyenlerin gerekli nitelikleri taşımaları halinde devlette.com olarak seçmelerini önermekteyiz. Bu yazımızda Türkiye’de odyolog maaşları hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ODYOLOG HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, odyolog konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan odyolog duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.