Odyologlar ne kadar maaş alıyorlar?

Odyoloji, işitmenin fiziksel ve nörolojik sorunlarını incelemekte olan ve işitme kaybı sorunlarını tespit eden, rehabilitasyonu ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Odyolog ise bu mesleği icra eden kişilere denilmektedir.

Odyolog olabilmek için üniversitelerin 4 senelik lisans programlarından bir tanesi olan odyoloji bölümü kazanılmalıdır. Akabinde bu bölümden mezun olan kişiler odyolog unvanını kazanmış olurlar. Odyolog mesleği sağlık alanında geleceğin mesleklerinden bir tanesi olduğunu düşünülmektedir. 2025 yılına kadar bu meslekte personel açığının bulunacağı belirtilmektedir. Ülkemizde 3 milyonu aşkın işitme engelli vatandaşımızın bulunduğu düşünüldüğünde yapılan bu tespitin doğruluk payının fazla olduğu görülebilmektedir.  Peki odyologlar ne kadar maaş alıyorlar?Odyolog maaşları 2020

Odyologlar kamuda ve özel sektörde çalışma olanağına sahiptirler. Hastanelerde, muayenehanelerde, işitme cihazı üretim ve satış merkezlerinde ve daha birçok noktada çalışma olanağına sahip olan odyologların maaşları da bu doğrultuda farklılık göstermektedir. Aşağıdaki tabloda 2020 yılında Ocak ve Temmuz aylarında zamlı odyolog maaşları verilmiştir.

D/KHizmet YılıEğitimNet Maaş
8/1Yeni BaşlayanLisans3.123 TL
7/13 yılLisans3.183 TL
6/16 yılLisans3.202 TL
5/19 yılLisans3.215 TL
4/112 yılLisans3.365 TL
3/115 yılLisans3.380 TL
1/425 yıl ve üzeriLisans3.617 TL

Yukarıda vermiş olduğumuz tablodaki maaş hesaplamasında, işe yeni başlamış olan, bekar, çocuksuz personel kriterleri alınmıştır. Hesaplamaya sendika aidatı, nöbet ücreti, icap ücreti, fazla mesai gibi çeşitli ek ücretler dahil edilmemiştir. Özel sektörde ise odyologların maaşları tecrübelerine göre farklılık göstermektedir. Özel sektörde çalışan bir odyolog 3 bin ile 7 bin TL arasında değişen miktarda maaş almaktadır.  Ayrıca diğer yazımızdan odyolog nasıl olunur detayları ile öğrenebilirsiniz.


DİĞER ODYOLOG HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, odyolog konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan odyolog duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.