Zabıta maaşları ne kadardır?

Belediyelerde çok sayıda kadro ve pozisyon bulunmaktadır. Bu pozisyonlardan bir tanesi de zabıta memuru yani zabıta pozisyonudur. Zabıtalar, belediye sınırları içerisinde huzur ve güven ortamını tahsis etmek amacıyla görevlendirilmiş olan kişilere deniliyor. Bir komşumuzun beslemiş olduğu hayvanlar size zarar veriyorsa, bir lokanta hijyen koşullarına uymuyorsa, sokaktaki tabelalara izinsiz olarak afişler basılıyorsa, kaçak izinsiz yapılar yapılıyorsa şikayetlerinizi dile getireceğiniz kişiler zabıtalardır. Bu sebepten yaşadığınız yerde sükun ortamının sağlanabilmesi adına zabıtalara ihtiyaç duyulmaktadır. Oldukça zor bir mesleği icra eden zabıtalar, devlet memurlardır. Yani devlet memurlarının sahip oldukları tüm haklara sahiptirler. Peki huzurumuz için sürekli olarak çalışan zabıtalar ne kadar maaş alıyorlar hiç merak ettiniz mi?

Zabıta maaşları 2023

Zabıta memurluğu, memur olmak isteyenlerin ve belediyelerde çalışmak isteyenlerin en çok başvuru yaptığı mesleklerden bir tanesidir. Zabıta olabilmek için belediyelerce yayınlanan ilanları takip etmelisiniz. Tabi bunun yanında birçok şartı da sağlıyor olmanız gerekmektedir. Tüm bu şartları Zabıta Nasıl Olunur yazımızdan öğrenmeniz mümkündür. Peki zabıta memuru kaç tl maaş alıyor?D/KHizmet YılıNet Maaş
1/425 ve üstü9085 TL
1/4249036 TL
9/108529 TL
9/218427 TL

Yukarıdaki tablodan da görebileceğiniz üzere işe yeni başlamış bir zabıta memuru 8427 TL maaş almaktadır. Bu maaşa aile yardımı, çocuk yardımı ve diğer sosyal yardımlar eklenmemiştir. Tüm bunlarla beraber maaşları daha da yükselmektedir. Zabıta memurlarının maaşlarını ektileyen faktörler aşağıda verilmiştir.

 • Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan zabıtalar 1000 TL daha fazla maaş almaktadır.
 • Lise mezunu olan zabıtalar 50-100 TL daha az maaş almaktadır.
 • Ön lisans mezunu olan zabıtalar 50-100 TL daha fazla maaş almaktadır.
 • Evli ve çocuk sahibi olan zabıtalar daha fazla maaş almaktadır.
 • Sosyal Denge Tazminatı alan zabıtaların maaşları da daha yüksek olmaktadır.

Vermiş olduğumuz maaşlar kadrolu zabıta maaşı hakkındadır. Daha önce sözleşmeli yani taşeron olarak alınmış zabıta memurları son dönemde kadroya geçirilmişlerdir. Bu sebepten bundan sonra alınacak olan zabıtalar kadrolu olacağı için diğerlerinin maaş bilgilerini paylaşmamaktayız.

Zabıta fazla mesai ücretleri 2023

Zabıta memurlarının sık sık mesai yaptıkları görülmektedir. Bu yüzden maaşlarına ek olarak bu yapmış oldukları mesai saati kadar mesai ücreti alırlar. Bu mesai ücreti ise görev yaptıkları belediyenin nüfus bilgisine göre farklılık göstermektedir. Aşağıdaki listede bu miktarları görebilirsiniz.

 • Nüfusu 10 binden fazla olan belediyelerde 361 TL’dir.
 • Nüfusu 10 bin ile 50 bin arasındaki belediyelerde 386 TL’dir.
 • Nüfusu 100 bin ile 250 bin arasındaki belediyelerde 427 TL’dir.
 • Nüfusu 250 bin ile 1 milyon arasında olan belediyelerde 482 TL’dir.
 • Nüfusu 1 milyondan fazla olan belediyelerde 575 TL’dir.
 • İstanbul, Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri’nde 667 TL’dir.
 • Geriye kalan Büyükşehir Belediyelerinde 450 TL’dir.

Zabıta memurları daha sonra görevde yükselme sınavlarına katılarak zabıta komiseri, zabıta amiri, zabıta şube müdürü, zabıta müdürü ve zabıta daire başkanı gibi kadrolara gelebilmektedir. Bu sayede de maaşları çok daha yüksek rakamlara çıkabilmektedir.

Zabıta memurunun maaşını kim öder?

Zabıta memurları belediyelerde görev alan memurlardır. Maaşları belediye bütçesinden karşılanmaktadır. Bu maaşlar İller Bankası vasıtası ile belediyelere iletilir, belediyeler de maaş ödemelerini gerçekleştirir.

Bu yazımızda zabıta memuru net maaşı ile Ocak ve Temmuz aynı yeni enflasyon zammı zabıta maaşları hakkında bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ZABITA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, zabıta konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan zabıta duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.