Zabıt katibi, Adalet Bakanlığı tarafından taşra ve merkez teşkilatında görev verilmek üzere atanan yardımcı yargı personellerine denilmektedir. Zabıt katibi, adliyelerde, bölge idari ve iş mahkemelerinde, seçim kurulları veya müdürlüklerinde, icra dairelerinde Adalet Bakanlığı tarafından genel hizmetler sınıfında istihdam edilmekte olan; kalem işleri, yazışma, dosyalama gibi işleri yerime getirmekle görevli olan, 657 sayılı kanuna tabi yardımcı yargı personelleridir. Bir önceki yazımızda zabıt katibi nedir detaylı olarak anlattık. İlgili yazımızı okuyarak bu meslek grubu hakkında detaylı bilgiler elde edebilirsiniz. Bu yazımızda zabıt katibi olmak istiyorum diyenler için zabıt katibi nasıl olunur, olma şartları nelerdir, kimler zabıt katibi olabilir gibi konularda detaylı bilgiler sunacağız.

Zabıt katibi olma şartları nelerdir, kimler zabıt katibi olabilir?

Zabıt katibi alımlarında istenilen başvuru şartları ilana göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak genel itibariyle zabıt katibi alımlarında başvuru yapmak isteyen adaylardan; Fakülte veya Yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet yüksekokulu, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet önlisans programı, adalet meslek lisesinden mezun olmak, Diğer lise veya dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olmak, Yukarıda sayılanlar dışında, en az lise veya dengi okul mezunu olup, en son başvuru tarihi itibarıyla Milli Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo veya bilgisayar sertifikasına sahip olmak gibi başvuru şartları talep edilmektedir.Şartlarda da görebileceğiniz üzere en az lise veya dengi bir okul mezunu olmanız durumunda dahi zabıt katibi olma şansını yakalarsınız. Ancak bu durumda daktilo veya bilgisayar sertifikası sahibi olmanız gerekmektedir. Bunun dışında zabıt katibi alımlarında KPSS sınavında belirli bir puan talep edilmektedir. Bu puan genel olarak lisans mezunları için KPSSP3, ön lisans mezunları için KPSSP93 ve lise mezunları için ise KPSSP94 puan türüdür ve çoğu durumda adayların en az 70 puana sahip olmaları gerekir. Yani zabıt katibi olmak için yukarıda bahsettiğimiz bölümlerden mezun olmalı ve akabinde KPSS sınavına girerek yukarıda belirttiğimiz puan türlerinden en az 70 puan almış olmalısınız. Tabi yapmanız gereken şeyler sadece bu işlemlerle sınırlı değil. Peki nasıl zabıt katibi olunur?

Zabıt katibi nasıl olunur?

Yukarıdaki başvuru şartlarını sağlamanız durumunda Adalet Bakanlığı tarafından yapılan alımlara başvurmanız ve akabinde zabıt katibi daktilo sınavına katılmanız gerekmektedir. Bu sınavda adalara tercihlerine göre F veya Q klavye kullanabilecekleri bir daktilo veya bilgisayar verilmektedir. Burada adaylardan 3 dakika içerisinde en az 90 kelimeyi yanlışsız bir şekilde yazmaları talep edilir. Hızlı klavye kullananlar için bu aşamayı kolaylıkla geçebilirsiniz.

Klavye sınavının ardından da adaylar sözlü sınava tabi tutulurlar. Adayların tabi tutulacağı sözlü sınav yani mülakat belirli konular içermektedir. Bu sınavda adaylardan ilgilinin atanacağı kadronun gerektirdiği meslek bilgileri, Atatürk ilke ve inkılapları, Genel kültür ve bir konuyu kavrama ve ifade yeteneği üzerine sorular sorulmaktadır. Sözlü sınavı da geçen adaylar zabıt katibi olma hakkını kazanmaktadırlar. Ancak burada esas nokta bu aşamaları geçen her bireyin zabıt katibi olarak atamasının yapılamamasıdır. Bu sınavlarda almış olduğunuz puanların ortalaması alınır ve bir sıralamaya sahip olursunuz. Alım sayısına göre sıralamanız önlerdeyse zabıt katibi olarak atamanız yapılır. Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan tüm zabıt katibi alımlarına Adalet Bakanlığı iş ilanları sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda zabıt katibi olmak zor mu, olmak için hangi bölüm mezunu olmak gerekir, olmak için kaç kelime yazmak gerekir, zabıt katibi nasıl olunur konularında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ZABIT KATİBİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, zabıt katibi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan zabıt katibi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.