Adalet Bakanlığı her sene yayınlamış olduğu ilanlarda çok sayıda zabıt katibi alımı gerçekleştirmektedir. Hal durum böyle olunca zabıt katibi mesleği de merak edilmektedir. Adli kurumlarda en çok istihdam edilen mesleklerden bir tanesi olan zabıt katibi hakkında bu yazımızda detaylı bilgiler paylaştık.

Zabıt katibi nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Zabıt katibi, yardımcı yargı personellerinden bir tanesidir. Adliyelerde, bölge idari mahkemelerinde, seçim kurullarında, icra dairelerinde kalem işleri, yazışma ve dosyalamanın yapılmasından, duruşma tutanaklarının düzenlenmesine kadar, adli kurumlar için oldukça önemli görevler üstlenen personellerdir. Zabıt katibi 657 sayılı devlet memurlarına tabi bir memurdur.Zabıt katiplerinin sadece kalem içerisinde sekretarya hizmeti vermekte olan, alınan ifade ve tutanakları geçiren personeller değildirler. Oldukça elzem görevlere sahiptirler. Peki nedir bu görevler?

Zabıt katibi ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Zabıt katibi ismi çok duyulan ancak ne iş yaptıkları gibi hakkında detaylı bilgi sahibi olunmayan meslek dallarından bir tanesidir. Türk hukuk sisteminde zabıt katipleri oldukça önemli görevler üstlenmişlerdir. Hukuksal iş ve işlemlerin sağlıklı bir biçimde ilerleyebilmeleri adına zabıt katiplerine büyük ihtiyaç duymaktayız. Nedir peki bu elzem görevler?

 • Mahkeme salonlarında tutanak tutmak,
 • Dosya ve kayıtları eksiksiz bir biçimde tutmak,
 • Kararları ve tutanakları yazmak ve imzasız bırakmamak,
 • Dava dosyalarını oluşturan tüm kağıtlar için dizi pusulası düzenlemek,
 • İşi biten dosyaları tespit etmek ve arşivlemek,
 • Tutuklu sanığa duruşma gün ve saatinin tebliği için cezaevi müdürlüğüne yazı yazmak,
 • Duruşma günü listesini hazırlamak,

Gibi oldukça önemli görevlere sahiptirler. Zabıt katipleri, görevlendirildikleri kuruma göre bu görevlerin hepsini veya bazılarını yerine getirmektedir. Mahkeme ve savcılıklarda, bölge idari ve iş mahkemelerinde, seçim kurulları ve müdürlüklerinde, icra dairelerinde görevlendirilebilirler. Peki zabıt katibi nasıl olunur?

Zabıt katibi ne iş yapar?

Zabıt katibi olma şartları nelerdir, kimler olabilir?

Zabıt katibi olmak için öncelikle sağlamanız gereken bazı başvuru şartları bulunmaktadır. Bu şartları sağlayan kişiler zabıt katibi olmak için başvuruda bulunabilirler.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • En az lise mezunu olmak ( hangi bölümden mezun olunacağı yazımız devamında verilmiştir.)
 • KPSS’den en düşük 70 puan almış olmak. ( Lisans mezunları P3, ön lisans mezunları P93 ve lise mezunları P94 puan türünden en az 70 almalılar. )
 • Son başvuru tarihi itibariyle 35 yaşını aşmamış olmak, ( İlanlardaki genel yaş sınırı 35’tir.)
 • Erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak ya da tecilli olmak,
 • İşini yapmaya engel bir hastalığının bulunmaması,
 • Kamu haklarından mahrum olmamak,
 • Bilgisayar ve daktiolgrafi derslerini almış olduğunuzu gösteren MEB onaylı sertifika, ( Adalet bölümü, Ticaret meslek lisesi ve bilgisayar bölüm mezunlarından bu bilgisayar sertifikası istenmez. )

Tüm bu zabıt katibi olma şartlarını taşıyan kişiler zabıt katibi olmak için başvuruda bulunabilirler. Peki şartları taşıyorsanız zabıt katibi olmak için nasıl bir yol izlemeniz gerekiyor?

Zabıt katibi nasıl olunur?

Adalet Bakanlığı ve diğer bakanlıklar zabıt katibi ihtiyacı oluştuğunda ilan yayınlamaktadırlar. Zabıt katibi başvuru nasıl, nereden yapılır, nasıl başvurulur diyorsanız, bu ilanları takip ederek zabıt katibi olmak için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Usule uygun bir biçimde başvurusunu yapan, başvuru şartlarını sağlayan kişilerin ön başvuruları kabul edilmektedir. Bu aşamadan sonra ise zabıt katibi adayları uygulamalı sınava tabi tutulurlar. Bu uygulamalı sınav, klavye sınavıdır ve burada hızlı klavye kullandığınızı ispat etmeniz gerekmektedir. Bu uygulamalı sınav sonunda, uygulamalı sınav, mülakat sınavı ile KPSS puanınız neticesinde sıralamanız belirlenir. Peki bu uygulamalı sınav nasıl yapılıyor?

Zabıt katibi olma şartları nelerdir?

Zabıt katibi uygulamalı klavye sınavı nasıl yapılır?

Uygulamalı sınavda adayların ne kadar hızlı klavye kullanabildiklerinin tespiti yapılmaktadır. Adaylar F klavye veya Q klavye cinsinden bu sınava girebilirler. Sınav süresine adaylardan 3 dakika içerisinde en az 90 kelimeyi doğru bir biçimde yazmaları beklenmektedir. Zabıt katibi 3 dakikada 90 kelime bu şekilde yapılmaktadır. Fakat sınavlarda başarılı bir sıralama elde etmek için bu kelime sayısından daha fazla yazmanız gerekebiliyor. Öyle ki, son yıllarda sınavlarda ortalama 120 kelimeyi aşmış durumda. Akabinde de sizleri sözlü bir mülakat süreci bekliyor.

Sözlü mülakat sınavı nasıl yapılır?

Sözlü mülakat sınavında konular aşağıdaki şekildedir. Komisyon bu konular içerisinden daha önce belirlenmiş olan soruları tarafınıza yöneltmektedir.

 1. Adayın atanacağı kadronun gerektirdiği mesleki bilgiler,
 2. Atatürk ilke ve inkılapları,
 3. Genel kültür,
 4. Bir konuyu kavrama ve ifade etme yeteneği

Tüm bu konularda sözlü mülakata alınırsınız. Tüm bu süreci başarı ile geçen adaylar ise zabıt katibi olmaya hak kazanırlar. Zabıt katibi olmak için her sene çok sayıda başvuru yapılmaktadır. Bu sebepten dolayı tüm bu süreçten başarı ile ayrılmak zordur. Çünkü rakibiniz bir hayli fazladır.

Zabıt katibi nerelerde çalışır?

Zabıt katibi sadece Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışmaz. Bunun dışında; infaz kurumlarında, noterlerde, resmi ve özel bankalarda, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının hukuk müşavirliği bölümlerde iş bulma imkanlarına sahiptirler. Adalet Bakanlığı, Cumhuriyet Başsavcılıkları, mahkemeler, noterler, hukuk ve avukat büroları, Yüksek Seçim Kurulu, ceza infaz kurumları ve tutukevleri, özel güvenlik şirketleri, banka ve sigorta şirketleri gibi özel firmaların hukuk departmanlarında, takip birimlerinde çalışabilirler.

Zabıt katipliği sınavı

Zabıt katibi çalışma şartları, olanakları nasıldır?

Zabıt katipleri genel olarak kişi sayısı fazla olan bürolarda çalışırlar. Bunun dışında iş yükleri de oldukça ağırdır. Masa başında, bilgisayarda çalışılmasından dolayı ilerleyen süreçte göz ve eklem rahatsızlıkları yaşayabilirler.

Zabıt katibi çalışma saatleri nasıldır?

Zabıt katibi çoğu memurlukta olduğu gibi sabah 08:00 ile akşam 17:00 saatleri arasında çalışmaktadır. Cumartesi ve Pazar günleri yani hafta sonu çalışmamaktadırlar. Ancak iş ve işlemlerin yoğun olmasından dolayı çoğu zaman çıkış saati daha geç saatleri bulabilmektedir. Çünkü zabıt katipleri, adliyelerde en yoğun çalışan mesleklerin başında yer almaktadır.

Zabıt katibi polis olabilir mi?

Zabıt katiplerinin polis olmalarına engel bir durum söz konusu değildir. Polislik sınavlarını kazanarak polis olabilirler. Fakat tıpkı diğer memurluklarda olduğu gibi önce görevlerinden istifa etmeleri gerekmektedir. Bu durumda da 6 ay süre zarfında polis olamazlar. Bunun dışında kurumunuza çekilme isteğinde bulunup, yerine birisinin atamasının yapıldığı ve kurumunuzun izin verdiği takdirde de polisliğe 6 ay beklemeden geçebilirsiniz. Tabi burada süre belirli değildir.

Bu yazımızda zabıt katibi iş tanımı nedir, kimler zabıt katibi olabilir, kimler başvuruda bulunabilir, zabıt katibi olmak zor mu, olma süreci nasıldır, olmak için kaç kelime yazmak gerekir, adalet okumak bilgisayar sertifikası şart mı, aranan gereken şartlar nelerdir, ne yapmalı, ne yapmak gerekir, püf noktaları nelerdir gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan Zabıt Katibi Maaşları hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER ZABIT KATİBİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, zabıt katibi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan zabıt katibi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.