Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yeni açılacak olan Bölge Adliye ve Bölge İdare Mahkemeleri ile kurulacak olan Yeni İlk Derece Mahkemeleri için ihtiyaç doğacak olan personel pozisyonları için 5 bin eleman alımı yapılacağını ve bu personel alımı için sınav gerçekleştirileceğini açıklamıştı. Yakında gerçekleşecek olan bu personel alımı öncesinde karar vermenize yarar sağlamak için zabıt katibi nedir, zabıt katibi ne iş yapar ayrıntılarıyla açıkladık.

Zabıt katibi nedir?

Zabıt katibi, Adalet Bakanlığı’nca taşra ve merkez teşkilatında görevlendirilmek üzere atanan yardımcı yargı personelidir. Adalet Bakanlığı personel alımı ilanlarına göz gezdirdiğimiz zaman alınan personelin büyük bölümünü zabıt katiplerinin oluşturduğu görülmektedir. Adalet Bakanlığı almış olduğu Zabıt katiplerinin hepsini taşrada görevlendirmektedir. Burada taşra olarak tabir edilen yerler; Adalet Bakanlığı dışında kalan cezaevleri ve adliyelerdir.Zabıt katibi ne iş yapar?

Zabıt katipleri Adliye ve cezaevlerinde, geçici görevlendirmeyle bakanlıkta, istisnalar haricinde mahkemelerde, savcılık kalemlerinde ve icra müdürlüklerinde çalıştırılmaktadırlar. Zabıt katibi alımı yapılırken en çok dikkat edilen husus kuşkusuz klavye hızıdır. Zabıt katipleri yazıcı olarak da adlandırılabilirler ve yukarıda bahsettiğimiz kurumlarda yazı yazmakla görevlendirilirler.

 • MAHKEMELERDE GÖREVLİ ZABIT KATİPLERİ

Yeni başlayan zabıt katipleri klavye hızlarını arttırana dek kalemde tutulmaktadırlar. Genel olarak başka birimlerle olan yazışmaları, yeni genel dava dosyalarını, tebligatları yazmakla ve bunların irsaliyelerini düzenlemekle görevlendirilirler. Şayet zabıt katipleri duruşmalara çıkacak kadar hızlanmışlarsa bir çoğumuzun televizyonlarda gördüğü ya da mahkemeye yolu düşmüş insanların hatırlayabileceği gibi hakim tarafından söylenenleri tutanaklara yazmakla görevlendirilirler. Ayrıca yargılamalarda olay yeri ve dava konusunu değerlendirmek için keşif yapılması gerekliyse hakimle birlikte olay yerine giderek inceleme yaparlar ve burada tutanak tutarlar.

 • SAVCILIK KALEMİNDE GÖREVLİ ZABIT KATİPLERİ

Savcılık kalemlerinde görevli zabıt katipleri yine aynı mahkemelerde görevli zabıt katipleri gibi başka birimlerle olan yazışmaları yazmakla, genel dosyaları bilgisayara işlemekle, tebligat çıkarmakla görevlendirilir. Özellikle hızlı yazan zabıt katipleri ise savcıların hazırlık soruşturmasında tarafların ifadeleri alınırken aynı duruşmalarda olduğu gibi savcıların almış oldukları ifadeleri tutanaklara geçirirler. Bunun yanı sıra savcılıkta görevli bulunan zabıt katipleri otopsi işlemi sırasında da görev alabilmektedirler.

 • İCRA MÜDÜRLÜKLERİNDE GÖREVLİ ZABIT KATİPLERİ

İcra müdürlüklerinde görev alan zabıt katipleri mahkeme ve savcılıkta görevli olanların aksine hızlı yazmalarını gerektirecek bir pozisyonda görev almamaktadırlar. İcra müdürlüklerinde herhangi bir soruşturma veya duruşma olmadığı için ifadelere de çıkmamaktadırlar. Sadece haciz işlemleri için hacizlere katılmaktadırlar ve haciz işlemini kaleme alırlar.

 • CEZAEVLERİNDE GÖREVLİ ZABIT KATİPLERİ

Cezaevlerinde görev alacak olan zabıt katipleri mahkumlar ile ilgili ya da herhangi bir konuda kurumlar arası yazışmalara bakmakla görevlendirilmişlerdir. Soruşturma, mahkeme, duruşma gibi şeyler cezaevlerinde bulunmadığı için yine aynı şekilde hızlı olmak gibi şartlar aranmamaktadır.

Zabıt katibi olabilmek için öncelikle KPSS sınavından 70 ve üzeri bir puan almak ve meslek lisesi mezunu olmak ya da 160 saatlik MEB onaylı bilgisayar sertifikasına sahip olmanız gerekmektedir. Bu iki zabıt katibi olma şartlarını sağladıktan sonra Adalet Bakanlığı tarafından her sene açılan personel alımı sınavına başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu sınavda ilk olarak uygulamalı klavye sınavından geçersiniz. Q ve F klavye ile doğru olarak 90 kelime yazarsanız başarılı sayılırsınız. Şayet bu aşamayı geçerseniz zabıt katibi olmak için son aşama mülakat yani sözlü sınavdır. Mülakat sırasında adaylara genel kültür, tarih ve güncel konulardan ( bilgisayar, memurluk, adliye işleri gibi ) sorular sorulur. Bu aşamada vermiş olduğunuz cevaplar kadar sorulara cevap verme şekliniz de bir o kadar önemlidir. Son olarak ise klavye sınavı ve mülakattan aldığınız notların ortalaması alınarak bir sıralama oluşturulur. Bu sıralamada alınacak personel kontenjanına girenler katip olma hakkını kazanırlar. Bu hususta daha detaylı bilgileri zabıt katibi nasıl olunur yazımızda anlattık.

Zabıt katibinin görevleri, yetkileri ve sorumlulukları nelerdir?

Kanunda zabıt katibi görevleri aşağıdaki maddeler şeklinde belirlenmiştir.

 • Hukuk ve ceza yargılama usulü yasalarında öngörülen görevler ile yazı isleri müdürlerinin tevdi ettikleri isleri yapmak.
 • Dosya ve kayıtları muntazam ve silintisiz tutmak.
 • Karar ve tutanakları dikkat ve itina ile yazarak imzasız bırakmamak.
 • Davalara ait müzekkere ve davetiyeleri karara uygun olarak yazmak ve ait olduğu yere göndermek.
 • Cevabı alınmayan müzekkerelerin tekidini yapmak.
 • Gelen cevaplarda istenilen bilginin verilmediği görülürse talike mahal bırakmamak için ilgili makama haber vererek mahkeme gününden önce icabeten yazıları yazmak.
 • Dava dosyalarini olusturan bütün kagitlar icin dizi pusulasi düzenlemek.
 • Duruşma sırasında işlem için verilen paraları vezne veya yazı isleri müdürüne vermek.
 • Tahliye ve tevkif müzekkereleri ile hüküm hülasasini zamaninda yazmak,
 • ferdi fisleri zamaninda doldurmak.
 • Arandıklarında bulunabilmek için açık ikametgah adreslerini ve değiştikçe yenisini yazı isleri müdürüne bildirmek.

Zabıt katibi olma şartları arasında yukarıda bahsettiğimiz gibi Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’den 70 ve üzeri puan almak ayrıca Adalet Bakanlığı sınavından da başarılı olmak yer arıyor. Adalet Bakanlığı genel olarak her sene personel alımı çerçevesinde sınav yapar.  Adalet Bakanlığı sınavı ve başvuru tarihleri hakkında genel bilgilere ve ne zaman zabıt katibi alımı gerçekleştirileceğine Adalet Bakanlığı İş İlanları sayfamızdan detaylı olarak ulaşabilirsiniz. Bu ilanlar yayınlandığında size belirttiğimiz sayfada yer bulacaktır.

Zabıt Katibi kimdir, Zabıt Katibi nedir, zabıt katibi görevleri, Zabıt katibi ne iş yapar, gibi soruların cevaplarını vermeye ve yaklaşan Adalet Bakanlığı Zabıt katibi alımı öncesinde zabıt katipliği mesleği hakkında detaylı bilgiler sunmaya çalıştık. Bahsetmeyi unuttuğumuz herhangi bir konuyu ya da merak ettiğiniz soruyu yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ZABIT KATİBİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, zabıt katibi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan zabıt katibi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.