Son dönemde z kuşağı veya diğer adı ile z nesli adını sık sık duyuyoruz. Gerek siyasi çevrede, gerek sosyal mecralarda sık sık z kuşağı hakkında haberler çıkmaktadır. Peki nedir bu z kuşağı?

Z kuşağı nedir, ne demektir?

Dünya büyük bir hızla gelişiyor. Birbirini takip eden nesiller de bu değişimden etkilenerek farklı özellikler kazanıyorlar. Bu durum da adını sıklıkla duyduğumuz X, Y ve Z kulağı gibi kavramları ortaya çıkarıyor. Z kuşağı; 2000 yani milenyum sonrası dünyaya gelmiş olan bireylere denilmektedir. Teknolojiye oldukça yatkın olmalarından dolayı da internet kuşağı olarak da adlandırılıyorlar.Z kuşağının özellikleri nelerdir?

2000’den sonra dünyada teknolojik gelişmeler hiç olmadığı kadar hızla meydana geldi. Bu durum da bu dönemde doğan çocukların teknolojiye daha yatkın olmalarını ve etkin kullanmalarına sebebiyet verdi. Bu yüzden bu dönem dünyaya gelen çocuklara Z kuşağı adı verildi. Bu kuşağa ait bireyler X ve Y kuşağına nazaran teknolojik gelişmelere daha kolay adapte olurlar. Bunun haricinde özellikleri ise;

  • Analitik düşünme ve problem çözme becerilerinde iyidirler.
  • Kendilerine ait güvenleri oldukça yüksektir.
  • Özgürlüklerine büyük derecede önem verirler.
  • Aile bireylerini rol model almak yerine kendi yollarını çizmeyi tercih etmektedirler.
  • Kendilerine yapılan haksızlıklar neticesinde kabullenmek yerine hak ararlar.
  • Hayal dünyaları oldukça geniştir.
  • Kendilerini ifade etme konusunda zorluk yaşamazlar.

Z kuşağı ile nasıl iletişim kurulmalı?

Z kuşağı ile iletişim kurarken ilk dikkat etmeniz gereken şey, kendi çocukluğunuz ile kıyaslama yapmamak ve değişimi kabullenmektir. Çünkü biz ile çok farklı bir çağda dünyaya gelen bu neslin gerek beklentileri, gerek olaylara karşı yaklaşımları, gerek özellikleri, gerekse hayalleri bizlere göre oldukça farklıdır. Bu farklılıkları kabul edersek z kuşağı çocukları ile iletişimimiz çok daha rahat olacaktır. Unutmayın ki; bizlerin döneminde ayıp, yanlış veya anormal olarak kabul edilen çok sayıda davranış artık normal ve sıradan şeylerdir. Ayrıca özgürlüklerine yüksek derecede düşkün olmalarından dolayı kısıtlayıcı adımlar atmamaya özen gösterilmelidir.

Z kuşağı tam olarak hangi yılları, dönemi kapsar?

Çoğu kaynakta 1966-97 senelerini kapsadığı hakkında bilgiler bulunsa da bu doğru bir tanım değildir. Z kuşağı 2000 ve sonrasında doğan çocukları kapsamaktadır.

Bu yazımızda z kuşağı özellikleri maddeler halinde ile z kuşağı kimdir hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER Z KUŞAĞI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, z kuşağı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan z kuşağı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.