Yüzbaşı nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Askerlik sisteminde birçok rütbe bulunmaktadır. Bu rütbeler ast ve üst ilişkilerini belirlemek, askerde yetkileri düzenlemek için oluşturulmuştur. Bu rütbelerden en çok bilinenlerden bir tanesi yüzbaşı rütbesidir. Yüzbaşı, Türkiye dahil çok sayıda ülkede kara ve hava kuvvetlerinde görev alan Üsteğmen ile Binbaşı arasında yer alan askeri bir rütbedir. Yüzbaşı görev süresi 6 senedir. İlk 3 sene yüzbaşı, diğer üç sene ise kıdemli yüzbaşı olarak görev alınmaktadır.

Yüzbaşı ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Yüzbaşıların asıl görevi bölük komutanlığıdır. Bölük; en az 2, genelde 3 – 4 takımdan oluşan en küçük askeri birimlere denilmektedir. Bu birim askeriyede yüzbaşı tarafından komuta edilmektedir. Bir bölükte en az 100, en fazla da 200 asker bulunmaktadır. Bunun dışında yüzbaşı rütbesine sahip subaylar gerek görülmesi durumunda geçici olarak karakol komutanlığı da yapmaktadırlar. Peki yüzbaşı nasıl olabilirim diyenler nasıl bir yol izlemelidirler?Yüzbaşı nasıl olunur?

Yüzbaşı, en yüksek subay rütbelerinden bir tanesidir. Bu bakımdan yüzbaşılar askerlikte oldukça çok sayıda gören kimselerdir. Yüzbaşı olabilmeniz için öncelikle subay olmanız gerekmektedir. Subay olmanızın ardından da rütbeleri birer birer çıkmalı ve yüzbaşı rütbesine ulaşmalısınız. Yüzbaşı rütbesine ulaşmak için hangi rütbeleri almanız ve rütbelerde kaç sene görev almanız gerektiğini aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

RütbelerNormal Bekleme Süresi
Asteğmen1
Teğmen3
Üsteğmen6
Yüzbaşı6
Binbaşı6
Yarbay4
Albay4
Tuğgeneral – Tuğamiral6
Tümgeneral – Tümamiral3
Korgeneral – Koramiral3
Orgeneral – Oramiral3

Rütbe senelerini doldurduktan sonra rütbeniz yükselmeye hak kazanmaktadır. Ancak bu yükselme doğrudan yani kendiliğinden olmaz. Şayet terfi cezası gibi herhangi bir ceza alırsanız rütbeniz yüzbaşılığa yükselmeyebilir. Bu sebepten görev sürenizce size verilen emirleri yerine getirmeli ve temiz bir sicile sahip olmalısınız.

Yüzbaşı rütbesi

En erken kaç yaşında yüzbaşı olunur?

Yüzbaşı olabilmek için öncelikle askeri okuldan mezun olmanız gerekiyor. Ya da üniversiteden mezun olarak subaylık sınavlarını kazanmanız ve akabinde rütbelerinizi bir bir yükseltmeniz gerekiyor. Ancak bu yol daha uzundur. En kısa yol askeri okuldan 21 yaşında mezun olmanız ve akabinde görev süreleri hesaba katılarak yüzbaşı rütbesine yükselmenizdir. Bu doğrultuda 31 yaşında yüzbaşı olabilmeniz mümkündür.

Kadınlar için de yazımımızda belirttiğimiz tüm hususlar geçerlidir. Kadınlar da yine aynı yolları izleyerek kadın yüzbaşı olabilirler. Bu yazımızda yüzbaşı olmak için gerekenler nelerdir, olmak için ne yapmak gerekiyor, olma şartları nelerdir, kaç yaşında olunur, kaç yıl görev yapılır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan Yüzbaşı Maaşları hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER YÜZBAŞI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, yüzbaşı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan yüzbaşı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.