YLSY Nedir, Ne Demektir?

YLSY, “Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme” ifadesinin kısa adı olarak geçmektedir. YLSY; Üniversitelerin öğretim elemanı ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürlüğü (TPAO), T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü (TCDD) ve Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü gibi devlet kurumlarının uzman personel ihtiyacının karşılanması amacıyla T.C. Milli Eğitim Bakanlığınca verilen resmi burs çeşididir.

YLSY adayları öncelikle her sene üniversitelerin ve kurumların ihtiyaçlarına göre güncellenen kılavuzda bulunan kadrolara yerleşmek için başvuruda bulunurlar. ( YLSY başvuru şartları aşağıda maddeler halinde ayıntılı olarak belirtilmiştir.) Adayların seçilmesi işlemini Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) gerçekleştirmektedir. ÖSYM tarafından seçilen ve yerleştirilmesi yapılan adaylar evrak işlemleri tamamlanana kadar bursiyer durumunda bulunmaktadırlar. Evrak işleri tamamladıktan sonra ise artık YLSY kapsamında resmi burslu statüsünde bulunmaktadırlar. YLSY bursu almaya hak kazanmış adaylar yurt dışı eğitimlerini tamamlayıp Türkiye’ye döndüklerinde çalışacakları kurum belirlenmiş ve ataması yapılmış olur. YLSY bursu almaya hak kazanmış kişiler şayet bir işte çalışıyorlarsa burstan faydalanmak için istifa etmek zorundadırlar.Yurt dışında lisansüstü öğrenim yapmaya hak kazanan ve öğrenim görecekleri ülkelerdeki üniversitelerce istenen yeterli yabancı dil puanına (TOEFL’dan 80, IELTS’den 6, DAFT’dan C2) sahip olmayan adaylar, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı işbirliğince açılacak olan yurt içi yabancı dil kurslarında 6 ay süre zarfıyla eğitim görebilecekler.  Dil kursu 6 ay yurt içi ve 6 ay yurt dışı olmak üzere 1 senedir.  Bu süre zarfında yeterli seviyeye ulaşamayan adaylara 6 ay ek süre verilebilir.

YLSY bursunu almaya hak kazandıktan sonraki aşama ise evrak, senet teslimi aşamasıdır. Şayet evrak ve senet teslimi yapmış tüm işlemlerinizi bitirmişseniz ve bu aşamadan sonra gitmekten vazgeçiyorsanız bir sonraki sene başvuru hakkınız olmayacaktır. Ancak evrak ve senet teslimi yapmadan önce gitmekten vazgeçerseniz bir sonraki sene hakkınız yanmayacaktır. Burada önemli olan kısım evrak – senet teslimatının yapılıp yapılmamasıdır.  Burada bahsi geçen Taahhütname ve Kefaletname Senedi imzalamanız gerekmektedir. Herhangi bir cayma durumunda bu  senetler gereği yerine getirilir.

YLSY ile yurt dışı giden bir kişi öğrenci statüsünde görülmektedir. Ancak kendisine burs harici herhangi bir maaş ya da ödeme bağlanmaz, özlük/emeklilik hakları başlamaz. Yurt dışı eğitiminizi tamamladıktan sonra ülkemize döndüğünüzde üniversitelerde araştırma görevlisi, kurumlarda ise uzman olarak işe başlarsınız. Zorunlu görev süreniz yurt dışı eğitim sürenizin iki katıdır. TPAO, TCDD ve Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü gibi devlet kurumları adına burs kazanan adayların eğitimleri sadece yüksek lisansı kapsamaktadır. Üniversiteler adına burs kazanan adayların eğitimleriyse yüksek lisans ve doktorayı kapsamaktadır.

Yurt Dışındaki Dil Öğrenimi Bursu Ne Kadardır?

YLSY programlarına kabul edilenlerden, dil seviyesi olmayanlar yurt içinde dil eğitimi alabilecektir. Bu miktar lisansüstü öğrenciler için 780 liradır.

Yurtdışı Aylığı Ne Kadardır?

Yurt dışı aylığı ülkelere göre değişim göstermektedir. Ülke ülke YLSY aylıklarını görmek için TIKLAYINIZ .

Eğitimi Yarıda Bırakanlar veya Başarılı Olmayanların Mali Yükümlülüğü Nedir?

Gerek yurt içindeki dil eğitimi, gerekse de yurt dışındaki esas eğitimi yarıda bırakanlar veya başarısız olanlar, kendilerine Devlet tarafından yapılan masrafları ödemek zorunda olacaktır.

YLSY Seçimi Nasıl Yapılmaktadır?

100 üzerinden en az 70 olan ALES puanın yüzde 40’ı, sözlü sınavın yüzde 40’ı ve mezuniyet notunun yüzde 20’si ile YLSY yerleştirme puanı bulunmaktadır. Adaylar bu puanları ile tercih yapabilmektedir.

YLSY Başvuru Şartları Nelerdir?

YLSY başvuru şartları her sene kılavuzda güncellenmektedir. Ancak genel itibariyle YLSY başvuru şartları aşağıdaki gibidir.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Başvuru tarihi bitimine kadar tercih edeceği programın ait olduğu alanda, en az dört yıllık fakülte / yüksekokul veya yüksek lisans mezunu olmak (Yurt dışında bir üniversiteden mezun olanlardan denklik belgesi istenecektir.),
  • Güncel ales puanına sahip olmak (en son yapılan 6 ALES sınavından birine girmek) tercih edebileceği programın aday kabul ettiği puan türünden en az 70 almış olmak,
  • Uygun yaş şartlarını taşımak. Her sene klavuzda güncellenir. genellikle bayanlar için 28- erkekler için 26 yaş şartı aranır. Bu yaş dilimlerini yüksek lisans ve askerlik gibi faktörler etkiler.
  • Yükseköğrenimi sırasında kınama cezasından daha ağır bir disiplin cezası almamış olmak,
  • Erkek adaylar için askerlikle ilişkisi bulunmamak (Askerlikten muaf olmak, askerliğini yapmış veya ertelettirebilecek durumda bulunmak, 1111 sayılı Askerlik Kanunu uyarınca askerlik yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere aynı seviyede ikinci bir öğrenim izni verilememesi nedeni ile yüksek lisans (tezsiz yüksek lisans dahil) öğrenimini tamamlamış olanlara ancak askerlik yükümlülüklerini yerine getirmiş olmaları kaydıyla ikinci bir yüksek lisans izni verilebilecektir.),
  • Sağlık durumu yurt dışında öğrenim görmeye elverişli olmak (Normal iletişim kurabilme-konuşabilme gücüne, eğitim-öğretimini aksatmayacak düzeyde görme gücüne sahip olmak.) Yerleştirilen adaylardan sağlık kurulu raporu istenecektir.
  • Lisans veya yüksek lisans öğrenimi ile ilgili genel akademik not ortalaması “4 üzerinden 2.75”, “10 üzerinden 7,00″, “100 üzerinden 70,00″ veya daha yukarı olmak (Not sistemleri arasındaki dönüştürme kesinlikle kabul edilmeyecek ve mezun olduğu üniversitenin not sistemi esas alınacaktır.).
  • Yüksek Lisans akademik not ortalamasıyla doktora öğrenimine başvuracak adaylar için mezun olduğu lisans alanında yüksek lisans yapmış olmak (Okulun da belgelemesi istenecektir.)

YLSY nedir, YLSY başvuru şartları nelerdir, nasıl başvurulur, burs miktarı ve YLSY hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında merak ettiğiniz her şeyi yorum olarak dile getirebilirsiniz.


DİĞER YLSY HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ylsy konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ylsy duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.