Yunus polisi ilk kez 1993 yılında polislik imajını farklılaştırmak amacıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kuruldu. Yunuslar daha çok asayişle ilgili konulara müdahil olmakla birlikte, genelde toplu gezerler ve bir motosiklete iki kişi binerler. Öndeki öncü, arkada oturan artçı diye adlandırılır. Artçı elinde silah taşır. Kıyafetleri kırmızı siyah ve beyaz renklerden oluşmaktadır. Armalarında başında kep bulunan bir yunus balığı figürü yer alır. Yunus polisler kurulduğu günden bu yana huzurun ve asayişin sağlanmasında önemli rol aldılar. Özelikle olaylara hızlı müdahale edebilme yetenekleri ile halkın can ve mal güvenliğini sağlamada diğer Emniyet Genel Müdürlüğü birimleri arasında öne çıktılar. Peki ama yunus polis nasıl olunur? Yunus polis olma şartları nelerdir, olmak için gerekenler nelerdir? Hepsini haberimizde detaylı olarak anlattık.

Yunus Polis Nasıl Olunur?

Yunus polis olmak için öncelikle polis olmanız gerekmektedir. Daha sonra biriminizi seçebilirsiniz. Polis nasıl olunur daha önceki yazımızda bahsetmiştik. Motosikletli polis timleri yani Yunuslarda görev yapacak personel Polis Akademisi ve Polis Meslek Yüksekokullarından yeni mezun olmuş personeller arasından tercih edilmektedir. Personel alanında aranılan kriterler arasında özellikle bu birimde, Yunuslarda görev yapmaya öncelikle istekli olmak, amirler hariç 28 yaşını doldurmamış olmak gibi şartlar aranmaktadır. Yunus polis olmak için aranılan şartlar aşağıda maddeler halinde verilmiştir.Yunus Polis Olma Şartları Nelerdir?

Yunus polis olmak istiyorum diyen adaylar,

  • Motosikletli polis timleri biriminde çalışmaya istekli olmalı
  • Amirler hariç, 28 yaşını doldurmamış olmamalı
  • Erkekler 1.75 cm, bayanlar 1.70 cm’in altında olmamalı
  • Sağlık açısından hiçbir engeli olmamalı
  • Motosiklet sürüşü fiziksel yeterlilik gerektiren bir araç olduğu için, kişiler atletik ve sportif yapıya sahip olmalı

Tüm bu özelliklere sahip olan personeller Polis Akademisi ve Polis Meslek Yüksekokullarından mezun olduktan sonra yapılan mülakatlar ile bu birimde çalışmaya hak kazanırlar.

Motosikletli polis timleri 1 ile 2 aylık bir süre arasında değişen temel ve pratik konularda eğitim almaktadırlar. Ceza muhakemeleri kanunu, disiplin mevzuatı, arama, el koyma, çevre güvenliği, uyuşturucu maddeler, silah ve patlayıcı maddeler derslerinden eğitime tabi tutulurlar. Tüm bu eğitimlerin yanında motosikletin denge yapısı, parçaları ve tamirleri, motosiklet üzerinde düz sürüş, sağ ve sola yatış teknikleri, engellerden kaçma, fren kullanımı gibi teknik motosiklet dersleri de almaktadırlar. Alanında profesyonel eğitmenler tarafından verilen bu eğitimler sonunda adaylar çeşitli sınavlara ve mülakatlara tabi tutulmaktadırlar. Bu sınav ve mülakatlardan başarı ile geçen polisler yunus polis olarak görev yapmaya hak kazanırlar. Başarısız olanlar ise Emniyet Teşkilatının diğer birimlerinde görev alırlar.

Yunus Polis Maaşları, Yunus Polisler Ne Kadar Maaş Alıyorlar?

Asayiş olaylarına müdahale etmede dünyada ilk kez ülkemizde uygulanan Motosikletli Polis Timleri, tüm yabancı birimler tarafından örnek gösterilmekte ve eğitimleri örnek alınarak uygulanmaya çalışılmaktadır. Peki yunus polisler ne kadar para kazanıyorlar? Günümüz itibariyle bir yunus polisin maaşı 4450 TL’dir. Bu rakam primlerle beraber 4600 TL’ye çıkmaktadır. Ancak terör tehdidi olan yerlerde maaşları, primlerin yükselmesi sebebiyle artış göstermektedir.


DİĞER POLİS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, polis konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan polis duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.