Yüksek lisans; Lisans eğitimi ardından bir eğitim türüdür. Birçok kişi Master kelimesinin farklı bir eğitim için kullanıldığını düşünse de yüksek lisans eğitimi ile aynı anlamlara gelmektedir. Yüksek lisans; en çok tercih edilen hali ile genel olarak iki bölüme ayrılır, tezli yüksek lisans ve tezsiz yüksek lisans.

Bunlara ek olarak; uzaktan yüksek lisans programı ve 2. Öğretim yüksek lisans programı, MBA vardır.Kişiler tezli yüksek lisans yapmak istiyorsa mutlaka; ALES denen sınava girmeli ve istenen puanı almalıdır. ALES’ten ne kadar puan almanız gerektiğini, okumak istediğiniz yüksek lisans programının katılım şartları belirleyecektir. Tezsiz yüksek lisans yapacaksanız ALES’e girmeniz gerekmemektedir. Başvuru şartlarını yerine getirmeniz halinde yüksek lisansa başlamanız mümkündür.

Tezli yüksek lisans nedir?

Bu programda amaç öğrencinin herhangi bir konuda kendine verilen bilimsel araştırmalar sayesinde bilgiye ulaşması ve ulaştığı bilgiyi değerlendirerek yorumlayabilmesini sağlamaktır. Tezli yüksek lisans özellikle akademisyen olmak isteyenler için önemli bir adımdır, akademisyen olmak isteyen bireyler mutlaka bu yolu denemelidirler.

Tezsiz yüksek lisans nedir?

Öğrencinin elde edilen bilgiler ışığında kendini geliştirmesi ve bu bilgileri uygulayarak, bilgilerin nasıl kullanılacağını öğrenmesi için tezsiz yüksek lisans önemli bir adımdır. Genel olarak çalışan kişilerin tercih ettiği bir yüksek lisans programıdır çünkü genelde akşam derslerinden oluşmaktadır. 1 dönem içerisinde 10 ders alınması ve 30 kredinin tamamlanması gereklidir. Aynı zamanda dönem içinde bir de proje dersi bulunmaktadır. Proje dersinin krediye etkisi yoktur, değerlendirilmesi; başarılı ya da başarısız olarak ele alınmaktadır. Proje dönem sonunda sunulur ve bir rapor haline getirilmesi gereklidir.

Yüksek lisans başvurusu yapmak için şartlar nedir?

 • Lisans diploması,
 • Ales sonucu (Tezli yüksek lisans için)
 • Transkript
 • CV
 • Fotoğraf
 • Yeterli derecede yabancı dil
 • Referans mektubu
 • Nüfus cüzdanının fotokopisi
 • Askerlik durumunu belirten belge

Genel olarak istenen belgeler bunlardır, bazı üniversiteler daha farklı belgeler talep edebilmektedir. Kuruma göre istenen belgeler değişecektir.

Yüksek lisans neden yapılır?

 • Lisans bölümünden memnun olmadığınız takdirde alan değişikliği için yüksek lisans yapabilirsiniz,
 • Yönetici, müfettiş olmak için yüksek lisans yapabilirsiniz,
 • Uzman hale gelmek adına yüksek lisans yapabilirsiniz,
 • Mühendis iseniz unvanınızı güçlendirmek adına yüksek lisans yapabilirsiniz,
 • Akademisyen olmak adına yüksek lisans yapabilirsiniz.

Yüksek lisans ne kadar sürer?

Seçeceğiniz yüksek lisans türüne göre eğitim süreleri değişkenlik göstermektedir. Tezli yüksek lisans seçimi yapmanız halinde bu eğitimin 2 sene yanı 4 dönem süreceğini bilmeniz gereklidir. 2 sene boyunca; 2 dönem ders eğitimi görürsünüz ve geri kalan 2 dönemde de tez yazmaya vakit ayırırsınız. Başarısız olmanız halinde 1 yıl yani 2 dönem daha yüksek lisansı uzatma şansınız vardır. Aksi halde kurum ile ilişkiniz kesilecektir.

Tezsiz olarak yapılan yüksek lisans 1 yıl yani 2 dönemden oluşmaktadır. 2 dönemde de dersler verilmektedir. 2 dönem dersin ardından proje yazım bölümü başlar. Tezsiz yüksek lisansta kişinin 1 dönem okulu uzatma imkanı vardır.

Yüksek lisans nasıl yapılır?

 1. İnternet’ten ya da direkt olarak kurum aracılığı ile şartları yerine getiren aday, kendisi için başvuru yapmalıdır.
 2. Başvurular değerlendirilir ve kuruma başvuran en yüksek puanlı kişilerden oluşturulan sıraya göre adaylar mülakata davet edilir.
 3. Mülakat puanı öğrencilerin kendi puanına eklenir.
 4. Değerlendirilmeler yapılır ve ardından asiller ile yedek adaylar açıklanır.
 5. Kayıt dönemi başlar ve ardından hızlı bir şekilde dersler başlar.
 6. Ders dönemi biter ve öğrenciler için tez danışmanları atanır ardından tez konusu seçilir.
 7. Ders dönemi ardından tez dönemi başlar ve tez yazılmaya başlanır. Bu dönemde üniversiteye sadece danışman ile görüşmek için uğramak yeterlidir.
 8. Tez biter ve jüriye sunulur.
 9. Tez oylanır ve başarılı olup olmadığına kadar verilir.
 10. Başarılı olan öğrenci yüksek lisansı tamamlar başarısız olan öğrenci için düzenlemeler yapması adına süre verilir.

Yüksek lisans yapmak hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER YÜKSEK LİSANS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, yüksek lisans konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan yüksek lisans duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.