Youtuber nedir, kimdir?

Youtube, çeşitli videoların paylaşıldığı bir sosyal medya platformudur. 2005 tarihinde 3 arkadaş tarafından kurulan Youtube, şuan da dünyanın en büyük kanallarından bile daha fazla kitleye sahip bir platformdur. Televizyon kanalları ve haber kanalları bile reyting düşüşlerinden dolayı Youtube üzerinden kanal açarak sektörüne devam etmektedir. Eğer yapmasaydı belki de kendi sektörleri kapanabilirdi.

Youtuber, kelime anlamı olarak Youtube’u aktif bir şekilde kullanarak özgün videolar ile insanları eğlendiren, bilgilendiren ve öğreten gibi çeşitli konular ile içerik üretenlere denmektedir. Herkes Youtuber olabilir gibi bir söz olsa da başarılı bir Youtuber olmak çok daha zordur. Youtuber serüveni ilk olarak Youtube’un kurulması ile değil, Google gibi büyük bir şirketin Youtube’u satın alması ile başlamıştır. Google reklamlarını izleyici kitlesi zengin olan Youtube üzerinden paylaşarak Youtuberlar da bu reklam gelirlerinden aldıkları pay ile para kazanmaktadır. Bu işleme de Google Adsense programı denmektedir. Google Adsense sayesinde sadece Youtube üzerinden değil İnternet sitesi açan blog ve diğer makale yazarları da İnternet sitesine ekledikleri Google reklamları ile para kazanmaktadır. Ancak Youtuber olarak bu sitelerde bulunan yazarlardan kat kat daha fazlasını kazandığını söylemek gerekiyor.Youtuber nasıl olunur?

Youtuber olabilmek için önemli olan ilk olarak bir tema, konu belirlemek gerekiyor. Bu konu ilk Türk Youtuber olan Ruhi Çenet gibi gizemli ve merak uyandırıcı konular olabilir. Ya da oyunlar oynayan Türkiye’de en büyük abone kitlesine sahip olan Enes Batur olabilir. Bunun yanı sıra Türkiye’de ikinci en büyük kitleye sahip olan Orkun Işıtmak gibi çeşitli iddialara girerek neredeyse imkansızları başarmak gibi konularda olabilir. Bu tamamen sizin isteğinize bağlıdır.

Günümüzde youtuber olmak için abes şeyler yapılmasına gerek olduğu algısı bulunmaktadır. Cidden işini layığı ile yapan, bilgilendirici ve her yaştan vatandaşlarımızın izleyebileceği içerikler üreten oldukça kaliteli youtuberlar bulunmaktadır. Barış Özcan gibi bilgilendirici ve kaliteli içerikler üreterek de kazanç sağlamanız mümkündür.

Youtuber olmak için gereken ekipmanlar, programlar nelerdir?

Youtuber olabilmek için sadece Youtube kanalı açarak “Merhaba arkadaşlar, kanalıma hoş geldin” diyerek ne yazık ki olunmuyor. Herkes Youtuber olabilir ama başarılı bir Youtuber olabilmek için öncelik çok büyük bir sabır gerekiyor. Bundan dolayı ilk 6 ay boyunca sadece özgün içerikler girerek parayı asla düşünmemelisiniz. Ayrıca başarılı bir Youtuber olabilmek için belli başlı ekipmanlara ihtiyacınız vardır. Bu ekipmanlar,

 • Kamera
 • Ses sistemi
 • Mikrofon
 • Işıklandırma
 • Yeşil perde

Şeklinde ekipmanlar profesyonel bir Youtuber olmanıza yardımcı olacaktır. Ancak basit ve başlangıç için idare eder bir ekipman için sadece kamera ve mikrofon yeterli olacaktır. Ekipmanların yanı sıra Youtuberların kullandıkları programlar bulunmaktadır. Bu programlar video düzenleme ve ses düzenleme gibi çeşitli video düzenlemede yardımcı olacak uygulamalardır. Bu programların en çok kullanılanları,

 • Sony Vegas Pro
 • Audacity
 • Photoshop programları
 • Camtasia Studio
 • Bandicam
 • Photoscape

Şeklinde programlar yardımcı programlardır. Kamera çekimlerinde yardımcı olan, ses düzenlemeleri yapan, resimlere farklı efektler vererek videoyu daha kaliteli ve düzenli yapan programlar Youtuberlar için en önemli hususlardan bir tanesidir diyebiliriz.

Bunların hepsi tamam olduktan sonra yapılan özgün içerikler girildikten sonra ilk günlerde milyon izleyici kitlesine ulaşmayı hayal etmemelisiniz. Daha yeni tanınıyorsanız diğer sosyal medyalarını da kullanmayı ihmal etmemelisiniz. İnstagram, Twitter ve Facebook gibi sosyal mecralarda da videolarınızı paylaşarak daha fazla kitleye ulaşabilirsiniz. Üstte belirttiğimiz gibi ilk 6 ay her hangi bir para beklentisine girmeden bol bol özgün içerikler girmelisiniz. Daha sonra içerik girmeseniz bile yüklediğiniz videolar sayesinde geliriniz olacaktır. Bundan dolayı Youtuber olabilmek için sabırlı olmanız şarttır.

Youtuberlar ne kadar kazanıyor, kazançları ne kadardır?

Youtuber olmak için ne yapmalı

Youtube bildiğiniz gibi en çok para kazandıran platformdur. Durum böyle olunca birçok haber ve televizyon kanalları dahi para kazanmak için Youtube üzerinden kanal açarak yayınladıkları haber ya da TV şovlarını Youtube üzerinden yayınlayarak televizyonlarda yakalayamadığı reytingler Youtube’dan yakalayarak daha fazla kazanmaktadırlar. Youtuberlar da aynı şekilde özgün ve kaliteli içerikler girerek hedef kitleye ulaşıyor ve beğenilirse çok fazla kitleye ulaşarak milyon dolarlara kadar para kazandırabiliyor.

Youtuber olarak para kazanabilmek için önce üstte verilen Nasıl Youtuber olunur kısmındaki şartları tamamlamalı ve 6 ay kadar özgün içerik girerek sabırlı olmanız gerekiyor. Youtube’dan daha sonra para kazanmaya başlayacağınız zaman 1000 izlenmeden bölgeye ve ülkeye farklı olarak ortalama 3 – 5 TL kazanabilirsiniz. Ancak kanalınızda gösterilen reklamlara tıklanır ise bu rakam daha fazla artacaktır. Ayrıca yurt dışından gelen tıklamalar size çok daha fazlasını kazandıracaktır. Ayrıca sadece video yayınlayarak değil satış ortaklığı yapılarak da para kazanılabilmektedir. Örneğin yüksek kitle sizi takip ediyor ise belli başlı firmalar sizden reklam almak ve ürün tanıtımı yapmanızı istiyorsa buradan alacağınız para size ekstra olacaktır.

Youtuberlar için tek gelir modeli izlenme sayısı değildir. Bunun yanında sponsorluklar, videolara aldıkları ürün yerleştirmeleri, video başı ve sonuna gibi alanlara koydukları reklamlardan da ciddi gelir elde ederler. Ciddi bir kitleye ve izlenme sayısına sahip olduktan sonra en önemli adım reklam ve gelir kısımlarıdır. Bu aşamalarda başarılı olmak ve yüksek kazançlar elde etmek için reklam şirketleri ile de çalışabilirsiniz.

Youtuberlar arasında en fazla kazanan, ilk başarılı Youtuber olan kanal adı PewDiePie gerçek adı ise Felix Kjellberg olan kişi 40 milyondan fazla takipçiye sahiptir. Bu kişi yıllık sadece Youtube’dan 12 Milyon Dolar kazanmaktadır. Bu gibi onlarca Youtuber milyonlarca dolar kazanmaktadır. Ayrıca bu kişiler Youtube dışında da reklam ve film sektörlerinden epey gelir etmektedir. Eğer siz de özgün içerikli bir kanal oluşturarak Youtuber olursanız 6 ay sonra aylık binlerce lira kazanabilirsiniz. Türkiye’de en fazla kazanan Youtuber ise aylık 530 Bin TL kazanan Enes Batur’dur. Başarılı bir Youtuber olabilmek için özgün ve sabırlı olmanız sizin temel taşınız olacaktır.

Bu yazımızda youtuber olmak hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER YOUTUBER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, youtuber konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan youtuber duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.