Yolcu ve servis taşımacılığı yetki belgesi nedir?

Öğrenci ve Personel Servis Taşımacılığı Yönergesi, 27.04.2016 tarih ve 2016/3-13 sayılı UKOME ( Ulaşım Koordinasyon Merkezi) kararı ile, hali hazırda öğrenci ve personel servis taşımacılığı yapanlar ve yapmış olanlar ve ilk kez servis taşımacılığı yapacak olanlar, güzergah kullanım izin belgesi yanı sıra servis taşımacılığı yetki belgesi ve servis taşımacılığı kartına sahip olmak zorundadır. Yolcu taşımacılığı için gerekli olan yetki belgesini çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar;

D2 Yetki Belgesi

Tarifesiz olarak yurtiçi ticari yolcu taşımacılığı yapacak kişilerin alması gereken belgedir. Örneğin; D şirketinin DUCATO MİNİBÜS model aracı var ve bu araç ile İstanbul’dan almış olduğu bir öğrenci grubunu Çanakkale Şehitliği’ne götürüyor. Bu taşımayı yaparken yolcularla o taşımaya mahsus belli bir ücret karşılığında, sabit bir tarife olmadan anlaşma yapılıyor. D şirketinin bu taşımayı yapabilmesi için D2 Yetki Belgesi alması gerekmektedir.D2 Yetki Belgesinin özellikleri şu şekildedir;

 • Belge harç ücreti: 18.559 TL
 • Minimum 75 koltuk kapasitesi
 • Minimum 30.000 TL sermaye
 • Asgari kapasite için araçlarda maksimum 10 yaş sınırı vardır.
 • En az 1 ODY2 (Yurtiçi Yolcu Taşıma- Orta Düzey Yönetici Belgesi) Belgesi

D3 Yetki Belgesi

Sadece kendi esas iştigal konusu ile ilgili personelini yurtiçinde taşımak üzere yolcu taşımacılığı yapacak ve ticari maksatla taşımacılık yapmayacak kişilerin alması gereken belgedir. Örneğin; E şirketinin DUCATO MİNİBÜS model aracı var ve bu araç ile Çorlu’daki fabrikasında çalışan işçileri sabah evlerinden alıp işe getiriyor, akşam da o işçileri tekrar evlerine bırakıyor. E şirketi sadece kendi SSK veya BAĞ-KUR’lu personelini taşıdığı için D3 Yetki Belgesi alması gerekmektedir.

D3 Yetki Belgesinin özellikleri şu şekildedir;

 • Belge harç ücreti: 6.186 TL
 • Minimum 1 otobüs veya minibüs
 • D3 Belgesi

D4 Yetki Belgesi

Taşıma mesafesine bakılmaksızın il içi ve 100 kilometreye kadar olan şehirlerarası tarifeli ve tarifesiz olarak ticari yolcu taşımacılığı yapacak kişilerin alması gereken belgedir.
Örneğin; F şirketinin merkez adresi İstanbul ve bu şirketin DUCATO MİNİBÜS model aracı var. Bu araç ile İstanbul Yeşilköy Havalimanı’ndan almış olduğu bir iş adamı grubunu, sabit bir tarife olmaksızın aralarında belli bir ücrette anlaşarak Üsküdar’a götürüyor. F şirketinin bu taşımayı yapabilmesi için D4 Yetki Belgesi alması gerekmektedir.

D4 Yetki Belgesinin özellikleri şu şekildedir;

 • Belge harç ücreti: : 4.949 TL
 • Minimum 1 otobüs veya minibüs
 • Minimum 10.000 TL sermaye
 • En fazla 10 araç eklenebilir ve sadece yetki belgesinin kayıtlı olduğu ilin plakasına sahip araçlar eklenebilir.
 • İl içi taşımalarda; talep sahibinin merkezi adresinin bulunduğu ilin İl Trafik Komisyonundan alınacak D4 yetki belgesi düzenlenmesinin o ildeki mevcut arz/talep dengesi ve taşıma düzeni bakımından bir sakıncası olmadığına dair İl Trafik Komisyonu kararının Bakanlığa sunulması şarttır.
 • Yüz kilometreye kadar şehirler arası taşımalarda; ilgili illerden alınacak, D4 yetki belgesi düzenlenmesinin o illerdeki mevcut arz/talep dengesi ve taşıma düzeni bakımından bir sakıncası olmadığına dair ilgili İl Trafik Komisyonu veya UKOME kararlarının (bu illerden birinin veya her ikisinin il sınırları ile belediye sınırları aynı/çakışık olan bir il veya iller olması halinde ise ilgili büyükşehir belediyesi/belediyeleri UKOME’lerinden) Bakanlığa sunulması ve Bakanlığa sunulacak kararlarda, düzenlenecek D4 yetki belgesi için kullandırılacak taşıma Sayfa 14 | 65 hatları ve taşıma güzergahları ile taşıt belgesine kaydedilecek taşıtların sayısı ve koltuk kapasitelerinin belirtilmesi şarttır.
 • Sadece tarifesiz taşımacılık yapmak üzere D4 yetki belgesi düzenlenemez. Düzenlenmiş olan yetki belgelerinde geçerli bir hattının bulunması şarttır.Bu bend kapsamında adlarına D4 yetki belgesi düzenlenen gerçek veya tüzel kişiler, merkezi adresini, faaliyette bulundukları ilin dışındaki bir ile taşıyamazlar.
 • Sadece 1 adet otobüsle D4 yetki belgesi alacak olan gerçek kişiler için yetki belgesi ücretinde % 75 indirim uygulanır.

Kimler yetki belgesi almak zorundadır?

Şirket adına veya vergi levhası olan bir kişi adına alınan her türlü ticari araç için ve aracı kullanacak sürücüler için yetki belgesi alınması zorunludur. Örneğin; ABC şirketi için YENİ DOBLO CARGO marka araç satın aldı. Bu araç şirket adına alındığı için ve ticari bir araç olduğu için, ister bu araçla yük-eşya taşınsın, ister hiçbir taşıma yapılmasın bu araç için ve sürücüleri için yetki belgesi alınması zorunludur.

Yetki belgesi nereden, nasıl alınır?

Yetki belgesi alacak olan kişi ya da kurumun vergi levhasında belirtilen merkez adresinin bağlı bulunduğu ilin, bağlı bulunduğu Ulaştırma Bakanlığı Bölge Müdürlüğü‘ne başvurması gerekmektedir.  Bu yazımızda yolcu taşımacılığı ve servis taşımacılığı yetki belgesi hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER YETKİ BELGESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, yetki belgesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan yetki belgesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.