YÖKSİS; tüm üniversite öğrencilerinin ve mezunların bilgilerinin barındığı bir sistemdir. Bu sistem üzerinden birçok bilginize ulaşmanız mümkündür. YÖKSİS resmi bir belge niteliği taşıdığı için birçok kişi bu sistemi doldurarak CV niteliği kazandırmış ve bu şekilde kullanmaya başlamıştır.

YÖKSİS ne işe yarar?

ÖSYM tarafından alınan kararlar ile birlikte mezun ve okumakta olan tüm öğrencilerin bilgileri YÖKSİS’e aktarıldı. Bu sistem herkesin bilgilerinin resmi bir şekilde saklanmasına yardımcı olan bir niteliğe sahip ve birçok kişi şu anda YÖKSİS için bir resmi bir CV oluşturma alanı düşüncesinde. Veri tabanını Türkiye İstatistik kurumu oluşturduğu için oldukça detaylı ve bu sayede üniversite mezunu ve akademik yapının da planlanması ve eksiklerin görülmesi son derece kolay olacak. Bu durumun nedeni idari personel de dahil olmak üzere üniversitelerin tüm kadroları bu sistem içerisinde yer almak zorunda. YÖKSİS için bir diğer tanım da üniversiteli öğrencilerin E-okul sistemi…Sistem aynı zamanda mezun kişiler için de birçok bilgi içeriyor; KPSS, akademik duyurular ve atamalar gibi birçok bilgiye buradan ulaşmak mümkün. Sınav başvuruları ve atama gibi birçok işlemlerin formları da buradan dolduruluyor.

YÖKSiS’e nasıl kayıt olunur?

YÖKSİS kaydını dilerseniz İnternet sitesi üzerinden ya da bir diğer tercih olarak üniversitenin öğrenci işleri ve personel işlerinden yapabilirsiniz. Üniversite personellerinin şifreleri ile öğrencilerin şifreleri farklı olduğu için bilgilere bu iki yerden ulaşmanız gereklidir. Sisteme girdiğiniz zaman bilgilerinizin eksik olduğunu görüyorsanız mutlaka okuduğunuz üniversiteye dilekçe vererek bu durumun düzeltilmesini talep etmelisiniz.

YÖKSİS’e nasıl girilir?

YÖKSİS sistemine bilgileriniz otomatik olarak üniversite tarafından gönderilir ve bilgileriniz siz kayıt olmasanız dahi sistemde mevcuttur. YÖKSİS kaydını yapmanızın ardından aldığınız şifre ve TC numaranız ile sisteme İnternet sitesi üzerinden giriş yapmanız mümkündür.

YÖKSİS’e Giremiyorum, Hata Veriyor?

YÖKSİS oldukça yoğun olarak kullanılan ve her gün binlerce kişi tarafından giriş yapılan bir sistemdir. Bu sebepten dolayı ara ara sistemsel yoğunluklar yaşanabilir. Bu durumda biraz beklemenizin ardından daha sonra tekrar denerseniz sistemin uzmanlar tarafından düzeltilip yeniden kullanıma açıldığını görebilirsiniz. Bu yazımızda YÖKSİS hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızda YÖKSİS şifresi nasıl nereden alınır konusunda detaylı bilgiler verdik.


DİĞER YÖKSİS HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, yöksis konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan yöksis duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.