Bir okulu veya bir öğrenim kurumunu bitirenlere yetki durumlarını belirten belgeye diploma denilmektedir. Günümüze kadar sahtesinin oldukça kolay bir biçimde yapılabilmesinden dolayı birçok kurum ve kişi sahte diplomalarla işçi kabul etmek durumunda kalmış ve mağduriyet yaşamıştı. YÖK, bu durumun önüne geçmek için bir çalışma başlattı ve artık oldukça kolay bir biçimde internet üzerinden diploma sorgulama gerçekleştirebiliyoruz. Peki ama nasıl?

YÖK Üniversite Diploma Sorgulama Nasıl, Nereden Yapılır?

Üniversite ya da yükseköğretim mezunu kişiler oldukça kolay bir biçimde E-Devlet üzerinden diplomalarını inceleyebilir, görüntüleyebilir ve bunun çıktısını alabilirler. Bunun için tek yapmanız gereken aşağıda vermiş olduğumuz mezun belgesi sorgulama sayfasına giriş yapmanız. Akabinde TC ve şifre bilgilerinizi girdikten sonra mezun olduğunuz üniversite veya üniversitelere ait diplomaları burada görüntüleyebilirsiniz.YÖK Üniversite Diploma Sorgulamak İçin Tıklayın

Önceden sahte diploma ile memurluk yapan ve hatta on yıllar boyunca bu şekilde mesleğe devam eden kişilerin haberlerini sık sık görüyorduk. YÖK tarafından çıkartılan sistem ile bu durum tarihe karışmış olacak. Artık dakikalar içinde üniversite diploması sorgulama yaparak diplomanızı görüntüleyebilecek ve bunun sizden talep eden kuruma veya iş verene iletebileceksiniz.

E-Devlet üzerinden çıkartılan belgeler üzerinden barkod bulunduğu için her kurum tarafından kabul edilmektedir. Bu yüzden diplomanızı yıllarca saklama, her seferinde fotokopi çekme gibi eziyetleri çekmenize gerek kalmadan kolay bir şekilde E-Devlet üzerinden çıkarabileceksiniz.

E-Devlet mezun belgesi diploma yerine geçer mi?

Diploma sorgulaması, E-Devlet üzerinden yükseköğretim mezun belgesi sorgulama olarak geçmektedir. Bu belgeyi resmi bir evrak olmasından dolayı kurumların yüzde 99’u kabul etmektedir. Ancak halen bazı kamu veya özel kurumlar barkod doğrulama gerçekleştiremediklerini bahane ederek bu belgeyi kabul etmemektedir. Bu durumun da kısa süre içerisinde düzeleceğini umut ediyoruz. İlerleyen süreçte tüm kamu ve özel kurumların e-devlet mezun belgesi ile işlemlerin gerçekleştirilmesine izin vereceğini beklemekteyiz.

Mezuniyet belgesi ile diploma aynı şey mi?

Mezuniyet belgesi diplomanızın onaylı bir örnek çalışmasıdır. Her ne olursa olsun diplomanızın aslı mutlak suretle saklanmalıdır.


DİĞER E-DEVLET HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, e-devlet konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan e-devlet duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.