Yoga, ilk olarak Hindistan’da ortaya çıkmış olan fiziksel, ruhsal ve zihinsel bir uygulamadır. Yoga, zihin ve ruhta sükûnete ulaşmayı hedeflemektedir. Fiziksel olarak uygulaması yapılsa da sağlamış olduğu faydalar zihinsel ve ruhsal açıdan etki göstermektedir. Yoga son yıllarda dünyada popüler hale geldi. Bu durumdan ülkemizde etkilendi ve ülkemizde çok sayıda kişi yoganın faydalarını araştırarak yoga yapmak için yoga salonlarını araştırmaya başladı. Hal durum böyle olunca bu sektörden kazanç elde eden kişilerin sayısı da bir hayli arttı ve ülkemizde yeni bir meslek daha doğru. Bu mesleğin adı da yoga eğitmenliği. Bu mesleği yapmak isteyenler, yoga eğitmeni olmak isteyenler ise yoga eğitmeni nasıl olunur, olma şartları nelerdir merak ediyorlar.

Yoga Eğitmeni Nasıl Olunur?

Yoga eğitmeni olmak için ülkemizde çeşitli kurslar bulunmaktadır. Bu kurslar neredeyse her ilimizde bulunuyor. Bu kurslara müracaat ettiğinizde tarafınıza 200 saatlik bir ders verilmektedir. Bu 200 saatlik dersi başarı ile tamamladığınızda tarafınıza sertifika yani bir belge verilir. Bu belge ile yoga eğitmeni olarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu kursların ücreti her ilimizde değişkenlik gösterse de genel olarak 2-3 Bin TL arasındadır. Fakat iyi bir yoga eğitmeni olmak için bu kurslar yeterli değildir. Yoga sanatını iyice öğrenmeli, araştırmalısınız. Bu öğrenme işlemini gerçekleştirmek için ise 200 saat oldukça az bir süredir. Bu kursu bir başlangıç aşaması olarak görmeli ve akabinde bu mesleği iyi bir şekilde yapmak istiyorsanız araştırmalarınıza devam etmelisiniz. Öyle ki, Hindistan gibi ülkelerde iyi bir yoga eğitmeni olabilmek için ustanın yanında 12 yıl eğitim almak gerekiyordu. Tabi ki günümüz şartlarında bir mesleği öğrenmek için 12 yıl çok uzun bir süre. Fakat 200 saat de oldukça kısa bir süre. Bu sebepten kurs bitiminde eğitimlerinize devam ederek, kendinizi bu alanda geliştirmelisiniz.Yoga Eğitmeni Olma Şartları Nelerdir?

Genel olarak yoga eğitmeni olmak için spesifik bir şart bulunmasa da adaylardan mesleği yapmaya engel bir durumunun ( hastalık  gibi. ) bulunmaması talep edilmektedir. Harici olan bazı özel kurumların en az lise veya dengi bir okul mezuniyeti şartı aradığı da görülmektedir. Bu şartları sağlayan ve sertifikasını başarı ile almış kişiler yoga hocası yani eğitmeni olarak görev alabiliyorlar.

Yoga Eğitmenleri Ne Kadar Kazanırlar?

Yoga eğitmenlik sertifikanızı almanızın ardından kendi iş yerinizi açabileceğiniz gibi diğer iş yerlerinde de çalışma imkanı bulabilirsiniz. Özel sektörde yoga eğitmenlerine genel olarak 2500 – 3000 TL arasında değişen ücretler verilmektedir. Ancak kendisini bu alanda geliştirmiş, sektörde tanınmayı başarmış birisi tabi ki daha fazla maaş alacaktır. Ayrıca kendi iş yerinizi açarak öğrenci sayınıza göre çok daha yüksek meblağlarda gelir elde edebilirsiniz.

Bu yazımızda yoga eğitmeni nasıl olunur, olmak için gerekenler nelerdir, ne iş yaparlar, kimler yoga eğitmeni olabilir, yoga eğitmeni olmak istiyorum nasıl olurum gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER YOGA EĞİTMENİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, yoga eğitmeni konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan yoga eğitmeni duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.