Yivsiz av tüfeği nedir, ne demektir?

Av tüfekleri yivli ve yivsiz av tüfekleri olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yivsiz av tüfekleri 1875 yılından bu yana kullanılmakta olan tüfeklerdir. Yivsiz av tüfeğinde, piyade tüfeğinde kullanılan mermi çekirdekleri yerine, av fişeği olarak tabir edilen ve çeşitli özelliklere sahip kovanlı mermiler kullanılır. Basit modelleri olduğu kadar, son derece modern ve fişek kapasiteleri yüksek olan çeşitli tiplerde yivsiz av tüfekleri üretilmektedir. Avcılık yapacak olan kişiler yivsiz av tüfeği ruhsatı almak durumundadırlar. Peki yivsiz av tüfeği ruhsatı nasıl alınır? Kimler yivsiz av tüfeği ruhsatı alabilir?

Yivsiz av tüfeği ruhsatı almak için gereken belgeler / evraklar nelerdir?

Yivsiz tüfek ruhsatı için ikamet edilen yer polis bölgesi ise bağlı olduğu ilçe emniyet müdürlüğüne, jandarma bölgesi ise bağlı olduğu ilçe jandarma komutanlığına müracaat edilir. Öncelikle yivsiz tüfek ruhsatı almak için ilgili mercilere müracaatınızı gerçekleştirmeniz gerekmektedir. • Dilekçe (Emniyetten verilen)
 • 4 Adet Fotoğraf (Son 6 Aylık veya 1 Senelik olması gerekiyor)
 • Pembe Yarım Kapaklı Dosya
 • Vergi dairesine 29 TL harç parası yatırdıktan sonra alınan makbuz, (Emniyetten Alınan üst yazı ile Vergi Dairesine gidilecek)
 • Vergi dairesinden 1000 TL den az vergi borcu olduna dair belge alınacak
 • Aile Hekimliğinden alınacak Sağlık Raporu (Fizik, Nöroloji, Psikiyatri)
 • Parmak izi fotokopisi (Olmayanlar Emniyetten çektirebilir olanlar için emniyette kayıtlı olduğu için kolaylıkla emniyetten temin edebilirler)

Yivsiz av tüfeği ruhsatı nasıl, nereden alınır?

Öncelikle yivsiz av tüfeği ruhsatı almak için yukarıda sizlerden istenilen belgeleri tamamlamanız gerekmektedir. Bu sizden istenilen belgelerle beraber ilçe emniyet müdürlüklerine giderek başvuru yapabilirsiniz. Akabinde 8-10 gün içerisinde ruhsatınız çıkmış olacaktır. Ruhsatınızın çıkmasının ardından da yeni alacağınız av tüfeğinizin faturasını ruhsatınıza işletmeniz gerekmektedir.

Yukarıda saymış olduğumuz işlemler daha önce av tüfeği ruhsatınız bulunmuyorsa yapmanız gereken işlemlerdir. Ancak daha önce av tüfeği ruhsatınız var ise ve süresi dolmamış ise yapmanız gerekenler;

 • Kaymakamlık Makamına Dilekçe
 • 2 Adet vesikalık fotoğraf
 • Ruhsat Fotokopisi
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Satın alma belgeniz ile satın almış olduğunuz av tüfeğini ruhsatınıza işletmek için size tanınan süre 30 gündür. Av tüfeği ruhsatınız size taşıma ve bulundurma yetkisi verir. Ruhsatınız ile birlikte tüfeğinizi kılıfında veya kutusunda Türkiye’nin her yerine sevk edebilirsiniz. Yivsiz Av Tüfeği ruhsatnameleri verildiği tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerlidir. 5 Yıl sonunda av yapmaya devam edildiği takdirde yenilenmesi gerekmektedir. 5 yıl sonunda yenilenmeyen ruhsatnameler bulundurmaya döner. Müracaat esnasında getirilen evrakların geçerlilik süresi 6 aydır. Bu işlemleri anlatan aşağıdaki videoyu da inceleyerek konu hakkında daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Yivsiz av tüfeği alma yaşı kaçtır?

18 yaşını doldurmuş bireyler yivsiz av tüfeği ruhsatı alabilmektedirler.

Bu yazımızda Yivsiz av tüfeği nedir, ne demektir, ne işe yarar, yivsiz av tüfeği ruhsatı alma, yivsiz av tüfeği alma yaşı, yivsiz av tüfeği ruhsatı nasıl alınır, nereden alınır, geçerlilik süresi nedir, kimler alabilir, kaç yaşında alınır, kimlere verilmez, alma şartları nelerdir detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca avlanma ruhsatı için avcılık belgesi nasıl alınır yazımızı okuyabilirsiniz.


DİĞER YİVSİZ AV TÜFEĞİ RUHSATI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, yivsiz av tüfeği ruhsatı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan yivsiz av tüfeği ruhsatı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.