Yıllık izin, çalışanların dinlenme hakkını yasalar çerçevesince güvence altına alınmasıdır. 1 sene çalışmış olan çalışan işçilere yıllık ücretli izin verilmektedir. İşçiler yıllık izinden faydalanmak için işe başladığı tarihten itibaren bir sene süre zarfında çalışmaları gerekmektedir. Bir önceki yazımızda yıllık izin nedir detaylı olarak anlatmıştık. Peki herhangi bir sebepten dolayı işveren işçiye yıllık izin kullandırmazsa bunun herhangi bir cezai yaptırımı var mı? Yıllık izin kullandırmama cezası hakkında detaylı bilgi haberimiz devamında yer almaktadır.

Yıllık İzin Kullandırmama Cezası Nedir?

Yıllık izin iş kanununca verilmiş olan bir haktır. Bu sebepten dolayı yıllık izin kullandırmayan kişilere ve kurumlara çeşitli cezalar verilmesi kararlaştırılmıştır.  Kanunun 56. Maddesi gereğince yıllık ücretli izni yasaya aykırı olarak bölünen her işçi için 555 TL ve 57. Maddesine göre yıllık izin ücreti yasaya aykırı şekilde veya eksik ödenen her işçi için 555 TL ve 59. Maddesine göre iş sözleşmesinin sona ermesinde kullanmadığı iznin ücreti ödenmeyen her işçi için 555 TL ve 60. Maddesine göre izin yönetmeliğine aykırı olarak izin kullandırılmayan veya eksik kullandırılan her işçi için 555 TL idari para cezası uygulanmaktadır. Bunun yanında yıllık izin kullandırmama bir haklı fesih nedenidir.Yıllık izin, Anayasa tarafından verilmiş bir haktır. İşçiler bu haktan kendi istekleriyle vazgeçemez. Yıllık izin alan işçi izin süresinde başka bir işte de çalışamaz. Çalışırsa işveren izinde ödediği ücreti işçiden geri isteyebilir.  Yıllık izin işçilerin sahip oldukları haklardan sadece birisidir. İşçiler olarak haklarımızı bilmeli ve bu hakları sonuna kadar korumalıyız. Yıllık izin kullandırmama cezası ve yıllık izin eksik kullandırma cezası hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilir ve işçilerin haklarını bilmesi adına haberi sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan sigortanız yatıyor mu sorgulamanız mümkündür.


DİĞER YILLIK İZİN HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, yıllık izin konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan yıllık izin duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.