YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA BAŞVURULARI

Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü 2014-2015 yılı bahar döneminde yüksek lisans ve doktora öğrenci adaylarının başvurularını kabul edecek. Yıldız Teknik Üniversitesi 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Dönemi Lisansüstü Programlara Başvurular 8 Aralık – 17 Aralık tarihleri arasında yapılacaktır. Üniversitenin sitesinden yapılan duyuruda hangi bölümlerde ve hangi puan türlerinden alım yapılacağı belirtildi. 

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA BAŞVURU ŞARTLARI

1) Tezli yüksek lisansa başvurmak için herhangi bir ortalama şartınız var mı? ALES ve YDS puan şartlarınız nelerdir?
Tezli yüksek lisans programlarına başvurabilmeniz için herhangi bir ortalama şartı aranmamaktadır. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (ALES) girmiş ve en az 55 sayısal başarı puanını almış olmaları (GRE (Graduate Record Examination) ve GMAT (Graduate Management Admission Test) sınavları da ALES yerine geçmektedir.)

ÜDS (Fen Bilimleri Alanı), KPDS veya YDS sınavlarından en az 50 ya da ÜDS, KPDS ve YDS sınavlarına eşdeğer kabul edilen yabancı dil sınavlarından en az 50 karşılığı puan alan ya da Üniversitemiz YILDIZ-SEM tarafından yapılan yabancı dil yeterlik sınavından 60 puanı alarak başarılı olmaları gerekmektedir.

Başvurularla ilgili tüm sınav sonuç belgelerinde 3 yıl süresi şartı bulunmaktadır. Yabancı dil sonuç belgenizin yukarıda belirtilen minimum koşulları sağlaması ve üç yıl içinde alınmış olması durumunda YTÜ yabancı dil sınavına girmeniz gerekmemektedir.

2) Tezli yüksek lisans ile tezsiz yüksek lisans programları arasındaki fark nedir?

Tezli yüksek lisans programlarının azami öğrenim süresi 3 yıldır ve en geç 1 yarıyılın sonunda tez danışmanınızın atanması gerekmektedir. Tezsiz programların ise öğrenim süresi 1 yıldır ve tez yazmanız gerekmemektedir. Ayrıca 2.Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans programlarında harç ödemesi vardır.

3) Tezli yüksek lisans programlarında harç var mıdır?

Normal eğitim süresinde olan tezli yüksek lisans öğrencilerinin katkı payı ödemesi gerekmemektedir. Normal öğrenim süresi yüksek lisans için 4 yarıyıl, doktora için 8 yarıyıldır.

4) Tezli yüksek lisans programına kayıt oldum yapmam gereken bir şey kaldı mı?

Kayıt olduktan sonra GSİS kullanıcı adı ve şifrenizi alarak Ders-Ekle sil haftasında Ders kaydı yapmalısınız. Şifreleri belirlenen tarihlerde Enstitü ’den şahsen başvurarak alabilirsiniz.

5) Alan içi, Alan dışı kontenjanı neyi ifade etmektedir?

Alan içi kontenjanı, başvurmak istediğiniz programın Anabilim Dalından mezun olan öğrenciler için ayrılan kontenjanı, Alan Dışı kontenjanı ise diğer mezuniyet diplomasına sahip öğrenciler için ayrılan kontenjanı göstermektedir.

6) Yüksek lisansa başvurmak için bir dil puanım yok daha sonra getirsem olur mu ya da İngilizce puanı olmayanlar için hazırlık programınız var mı?

Tezli yüksek lisanlara başvuru yapabilmeniz için YDS sınavlarından en az 50 yada bu sınava eşdeğer kabul edilen yabancı dil sınavlarından en az 50 karşılığı puan alan ya da Üniversitemiz YILDIZ-SEM tarafından yapılan yabancı dil yeterlik sınavlarından 60 puanı alarak başarılı olmanız gerekmektedir. Yabancı dil sınavı lisansüstü kontenjanlarına başvuruda bulunabilmek için önkoşuldur. Yabancı dil sınav sonucunuzun bulunmaması
durumunda başvurunuz kabul edilmemektedir.

7) İngilizce yüksek lisans programlarına başvurmak için gerekli olan belgeler nelerdir?

İngilizce programlar için Türkçe programlara ek olarak YDS, ÜDS (Fen Bilimleri Alanı) ve KPDS sınavlarından en az 60 yada ÜDS ve KPDS sınavlarına eşdeğer kabul edilen yabancı dil sınavlarından en az 60 karşılığı puan almış olmanız gerekmektedir ve Yıldız-SEM ‘in yapmış olduğu sınav geçerli değildir.

8) Yabancı dil puanım var yine de Yıldız- SEM in yaptığı sınava girmem gerekiyor mu?

Eğer KPDS,ÜDS,TOEFL,IELTS vb. eşdeğerliği YÖK tarafından kabul edilen sınavlardan 50 ve üzeri bir puanınız var ise bu sınava girmenize gerek yoktur.

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ FBE YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA BAŞVURUSU  için TIKLAYINIZ


DİĞER YUKSEK LİSANS ve DOKTORA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, yuksek lisans ve doktora konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan yuksek lisans ve doktora duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.