Uzun zamandır çalışmaların sürdüğü anne, babası ya da her ikisi vefat edenlere 18 yaşını doldurana kadar 100 TL yardım yapılacağı açıklandı.  100 TL yardım parası babası askerde olan çocuklara da verilecek. Yardım parasından faydalanmak için başvuru şartları neler, nereye ne zaman nasıl başvuru yapılacak, hepsi yazımızın devamında.

YETİM VE ÖKSÜZ ÇOCUKLARA 100 TL PARA YARDIMI

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yetim ve öksüzlere yönelik yapılacak olan 100 TL’lik yardım için hak sahiplerini belirlemeye başladı.  Bu ay itibariyle başvuruların başladığı yetim ve öksüz yardım parası için 18 yaşını doldurmamış olmak gerekmektedir. Muhtaç durumdaki çocuklar için annesi, babası ya da her ikisi vefat etmiş olan bunun dışında da babası askerde olan çocuklar faydalanabilecek.Yapılan sosyal yardımlar düzenli ve süreli yardımlar olarak ikiye ayrılıyor. Düzenli yardımlar; şartlı eğitim, sağlık ve gebelik yardımları, eşi vefat etmiş kadınlara, muhtaç asker ailelerine yapılan yardımlar ve 2022 sayılı Kanun çerçevesinde yapılan yardımlarla evde bakım yardımıdır. Süreli yardımlar ise; gıda, yakacak, barınma, eğitim, sağlık, engelli ihtiyaç, özel amaçlı, giyim ve diğer aile, istihdam ve tek seferlik yardımlardır.

KİMLER FAYDALANABİLİR? BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Aile ve Sosyal Politikalar tarafından başvuru sonucunda bağlanacak olan ve 18 yaşını doldurana kadar verilecek olan 100 TL yardım parası almak için bu kurumdan başka bir yardım ya da aylık almıyor olmanız gerekmektedir. Bunun yanında sadece anne, babası ya da her ikisi birden vefat etmiş olanlarla, babası askerde olan çocuklara verilecek.  Çalışanlar yani sosyal güvence kapsamında olan bireyler yine bu yardım parasından faydalanamayacaklar.

Yapılacak olan 100 TL’lik yardım annesi vefat etmiş çocuklar için babaya, babası vefat etmiş olanlar için ise anneye verilecek. Şayet çocuğun iki ebeveyni de vefat etmişse çocuğa bakan kişi bu parayı alabilecek. Yardımlar herhangi bir sorun yaşanmaması ve yardım alanların belli olmaması amacıyla banka hesaplarına yatırılacak. 191 bin çocuğun bu yardım parasından faydalanabileceği yapılan araştırma sonucunda belirlendi.

100 TL’LİK YARDIM PARASI BAŞVURUSU NEREYE, NASIL YAPILIR?

100 TL yardım parası başvurusu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na yapılacak. Bu vakıflar illerde valiliklerde, ilçelerde ise kaymakamlıklarda bulunmaktadır. İlk ödeme 1 Haziran’da yapılacak ve ödemeler devlet bankalarından birisine Ziraat Bankası, ya da Halk Bank hesabına yatırılacak.

Yetim aylığı hakkında daha fazla bilgi almak için BU yazımıza da göz gezdirebilirsiniz.  Yetim ve öksüz aylığı konusunda merak ettiklerinizi ise yorum bölümünden uzman arkadaşlarımıza sorabilirsiniz. Sorularınız 1 saat içerisinde cevaplanacaktır.