Yeşil Kart Nedir, Ne Demektir?

Ülkemizde maddi durumu kötü olan vatandaşlarımızın sayısı oldukça fazladır. Bu kişilerin sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilmeleri adına yeşil kart adı altında bir sistem uygulanmaktadır. Peki yeşil kart alma şartları nelerdir, kimler yeşil kart alabilir ve yeşil kart nasıl alınır?

Yeşil Kart Nasıl, Nereden Alınır?

2012 yılından önce yeşil kart almak için kaymakamlıklara başvuru yapılması gerekmekteydi. Ancak daha sonra yeşil kart verebilme yetkisi sosyal güvenlik kurumu yani SGK’ya devredildi.Yeşil kart brüt asgari ücretin 3’de 1’inden az gelire sahip olan vatandaşlarımıza verilmektedir.  Hane halkı brüt asgari ücretin 3’de 1’inden az olan kimseler G0 yani yeşil kart sahibi sayılmaktadırlar. Bu kişiler sağlık hizmetlerinden faydalanmak için herhangi bir prim ödemek zorunda değildirler.

Yeşil kart sahibi olabilmek yani ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmalısınız. Akabinde gelir testi yaptırmanız gerekecektir. Bu gelir testi sonucuna göre de aylık geliriniz hesaplanacaktır. Şayet aylık geliriniz de o sene için belirlenmiş olan asgari ücretin  brüt tutarı üzerinden 3’de 1’inden az ise yeşil kartlı olarak sayılmaktasınız.

Ülkemizde milyonlarca vatandaşımız yeşil kart sahibidir. Yani aylık geliri asgari ücretin brüt tutarının 3’de 1’inden azdır. SGK her sene oldukça ciddi bir meblağı bu vatandaşlarımızın sağlık harcamaları için harcamaktadır. Yeşil kart almak için öncelikle Türk vatandaşı olmanız ve ülkemiz sınırları içinde ikamet ediyor olmanız gerekmektedir.

Bu yazımızda yeşil kart nedir, ne demektir? Yeşil kart nereden nasıl alınır, nasıl çıkartılır, yeşil kart alma şartları nelerdir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SGK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sgk konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sgk duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.