Yere çöp atmak suç mudur, yasak mıdır?

Bizlere çocuklarımızın, torunlarımızın ve gelecek nesillerin emaneti olan dünyayı hızlı bir şekilde kirletiyoruz. Çoğu ülkede ve bölgede hava kirliliği öngörülenin oldukça üzerinde çıkıyor. Şayet bu hızla devam ederse dünya, yakın bir gelecekte yaşanmaz bir hale gelecek. Şimdiden çok sayıda bitki ve hayvan türü yok olmuş durumda. Ekosisteme bu denli zarar vererek, insanoğlunun dünyada ne kadar barınabileceği ise uzmanlar tarafından bilinmez bir soru. Bu kirlilikte 7’den 70’e her bireyin payı var. Ülkeler gelişebilmek adına karbondioksit salınımını kısıtlamazken, bireyler de yerleri, denizleri, sokakları, nehirleri, ormanları kirleterek bu kirlilikte önemli bir pay sahibi oluyorlar. Çoğu ülke ise bireylerin bilinçlenmesi ve çevreyi temiz tutmak adına yere ve sokaklara çöp atanlara ciddi cezalar veriyor. Peki bu durum ülkemizde nasıl? Türkiye’de yere çöp atmanın cezası nedir?

Yere çöp atmanın cezası nedir?

Ülkemiz sokakları, yerleri temiz tutma konusunda oldukça bilinçsiz. Piknik alanlarını kullandıktan sonra atıklarını buralarda bırakan, ateşini söndürmeyerek ormanların yok olmasını sağlayan, balkondan çöp atan, sokaklara izmarit çöp atan, araçtan seyahat halindeyken çöpleri yollara atan kişileri her gün günlük hayatımızda görüyoruz. Bu kişilerin sayısı da bir iki ile sınırlı değil. Her gün yüz binlerce belki de milyonlarca vatandaş sokaklara çöplerini atıyor. Halbuki bir çöp kutusu bularak çöplerimizi buraya atmak ne denli zor olabilir ki?Yere çöp atanlara, çevreyi kirletenlere Kabahatler Kanunu kapsamında evsel atık ve artıkları, bunların toplanmasına veya depolanmasına özgü yerler dışına atmak gibi çevreyi kirletme suçlarına para cezası veriliyor. 2023 yılı için yere çöp atan, çevreyi kirleten kişilere 196 TL idari para cezası kesilmektedir. İleriki yıllar için ise bu ceza miktarının daha da arttırılarak çevreyi kirleten kişilere daha büyük cezalar verilmesi planlanmaktadır. Kuşkusuz sadece para cezası için değil, aynı zamanda temiz bir çevre için sokakları, caddeleri temiz tutmalı ve yere çöp atmamalıyız. Hatta ve hatta yere çöp atan kişileri uyarmalı, yerde çöp gördüğümüzde almalı ve çöp kutusuna atmalıyız.

Almanya, Fransa, Japonya, İngiltere, Singapur gibi çeşitli ülkeler yere çöp atma konusunda çok daha katı yasalara sahipler. Bu ülkelerde yerlere çöp atanlara, çekirdek atanlara veya köpek gibi evcil hayvanlarının dışkılarını toplamayan kişilere binlerce Euro para cezası kesiyor. Bu ülkemizdeki rakamın çok daha üstünde. Ancak bu ülkeler çevre temizliği konusunda ülkemizden çok daha fazla bilinçli durumlar. Bizler de öncelikle bireysel olarak bu bilince erişmeli ve daha sonra da bu bilinci çevremize aşılamalıyız. Yoksa gazetelerde, TV’lerde ülkemize tatile gelen turistlerin çevreyi temizleme haberlerine tanık olmaya devam ederiz.

Bu yazımızda yere çöp atmak suç mu, yere çöp atmanın cezası nedir, kaç paradır, kaç TL’dir gibi çeşitli konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan gürültü yapmanın cezası hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.


DİĞER YERE ÇÖP ATMA CEZASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, yere çöp atma cezası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan yere çöp atma cezası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.