Yer hostesi nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Yer hostesi veya diğer adı ile yer hizmetleri görevlisi, biletlerini almış olan yolcuların uçağa bininceye kadar gerekli olan iş ve işlemlerini halleden kişilere denilmektedir. Havayollarında istihdam edilen bu kişiler bilet kontrolü, yolcuların uçaklarına nasıl ulaşabilecekleri, hasta ve hamile kişilere yardımcı olmak gibi görevler üstlenirler. Havayolu firmalarında görevli olan yer hosteslerinin görevleri aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

Yer hostesi ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Günümüzde havacılık sektörü gerek ülkemizde gerekse dünyada en hızlı büyüyen sektörlerden bir tanesidir. Havayolu taşımacılığında biletlerin ucuzlaması, rekabet ortamının artmasına ve bu alanda hizmet veren firmaların hızla çoğalmasına sebep olmuştur. Bunun bir sonucu olarak da bu sektörde istihdam edilen kişi sayısı da hızlı bir artış göstermiştir. Yer hostesi veya diğer adı ile yer hizmetleri görevlisi görevleri aşağıda belirtilmiştir. • Yolcuların biletlerini ve bagajlarını alarak uçağa binmesi için gerekli olan geçiş numarası ile bagaj etiketi vermek,
 • Yolcuların uçaklarının biniş ve kalkış saatleri geldiğinde uyarıcı anonsu yapmak,
 • Yurt dışına gidecek olan yolcuların pasaport, çıkış harcı gibi çeşitli belgelerinin kontrolünü yapmak ve eksik belge bulunması halinde tamamlayabilecekleri noktalar hakkında bilgi vermek,
 • Uçağa binen yolcuların kilo, bagaj ağırlığı, isim soyisim gibi çeşitli bilgilerini sistemlerine işlemek,
 • Uçağın emniyetli ve dengeli bir biçimde gidebilmesi için bu bilgileri yükleme bölümü ile paylaşmak,
 • Engelli, yaşlı, hamile gibi çeşitli zorlukları bulunan yolcuların gerekli işlemlerini gerçekleştirerek uçağa kadar refakat etmek,
 • Yolculara verilen geçiş numarasını uçağa binmeden hemen önce yolcudan teslim almak

Gibi görevlere sahiptirler. Peki yer hostesi olmak istiyorum, nasıl olurum diyenler nereye başvuru yapmalı, nasıl bir yol izlemelidirler?

Yer hostesi olmak

Yer hostesi olma şartları nelerdir, kimler olabilir?

Yer hostesi olabilmek için bazı başvuru şartlarını sağlamanız gerekmektedir. Bu başvuru şartları;

 • En az Lise mezunu olan.
 • ingilizce’yi en az orta düzeyde (Intermediate) derecede bilen
 • Yasalar gereği hüküm giymemiş olan
 • Daha önce çalıştığı işletmelerden disiplinsizlik, sicil yetersizliği ve sağlık nedeniyle ayrılmamış olan

Genel olarak yer hostesliği için havayolu firmaları bu başvuru şartlarını talep etmektedirler. Ancak ilana ve firmaya göre bunlar farklılık gösterebilmektedir.

Yer hostesi olmak için bir bölüm ya da üniversite bulunmamaktadır. Ancak hava işletmeciliği bölümü okuyanlar çokça kez daha çok tercih edilmiştir.

Yer hostesi nasıl olunur?

Yer hostesleri havayolu firmalarının bünyesinde ve havaalanlarında bulunan şirketlerin bürolarında çalışma imkanına sahiptirler. Bu firmalarda çalışabilmek için bu firmaları takip etmeli ve akabinde yayınlamış oldukları ilanlara başvuru yapmalısınız. Aşağıda bu firmaların listesini görebilirsiniz. İlan sayfalarına giderek açık iş pozisyonlarını görebilmeniz mümkündür.

 • Türk Hava Yolları
 • AnadoluJet
 • Atlasjet
 • Pegasus
 • Onur Air
 • SunExpress

Yayınlanmış olan ilanlara başvuru yapar ve başvurunuz kabul edilirse şirketler sizleri genel olarak 6 haftalık bir eğitime tabi tutmaktadırlar. Bu eğitimin sonucunda havayollarında çalışmaya başlayabilirsiniz.

Yer hosteslerinin işleri oldukça yoğundur. Çalışma saatleri içerisinde yoğun bir tempoda çalışırlar. Vardiyalı sisteme tabi çalışan yer hostesleri sabırlı ve güler yüzlü kimseler olmalıdırlar. Yer hostesi kabin ekibi, havayolu görevlileri, tur yetkilileri ve daha çok sayıda kişi ile düzenli olarak iletişim halindedir.

Bu yazımızda yer hostesi anlamı, tanımı ile yer hostesi sertifikası belgesi, yer hostesi olmanın şartları nelerdir, havalimanında yer hostesi olmak hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan Yer Hostesi Maaşları hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER YER HOSTESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, yer hostesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan yer hostesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.