Trafik kuralları hem sürücü sağlığı hem de trafikteki kişilerin sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir. Trafik kurallarının ve işaretlendirmelerin olması güvenli bir yolculuk açısından oldukça önemlidir. Hayati riski en aza indirmek, rahat güvenli çabuk ulaşımı sağlamak, trafik kazalarından korunmak, trafiğin normal seyrinde akması ve daha bir çok sebep yüzünden trafik kurallarına uymalıyız. Ancak bazı kişiler trafik kurallarına uymayarak yolcu ve trafikteki diğer sürücülerin sağlığını riske atmaktadır. Trafik kurallarına uymayanlara uygulanacak olan cezalar her sene yeniden düzenlenmektedir. 2023 yılı itibariyle zamlı trafik cezaları, trafik cezalarına uymayanlar için oldukça ağır maddi şartlar içeriyor. Aşağıda maddeler halinde güncel olarak trafik cezaları ve bunlara uymama cezaları belirtilmiştir.

2023 Trafik Cezaları

Alkolmetreyi üflemeyi kabul etmeme : Şayet alkolmetreyi üflemeyi kabul etmezseniz 2 bin 869 TL para cezası ödemek zorunda kalırsınız.Sürüş sırasında cep telefonu ile konuşma : Sürüş esnasında cep telefonu ile konuşursanız 108 TL para cezası ödemek zorunda kalırsınız. Bu hususta detaylı bilgilere araç kullanırken cep telefonu ile konuşma cezası yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ticari araçların mevcut kapasitesinin üzerinde yolcu alması : Ticari araçların yolcu taşımasında belirli bir limitleri bulunmaktadır. Ayakta yolcu almak tehlikeli ve yasaktır. Bunun cezası 2023 yılı için 85,5 TL olarak belirlenmiştir.

Ehliyetsiz olarak araç kullanımı : Ehliyet, kişilerin araç kullanma konusunda yeterli olduklarını gösterir bir belgedir. Ehliyetsiz araç kullanmak yasaktır. Bunun cezası da 2.473 TL olarak belirlenmiştir. Ehliyetsiz araç kullanma hakkında detaylı bilgilere ehliyetsiz araç kullanmanın cezası yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yetkisi olmamasına rağmen plaka basma : Yetkisiz olarak plaka basan kişilere 11 bin 885 TL idari para cezası kesilmektedir.

Sahte plaka kullanmak : Sahte plaka kullanmanın cezası 5 bin 942 TL olarak belirlenmiştir.

Ruhsatsız araç kullanmak : Ruhsatsız araç kullanmak yasaktır. Bunun cezası 108 TL olarak belirlenmiştir.

Yönetmelikte belirlenen kurallara aykırı plaka takma : Yönetmeliklerce plakanın nereye ne şekilde takılacağı detaylı olarak belirtilmiştir. Bu kurala uymayan kişilere 488 TL para cezası kesilmektedir.

Okunması mümkün olmayan plaka kullanımı : Araç plakanızın net olarak okunabilmesi gerekmektedir. Bu hususa dikkat etmeyen kişilere 105 TL para cezası uygulanır.*

Tescilli aracı plakasız olarak kullanmak : Plakasız araç kullanmak bazı hususlar haricinde yasaktır. Plakasız araç kullanma cezası 2.018 TL olarak belirlenmiştir. Detaylar için plakasız araç cezası yazımızı okuyabilirsiniz.

Taksimetre bulundurmamak : Bazı araçlarda taksimetre bulundurmak zorunlu kılınmıştır. Bu kurala uymayan kişilere 488 TL para cezası kesilir.

Taksimetreyi bozuk olarak kullanmak : Bozuk taksimetre kullanmanın cezası oldukça ağırdır. Bunun için 7 bin 623 TL ödemeniz gerekmektedir.

Aracın muayene süresini geçirmek : Araçların belirli periyotlarla muayene edilmeleri zorunlu kılınmıştır. Bu süreyi geçiren kişilere 108 TL para cezası kesilir.

Kırmızı ışıkta geçmek : Kırmızı ışıkta geçmek oldukça tehlikeli ve yasaktır. Bu kurala uymayan sürücülere 288 TL para cezası kesilir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgilere kırmızı ışıkta geçmenin cezası haberimizden ulaşabilirsiniz.

Araçları, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısız şekilde sürmek : Araçları başka sürücüleri veya karayolunda bulunan kişilere zarar verecek biçimde sürmenin de cezası bulunmaktadır. Bunun için 108 TL para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Trafik işaretlerine uymamak : Trafik işaretleri bize yol durumu hakkında ve uymamız gereken kurallar hakkında çeşitli bilgiler verir. Güvenli bir sürüş için trafik işaretlerine uymamız şarttır. Trafik işaretlerine uymayanlara ise 108 TL para cezası kesilir.

Hız sınırını aşmak : Hız sınırını belirli oranlarda aşanlara belirli miktarlarda trafik cezası kesilmektedir. Bu hız sınırını ne kadar aştığınız ile ilgilidir. Cezanın ne kadar olduğuna hız sınırını aşmanın cezası yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Radarın bulunduğu yeri belirleyen cihaz kullanmak : Son dönemde radar araçlarını ve cihazlarını belirlemede çeşitli cihazlar kullanılmaya başlanmıştır. Bu cihazları kullanan kişilere 1.763 TL para cezası kesilmektedir.*

Yasak yerden dönme : Yasaklanmış yerlerden dönen sürücülere 235 TL para cezası kesilmektedir.

Takip mesafesini ihlal etmek : Güvenli bir sürüş için takip mesafesi uygulanmaktadır. Buna uymayan sürücülere 95 TL para cezası kesilmektedir. Daha detaylı bilgiler araç takip mesafesi cezası haberimizde verilmiştir.

Engelli yerine park etmek : Engelli araçlar için ayrılmış olan park alanları bulunmaktadır. Bu yerlere park eden kişilere 216 TL para cezası uygulanmaktadır. Bu konu hakkında detaylı bilgilere engelli yerine park etmenin cezası haberimizden ulaşabilirsiniz.

İzinsiz yarış düzenlemek : İzin almadan yarış düzenlemenin cezası da 2023 yılı itibariyle 488 TL olarak belirlenmiştir.

Yanlış yere park etmek : Yanlış yere park etmenin en düşük 132 TL ve en yüksek 216 TL para cezası bulunmaktadır. Bu hususta bilgilere yanlış yere park etmenin cezası haberimizden ulaşabilirsiniz.

Alkollü araç kullanma cezası : Alkollü araç kullanmak ya da herhangi bir uyuşturucu madde etkisinde iken araç kullanmak sürüş güvenliğini riske atmasından dolayı yasaktır ve belirli bir cezası bulunmaktadır. Bu cezanın ne kadar olduğuna alkollü araç kullanma cezası yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Dur ihtarına uymama : Dur ihtarı; trafikte memurlar tarafından kontroller gerçekleştirilirken, sürücünün kontrol noktasına gitmek için durdurulmasına denir. Dur ihtarına uymamak suçtur ve belirli cezaları bulunmaktadır. Bu konuda detaylı bilgilere dur ihtarına uymama cezası haberimizden ulaşabilirsiniz.*

Emniyet kemeri takmama cezası : Sürücülerin emniyet kemeri takmaları bir gereklilikten öte bir zorunluluktur. Takmayan kişilere ceza kesilir ve ehliyetlerine ceza puanı uygulanır. Daha detaylı bilgilere emniyet kemeri takmama cezası haberimizden ulaşabilirsiniz.

Kış Lastiği Takmamanın Cezası : Kış lastiği bazı araçlarda zorunludur. Bu araçların kış lastiği takmaması ise cezaya tabidir. Bu konu hakkında detaylı bilgilere kış lastiği takmama cezası haberimizden ulaşabilirsiniz.

Kask takmamanın cezası : Motorlu sürücülerin kaza anlarında olası yaralanmaların önüne geçmek adına kask takmaları gerekmektedir. Kask takmamanın ise cezası bulunmaktadır. Bu ceza hakkında detaylı bilgilere kask takmama cezası haberimizden ulaşabilirsiniz.

Aracı muayene ettirmemenin cezası : Trafiğe çıkmakta olan motorlu taşıtların trafiğe uygun olup olmadıklarının tespiti adına belirli sürelerde muayene yaptırmak zorundadırlar. Bu duruma uymayanlar ise ceza ödemek durumunda kalırlar. Bu husus hakkında detaylı bilgilere araç muayenesi yaptırmama cezası konumuzdan öğrenebilirsiniz.

Sis Farı Yakmanın Cezası : Sis farlarını gereksiz olarak yakmak yasaktır. Bu duruma uymayan sürücülere idari para cezası verilmektedir. Konu hakkında detaylı bilgilere sis farı cezası yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yayaya yol vermeme cezası : Yayaların geçiş üstünlüğü olduğu yerlerde yayalara yol vermek zorunludur. Bu yasağa uymayan sürücülere ise para cezası ve ceza puanı uygulanır. Bu konu hakkında detaylı bilgilere yayaya yol vermeme cezası haberimizden ulaşabilirsiniz.

Hakkında trafik cezası kesilen kişiler şayet 15 gün içerisinde cezayı öderlerse %25 oranında indirim hakkından faydalanabileceklerdir. Adınıza veya aracınıza yani plakanıza yazılmış olan cezaları nasıl ve nereye ödeyebileceğinizi trafik cezası nereye ödenir yazımızdan öğrenebilirsiniz.*

Şayet cezanın haksız olduğunu düşünüyorsanız da yasalar bu cezalara itiraz etmenize olanak tanımaktadır. Trafik cezasına nasıl itiraz edebileceğinizi trafik cezasına nasıl itiraz edilir yazımızdan öğrenebilirsiniz. kış Sürücülere bu maddi cezaların yanında ehliyetlerine de ceza puanı işlenmektedir. Şayet ceza puanınız belirli bir rakamı aşarsa ehliyetinize belirli süre zarfında el konulabilir. Bu hususta detaylı bilgilere de ehliyet ceza puanı haberimizden ulaşabilirsiniz.


DİĞER TRAFİK CEZALARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, trafik cezaları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan trafik cezaları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.