Ülkemizde 13 milyon vatandaşın 162 milyar liralık tutarı aşan vergi borcu bulunuyor. Vergi borcu olan vatandaşları sevindirecek bir düzenlemenin önümüzdeki günlerde kabul edilmesi öngörülüyor. Peki vergi indirimi kimleri kapsıyor? Kimler vergi indiriminden yararlanabilecek? Vergi indiriminden nasıl yararlanılır? Hepsi ve daha fazlası haberimiz devamında.

Vergi İndiriminden Kimler Yararlanabilecek?

Vergi ve prim borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeden, trafik cezaları ile motorlu taşıtlar vergisi ve emlak vergisi borcu olan vatandaşlar da yararlanacak. Yapılandırma sonucunda asıl borcun tamamı tahsil edilecek. Gecikme cezalarının ise peşin ödeme yapılması durumunda yüzde 72’si silinecek.Vergi ve prim borcu bulunan 13 milyon vatandaşın 162 milyar liralık borçlarının yeniden yapılandırılmasına yönelik yasa teklifi, AK Parti grup başvekillerinin imzası ile TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Hangi Borçlar Vergi İndirimi Kapsamına Giriyor?

Vergi affı yasası ile 30 Haziran 2016 tarihinden önce tahakkuk edip de ödenmemiş vergi, prim ve bunlara bağlı cezalar ile diğer borçlar yapılandırılmaya tabi tutulacaklar.  Ayrıca vergi aslına bağlı bulunmayan vergi cezaları, gümrük vergileri de bu kapsamda yapılandırmadan yararlanacaklar. Motorlu Taşıtlar Vergisinin ilk taksiti dahil, 30 Haziran tarihi itibariyle ödenmemiş borçlar için yapılandırmadan yararlanılacak. Bu senenin Temmuz ayında ödenmesi gereken 2. Taksitler ise vergi affına dahil olmayacak. Emlak Vergisi ile beraber emlak vergisi üzerinden hesaplanan taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı borçlarıyla buna bağlı gecikme zamları da yapılandırma kapsamında olacak.

Trafik Cezalarına Vergi İndirimi Uygulanacak Mı?

Vergi indirimi yasası trafik cezalarını da kapsıyor. Bu kapsamda trafik para cezaları ile üst kurullar tarafından verilenler de dahil tüm idari para cezaları yeniden yapılandırılacak. Yeniden yapılandırmadan faydalanmak için dava açılmamış olması gerekiyor. Şayet açılmış ise de davadan vazgeçilmesi şartı bulunuyor. Gecikme faizi yerine ise ÜFE esas alınarak güncelleme yapılacak. 2014 senesinde çıkartılmış olan borçların yeniden yapılandırılması hakkından yararlananlar da isterlerse yeniden yapılandırma yapabilecekler.


DİĞER VERGİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, vergi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan vergi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.