Yeni Üniversiteye Giriş Sistemi Nasıl?

Uzun süredir YGS ve LYS gibi üniversiteye girişte kullanılmakta olan sınavların kaldırılmasının ardından gelecek olan yeni sınav sistemi milyonlarca öğrencinin ve eğitim sektörü çalışanının merak ettiği en önemli konuların başında yer almaktaydı. Nihayet YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversiteye giriş sistemine ilişkin getirilen düzenlemelere dair önemli açıklamalarda bulundu. Buna göre üniversiteye yeni giriş sistemi nasıl oldu, adaylara kaç sınav uygulanacak, bu sistemin adı ne olacak yazımız devamında detaylı olarak anlattık.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) nedir, ne demektir?

Öncelikle getirilmiş olan yeni üniversiteye giriş sisteminin adından bahsedelim. Yeni sistemin adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı yani kısaca YKS olarak belirlendi. Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile önceden 4 ay gibi bir süreye yayılmış olan sınavlar tek hafta sonunda bitirilecek. Sınav Haziran ayında tek hafta sonunda toplamda 3 oturumda gerçekleştirilecek. İlk oturumda temel yeterlilik esas alınacak. Yani ilk oturumda Türkçe ve Matematik derslerinden sınava tabi tutulacaksınız. Akabinde ikinci oturum yapılacak ve bu oturumda Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere 4 test yer alacak.Temel yeterlilik puanı 200’ü aşmış olan adaylar, puanını bir sonraki sene için e kullanabilecekler. Tüm adayların birinci oturuma katılmaları ise zorunlu tutulmuş durumda.

Eski sınav sisteminde toplamda 18 puan türü bulunmaktaydı. Bu da öğrencilerin aklını karıştırırken, hangi puan türü ile nerelere girilebileceği gibi çeşitli konularda sorun yaşatmaktaydı. Yeni sınav sistemi bu durum azaltılacak ve 4’e indirilecek.

Temel Yeterlilik Testi (TYT) nedir, ne demektir?

Temel yerlilik testi üniversiteye girişte uygulanacak olan sınavların ilk aşamasıdır ve her bireyin katılması zorunludur. Türkçe Matematik testlerinden oluşmaktadır ve Milli Eğitim Bakanlığı yani MEB’in ortak müfredatına dayalı olmaktadır. 40 adet Türkçe ve 40 adet Matematik sorusundan oluşmakta olan Temel Yeterlilik Testi, Cumartesi günü sabah oturumunda gerçekleştirilecektir. Bu testin sonucunda adayların Temel Yeterlilik Testi puanı belirlenecektir.

Öğleden sonraki ikinci oturumda ise adayların önceki yollarda takip edilen usule uygun olarak lise müfredatına dahil yine bilgisi esas alınacaktır. İkinci oturumda Türk dili ve edebiyatı, Coğrafya, Sosyal Bilimler, Matematik, Fen Bilimleri olmak üzere 4 test yer alacak. Sorular geçmiş yıllarda olduğu gibi müfredata dayalı olacak.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı, dil sınavı haricinde Haziran ayının bir hafta sonu Cumartesi günü yapılacak olan iki oturumlu bir sınavla gerçekleştirilecek. Yabancı dil sınavı ise aynı hafta sonu Pazar günü tek oturumda yapılacak ve soru sayısı da 80 olacak.

Temel yeterlilik testinde baraj puanının en az 150 olması gereklidir. Temel yeterlilik puanı 180 ve üzerinde olanlar ise lisans bölümlerine yerleşebilmektedirler. Temel yeterlilik puanı 200’ün üzerinde olan adaylar ise puanını bir sonraki yıl için kullanabilecekler. Tüm adayların ilk oturuma girmesi zorunludur.

Başarı Sıralaması Şartı Devam Edecek

Bildiğiniz üzere üniversiteye giriş sisteminde bazı bölümler için başarı sıralaması şartı bulunmaktaydı. Bu uygulama yeni sınav sisteminde de aynı korunuyor. Özel yetenek ile öğrenci almakta olan programlarda geçen sene olduğu gibi baraj puanı aynı tutulmuş durumda.

Yeni üniversiteye giriş sistemi ile beraber önceden 18 olan puan türü 5’e indirilmiştir. Sınavlar ise 4 ay süre zarfında değil sadece bir hafta sonunda ve toplamda 3 oturumdan oluşacak.

Yeni getirilen sistemde sınav tarihi, sınav saati ve sınav süreleri ise henüz belirlenmemiş olan başlıklardan bazıları. Bu hususlar ÖSYM takvimine göre, ÖSYM ile iş birliği içerisine gidilerek belirlenecek.

Yeni Sınav Sistemi Bu Sene Uygulanacak Mı?

Yeni sınav sistemine hiç vakit kaybetmeden geçilecek. Yani 2018 Haziran ayında öğrenciler bu yeni sınav sistemine göre sınava tabi tutulacaklar. Bu yazımızda üniversiteye giriş sistemi değişti mi, değişecek mi, ne zaman değişiyor? Üniversiteye giriş sistemindeki değişiklikler neler, üniversiteye girişte yeni puan sistemi, üniversiteye giriş sınavı sistemi hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SİSTEMİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, üniversiteye giriş sistemi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan üniversiteye giriş sistemi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.