Satın aldığım evde kiracı var, ne yapmalıyım?

Yeni bir ev satın alırken çok sayıda sorunla karşı karşıya kalabiliyoruz. Bunlardan bir tanesi de satın almış olduğunuz evde bir kiracının oturuyor olması. Burada kiracının ve yeni ev sahibinin çeşitli hakları bulunuyor. İki tarafından da bu hakları ihlal etmemesi gerekiyor. Burada yeni ev sahibi mevcut kiracıdan evi tahliye etmesini isteyebilir. Fakat burada kiracının da hakları olduğu unutulmamalı. Hatta mevzuat ve genel uygulamalar genel olarak kiracıdan yana olduğu söyleyebilir. Bu sebepten dolayı satın alacağınız bir evde kiracı bulunuyorsa, satın almadan önce kiracıyla anlaşma yoluna gitmenizi tavsiye ederiz.

Bir kiracıdan yani kira durumundan söz ediyorsak, yazılı veya sözlü olarak bir kira sözleşmesi bulunuyor demektir. Kira sözleşmesi de Borçlar Kanunu kapsamına alınmıştır. Yani kira sözleşmeleri karşılıklı olarak yapılan bir borç alacak senedi niteliğindedir. Bu sebepten dolayı sadece ev sahibinin değişmesi kira sözleşmesinin koşullarını yerine getiren kiracıyı hemen evden çıkarma hakkı tanımamaktadır. “Yeni ev aldım kiracıyı nasıl çıkarabilirim?” diyorsanız yasal süreci takip etmeniz gerekmektedir.Yeni ev aldım kiracı çıkmıyor, nasıl çıkarabilirim?

Şayet evi satın almadan önce içerisinde bulunan kiracı ile herhangi bir anlaşma yapmadıysanız tapu devri tamamlandıktan yani resmi olarak evin yeni sahibi olmanızın akabinde 1 ay içerisinde bir ihtarname göndermeniz gerekmektedir. ( İhtarname örneğini indirmek için TIKLAYIN ). Şayet bu ihtarnameyi göndermezseniz daha önce yapılan ev sahibi ile kiracı arasındaki sözleşmeyi kabul etmiş sayılırsınız. Bu durumda ilgili sözleşmenin bitiş tarihine kadar beklemeniz gerekebilir. Şayet belirttiğimiz üzere ihtarname gönderirseniz de 6 aylık yasal bir süreç başlar. Kiracı evi ihtarname gönderdikten sonra en fazla 6 ay içerisinde boşaltmak durumundadır. Fakat bu süre içerisinde kiracı kira yükümlülüklerini yerine getirmezse ( kirayı ödememe gibi.) kiracıyı daha erken çıkarma hakkınız da bulunmaktadır.

Bunun dışında yeni ev satın alırken şayet içerisinde kiracı bulunuyorsa evi satın almadan önce kiracı ile bir sözleşme yapmak en doğru yöntemdir. Yazılı olarak yapılmış veya şahitler huzurunda sözlü olarak yapılmış sözleşme gereğince evi satın almanızın ardından evi boşaltmasını talep edebilirsiniz. Aksi durumda belirttiğimiz üzere yasal süreleri beklemek durumunda kalabilirsiniz.

Bu yazımızda satın aldığım evde kiracı var, satın aldığım evden kiracı çıkmıyor nasıl çıkarabilirim, nasıl çıkartılır, nasıl çıkarırım gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KİRA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, kira konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan kira duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.