Ömer Demir Kimdir?

Ömer Demir, 1963 yılında Trabzon’da doğmuştur. 1988 yılında ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olan Ömer Demir, 1996 yılında doçent olma başarısını elde etmiştir.  Ömer Demir, 1991-1994 yılları arasında Anadolu Üniversitesi’nde araştırma görevlisi, 1994-2003 yılları arasında Kırıkkale Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmıştır. 2003-2008 yılları arasında Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı (TÜİK) görevini yürütmüş olup,  2008 yılında cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından YÖK Üyeliğine seçilmiştir ve YÖK başkanvekili olmuştur. Çankırı Karatekin Üniversitesi öğretim üyesi olarak görev yapmış ve 6 Mart 2013 tarihi itibariyle Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi rektörlüğü görevine atanmıştır. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 11 Kasım 2014 tarihinde YÖK üyeliğine atanmıştır. Evli ve üç çocuk babasıdır. 26 Mart 2015 tarihinde ÖSYM Başkanlığı görevine getirilmiştir.

Ömer Demir’in Hayatı, Biyografisi

Aynı zamanda daha önce TÜİK Başkanlığı görevini de yürütmüş olan Ömer Demir, devleti zarara uğratmaktan 8 yıl hapis istemiyle yargılanmıştı. Kamuoyu Ömer Demir’i  Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı ve YÖK Başkanvekilliği yaptığı dönemlerde tanımıştır. Prof. Dr. Ömer Demir TÜİK başkanlığı döneminde enflasyon, milli gelir ve benzeri istatistiklerin hesaplanmasında kullanılan yöntemleri değiştirmesi sonucunda eleştiri oklarının hedefi haline gelmişti.Ayrıca YÖK Başkanvekilliği döneminde Ömer Demir hakkında TÜİK’te tekniker olarak çalışan Bayram Yüksel adlı işçinin yapmış olduğu suç duyurusuna istinaden soruşturma başlatılmıştır. Yüksel Demir, Ömer Demir’in özel arazisine kurumun araç ve gereçleriyle teknik personelini kullanarak özel işlerini yaptırdığını iddaa etmişti. Bu süreçte Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’ın da avukatlık görevini yapan Ali Özkaya, Ömer Demir’i savunmuştur.

Prof. Dr. Ömer Demir kimdir, nerelidir, Ömer Demir’in hayatı, biyografisi ve Ömer Demir hakkında bilinmeyenlere bu haberde yer verdik. Konu hakkında soru, sorun yada görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER EĞİTİM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, eğitim konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan eğitim duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.