İş arama izni nedir, ne demektir?

Yeni iş arama izni, İş Kanunu kapsamında düzenlenmiş olan ve işçiye tanınan çok sayıda haktan bir tanesidir. Yeni iş arama izni adından da tahmin edilebileceği üzere işinden ayrılacak olan işçiye, yeni iş araması için verilmesi gereken bir izni ifade etmektedir.

İş arama izni, işten işveren tarafından bildirim süreleri kullandırılarak çıkarılmış olan veya istifa ederek bildirim süresi sonunda işten ayrılacak olan işçiye günde 2 saat olarak verilen serbest zamanı ifade etmektedir. İş arama izni sadece ihbar sürelerinde çalışan işçiler için geçerli bir izindir.  • İşçi ihbar süreleri kullandırılmadan işten çıkartılırsa iş arama izni söz konusu olmaz.
  • Haklı sebeplerle yapılan bildirimsiz fesihlerde ihbar süreleri olmamasından dolayı iş arama izni olmaz.

İş arama izni günde kaç saattir, ne kadardır, süresi?

İş arama izni işçinin çalışmış olduğu her gün için 2 saat olarak belirtilmiştir. İşçi bildirim süresinin başladığı tarihten itibaren her gün 2 saat iş arama izni kullanmaya hak kazanır.

İstifa eden işçi iş arama izni kullanabilir mi?

İş arama izni istifa edip etmemekle ilgili değildir. İş arama izninde esas konu ihbar süreleridir. Bu izinle ilgili olarak İş Kanunu’nda istifa edilmesi veya işten çıkartılması gibi bir ayrım yapmamıştır. Yani ihbar süreleri kullanılarak yapılan her işten ayrılışta işçi iş arama izni kullanmaya hak kazanır.

İş arama izni nasıl hesaplanır?

İşçi, bildirim süresinin başlamış olduğu tarihten itibaren fesih tarihine kadar olan süre boyunca her gün iş arama izni kullanmaya hak kazanmaktadır. İş arama izni için işçinin çalıştığı günler dikkate alınmaktadır. İşçilerin çalışmadığı resmi tatil veya hafta sonu gibi çeşitli günlerde iş arama izni verilmez. Ancak işçi hafta tatili süresinde de çalıştırılmış ise yine iş arama izni kullanmaya hak kazanmaktadır.

Yeni iş arama izni toplu olarak kullanılabilir mi, birleştirilebilir mi?

İşçi, her gün kendisine verilmiş olan 2 saatlik izni toplu olarak kullanmayı talep edebilir. Bu işçinin sahip olduğu haklardan bir tanesidir. İşveren yasal bir hak olmasından dolayı bu talebi kabul etmelidir. Ancak bu durumda önemli bir husus bulunmaktadır. İş arama iznini toplu kullanmak sadece işçinin işten ayrılacağı tarihten önceki günlere denk gelirse mümkündür. Yani işçi iş arama izinlerini toplu olarak kullanacaksa, bu günleri fesih tarihinden geriye doğru kullanabilmektedir.

Şayet iş arama iznini toplu olarak kullanmak istiyorsanız bu isteğinizi yazılı olarak işverene bildirmelisiniz. Hesaplama yapılırken ihbar süresinin başladığı tarihten fesih tarihine kadar olan her iş günü için 2’şer saat hak edilen iş arama izinleri toplanır.

Toplu kullanımda işçinin çıkış tarihi ne olmalıdır?

İş arama iznini toplu olarak kullanmak isteyen işçilerin çıkış tarihleri, ihbar süresinin bitimindeki fesih tarihidir. İşçi izin kullandığı için işten ayrılmadan önceki günlerinde işyerinde bulunmayacak olsa dahi ücreti işçiye ödenmelidir.

Bu süreler zarfında çalıştırılan işçilere ücreti nasıl ödenir?

Şayet iş arama izni kapsamında işveren işçilere bu izni vermek istemezse, bu süreler zarfında işçilerin ücretini %100 zamlı olarak ödemek zorundadır. Yani işçi ihbar süresi içinde kullanmadığı her iş arama izni saatleri için yüzde yüz zamlı ücret alır.

İş bulan işçi iş arama iznini kullanmaya devam edebilir mi?

Her ne kadar işçinin iş bulduktan sonra iş aramaya devam etmesi etik değerler açısından tartışılsa da bu durum İş Kanunu içinde söz edilmemiştir. Yani işçi iş bulsun veya bulmasın İş Kanunu içerisinde böyle bir husustan bahsedilmemesinden dolayı iş arama iznini kullanmaya devam edebilir.

İş arama izni verilmezse, iş arama izni verilmemesi cezası

İş arama izninin verilmemesi durumunda verilmediği her gün ya da saatin ücreti tarafınıza zamlı olarak maaşınızdan ayrıca ödenmektedir. Bu saatler için ücret %100 zamlı olarak ödenir.

Bu yazımızda iş arama izni, ne kadar, ücreti, kullanımı, kimlere verilir, nasıl hesaplanır, kaç gündür, birleştirilir mi, iş arama izni kullanılmazsa, ne zaman kullanılır, nasıl verilir, nasıl ödenir, nasıl hak edilir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER YENİ İŞ ARAMA İZNİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, yeni iş arama izni konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan yeni iş arama izni duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.