Çocuk parası nedir?

Dünyada birçok noktada doğum oranları günden güne azalıyor. Ülkelerin kalkınabilmesi ve emeklilik sistemlerinin çökmemesi için genç nüfusa büyük ihtiyaç duyuluyor. Bu yüzden gerek ülkemizde gerekse Almanya gibi çeşitli Avrupa ülkelerinde yeni doğum yapmış annelere çocuk parası gibi çeşitli desteklemeler veriliyor. Bu hem bir çeşit çocuk yapmayı teşvik niteliği taşırken, bir çeşit de sosyal yardım statüsünde yeni doğan çocukların ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik verilen bir yardım olarak ön plaka çıkıyor. Yeni doğan çocuk parası halk arasında doğum yardımı olarak da biliniyor. Peki sosyal yardımlardan bir tanesi olan çocuk parası ülkemizde ne kadar?

Çocuk yardım parası ne kadar? 2023

Ülkemizde çocuk parası yasası 2015 yılında çıkarılmıştır. Bu tarihten bu yana annelere çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına çocuk parası verilmektedir. Çocuk parası kapsamında;  • İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılır.
  • Annenin ikiz çocuk doğurması durumunda ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL yani toplamda 700 TL doğum yardımı verilir.
  • Annenin üçün bebek dünyaya getirmesi durumunda ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 ve üçüncü çocuk için 600 TL yani toplamda 1300 TL ödeme yapılır.

Kuşkusuz her doğum yapan anneye bu nakdi yardımım yapılması gerekiyor. Ancak doğum parası almak için bazı başvuru şartları bulunmaktadır. Peki nedir bu şartlar?

Çocuk parası alma şartları nelerdir?

  • Çocuk yardımı alabilmek için en önemli şart doğumun 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra ve sağ olarak gerçekleşmesidir. Bu tarihten önce doğan çocuklar için doğum yardımı parası verilmemektedir.
  • Annenin TC yani Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması zorunludur.
  • Çocuk parası almadan önce bebeğin nüfusa kayıt işlemleri tamamlanmalı ve kimliğini almalıdır.

Bu başvuru şartlarının sağlanması durumunda çocuk parası almak için müracaat edebilirsiniz.

Çocuk parası nasıl alınır, başvurusu nereden yapılır?

Doğum yardımı başvurusu aşağıda vermiş olduğumuz belgelerle birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine gerçekleştirilmektedir. Başvurularınızı posta yolu ile de yapabilirsiniz.  Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi ile beraber yapacak olduğunuz başvurular daha sonra ilgili merkez tarafından incelenecek ve onay süreci bitmesinin ardından tarafınıza iletilecektir.

Şayet devlet memuru iseniz ya da statünüz ne olursa olsun bir kamu kurum veya kuruluşunda çalışıyorsanız ve çocuk yardımı için nereye başvurulur diyorsanız başvurunuzu çalıştığınız kuruma gerçekleştirmelisiniz.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ise Büyükelçilik ve Konsolosluk vasıtası ile başvurularını yapabilirler. Ülkemizde bulunmaları durumunda da yine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezine başvuru yapabilirler.

Yukarıdaki belgelerle beraber doğum yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

Çocuk parası başvurusu nereye yapılır?

Çocuk yardımı ne zaman, ayın kaçında, yatar?

Şayet doğum yardımı parası başvuru işlemini eksiksiz gerçekleştirirseniz ödemeleriniz başvurunun doğum yardımı sistemine girildiği ayı takip eden ay içerisinde PTT şubelerine gerçekleştirilecektir. Kimliğiniz ile birlikte müracaatlarınızı gerçekleştirdiğinizde PTT şubelerinden doğum yardımı parasını alabilirsiniz.

Çocuk yardımı parası hangi bankadan alınır, hangi kurum veriyor?

Çocuk yardımı paraları bilinenin aksine sizin hesap numaranıza değil PTT’ye yatırılmaktadır. Burada bulunan ücreti çekmek için ise kimliğiniz yeterlidir.

Çocuk parası yattı mı, çocuk parası sorgulama

Doğum yardımı başvuru sonucunu ve başvurunuzun durumunu iki şekilde öğrenmeniz mümkündür. E-Devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/acshb-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama sayfasından kolay bir şekilde öğrenebileceğiniz gibi Alo 170 telefon numarası üzerinden de başvurunuzun akıbetini sorgulamanız mümkündür.

Çocuk parası her ay verilir mi?

Doğum yardımı bir kereye mahsus verilmekte olan bir nakdi yardım çeşididir. 15.05.2015 tarihinden sonra doğan her çocuk için bir seferlik ödeme gerçekleştirilmektedir.

Çocuk parası kime verilir?

Çocuk yardımı parası anne ve babanın sağ olması durumunda anneye, annenin vefat etmiş olması durumunda ise babaya verilmektedir.

Bu yazımızda çocuk parası nasıl sorgulanır, geriye dönük nasıl alınır, hangi ayda alınır, kimler alabilir, çocuk parasını nasıl alabilirim, öğrenme numarası ve çocuk parası ne kadar oldu hakkında detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca çocuk parası aldıktan sonra diğer bir sosyal hakkınız olan emzirme ödeneği almak için emzirme ödeneği sayfamızı incelemeyi unutmayın.


DİĞER DOĞUM YARDIMI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, doğum yardımı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan doğum yardımı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.