Geçtiğimiz seneden itibaren yeni doğan çocuklar için doğum yardımı parası verilmektedir. Genç nüfusu arttırmak, ailelere maddi olarak destek vermek amacıyla çıkartılan bu yasa kapsamında geçtiğimiz seneden itibaren binlerce vatandaş yararlanmıştır. Doğum yardımı devlet tarafından doğum yapan her anneye sağlanan bir tür maddi destektir.  Ancak annelerin doğum yardımı alabilmesi için öncelikle başvuru yapması ve bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Peki doğum yardımı alma şartları nelerdir? Kimler doğum yardımı parası alabilir? Doğum yardımı parası kimlere verilir? Tüm merak ettiklerinize haberimiz devamından ulaşabilirsiniz.

Kimler Doğum Yardımı Alabilir?

Doğum yardımı parası memurlar da dahil olmak üzere doğum yapan her anneye verilmektedir. Ancak doğum yardımı almak için bazı şartlar bulunmaktadır. Doğum yardımı yasasından faydalanarak doğum yardımı alabilmek için annenin ve bebeğin sağ olması gerekmektedir. Aynı zamanda sadece Türk vatandaşı olan anneler bu yardımdan faydalanabilirler. Öte yandan doğum yardımı sadece 15 Mayıs 2015 sonrasında doğum yapan annelere verilmektedir.Doğum Yardımı Ne Kadardır?

Öncelikle doğum yardımı alabilmek için 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapmış olmanız gerekmektedir.  Buna göre;

  • 1. çocuk için: 300 TL
  • 2. çocuk için: 400 TL
  • 3. ve sonrasında doğan çocuk için: 600 TL doğum yardımı ödenmektedir.

Buna göre, ikiz doğuranlar o doğum için 700 TL, üçüz doğuranlar o doğum için 1300 TL, dördüz ve sonraki çocuklar için de her bir çocuk için 600 TL daha eklenecek ödenecek hesaba. 15 Mayıs 2015 öncesinde doğan çocuklar için doğum yardımı yapılmaz. Fakat belirlenmiş olan tarih sonrasında doğan çocuklar için ödenecek olan doğum yardımı hesaplaması daha önce doğan çocuklar üzerinden yapılmaktadır. Yani bu tarihten önce 1 çocuğunuz dünyaya gelmiş ve bu tarihten sonra bir çocuğunuz daha olmuş ise 2. Çocuk için toplamda 400 TL doğum yardımı alacaksınız demektedir. Ancak ilk doğan çocuk için yardım alınmaz.

Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

Doğum yardımı devlet tarafından annelere verilmiş olan bir doğum hediyesidir. Bu sebepten dolayı devletten bu yardım parasını almak için başvuru yapılması gerekmektedir. Doğum yardımı almak isteyen anneler Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi’ni doldurmalılar ve dilekçeyi tam bir şekilde dolduran anneler başvurularını Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri veya yurt dışında yaşayan vatandaşlar da Büyükelçilikler ile Konsolosluklar aracılığı ile gerçekleştirebilirler. Başvurular şahsen yapılabilir veya posta yolu ile gerçekleştirebilirsiniz.

Doğum Yardımı Dilekçesi İçin TIKLAYIN

Memur Anneler Doğum Yardımı İçin Nereye Başvurmalı?

Herhangi bir kamu kurum ve kuruluşunda çalışan memur anneler, doğum yardımı başvurularını görev yaptıkları kurum ve kuruluşlardan gerçekleştirebilirler. Doğum yardımı ile ilgili tüm soru sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebileceğiniz gibi 144 ya da 183 nolu numaralar üzerinden de yapabilirsiniz.

Doğum Parası Ne Zaman Yatar Öğrenmek İçin TIKLAYIN


DİĞER DOĞUM YARDIMI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, doğum yardımı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan doğum yardımı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.