Askerlik yasası, çıkarılmış olduğu 1935 yılından bu yana çok sayıda değişikliğe uğramış ve bu durumdan dolayı halk arasında “yamalı bohça” olarak anılmaya başlamıştı. Bu tartışmalar ve değişmeler AKP döneminde de hız kesmeden devam etti. Geçtiğimiz haftalarda yurtdışında doğan Türklerin 1000 Avro karşılığı askerlik hizmetlerini yerine getirmiş sayılmasını öngören yasayı, yurtdışında 3 sene bulunmuş herkesi kapsar şekilde değiştirdi. Sürekli tartışma konusu olan ve her dönem gündemden düşmeyen askerlik yasası için ise şu gönderlerde yine önemli gelişmeler yaşanıyor. Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı askerlik sistemini sil baştan değiştirecek bir tasarı ortaya çıkarmak için var güçleriyle çalışıyorlar. Peki bu tasarıda bulunan değişiklikler neler? Yeni askerlik sistemi neleri getirecek?

Edinilen bilgilere göre Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı taslakta, her Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı için 2 yada 3 aylık bir eğitim sürecinden bahsediliyor. Bu eğitim süresi tamamlandıktan sonra kalan askerlik süresini ise isteyen vatandaşlar her ay asgari ücret miktarında bir tutar ödeyerek izinli sayılabilecekler.Askerliklerini bu 2 yada 3 aylık temel eğitimin haricinde izinli olarak geçirecekler ve tezkerelerini askerlik bitiminde alabilecekler.Yeni askerlik yasasındaki önemli bir bölüm ise asgari ücreti yatıramayacak durumda olanlar yada askerliklerini döviz karşılığı yapmak istemeyenleri ilgilendiriyor. Bu vatandaşlar askerlik süreleri boyunca vazifelerini yerine getirirken asgari ücret alacaklar. Askerlerin mevcut ihtiyaçlarına göre bu rakam daha sonra yeniden düzenlenebilecek.

ASKERLİK YERİ SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

Bu yasanın temel amacının çokça dile getirilen maddi eşitsizliklerin askerliğe olan etkisini azaltacağı öngörülüyor. Yani isteyenlerin temel eğitim dışındaki bölümlerini para ile, kalanların ise alacakları maaş karşılığında askerlik yapacak olmaları mağduriyet ve eşitsizlik duygularını gidermesi hedef alınmış. Yeni askerlik kanunu hakkında düşüncelerini, soru yada sorunlarınızı yorum bölümünden dile getirebilir, gelecek olan askerlik yasasının faydalı olup olmayacağını belirtebilirsiniz.

 


DİĞER ASKERLİK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, askerlik konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan askerlik duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.