Yediemin nedir, ne demektir?

Yediemin, yanlış otopark ya da verilen cezalardan dolayı çekilen araçların götürüldüğü depo park alanıdır. Yediemin iki çeşittir. Birincisi haciz gelen beyaz eşya gibi eşyaların tutulduğu yer olan depodur. Diğer yediemin ise haciz gelen ya da ceza alan yediemin otoparkıdır. Yediemin otoparkına giden araçların ise iki nedenden ötürü oraya götürülmüştür. Haciz gören araçların zarar görmemesi adına bu otoparka getirilerek güvende tutulur. Ya da yanlış park sonucu araba çekicileri gelerek aracınızı götürmüştür. Aracınızı almak içinde yediemin otoparkına giderek alabilirsiniz.

Araç kısmını yaşanılanları özetle ve örnekle anlatalım. Acil bir işinizin olduğu bilmediğiniz bir muhitte ya da şehirdesiniz. Ya da bildiğiniz bir yerdesiniz fark etmez. Önemli olan acil bir işiniz var ve park edecek yer bulamadınız, dörtlüleri yakıp hemen gidip geldiniz. Ancak işinizi bitirdiniz diye sevinirken birde aracınızın olmadığını görürsünüz. Sinir ve öfkenin yanı sıra ayrıca üzgün olup panik yapmadan hemen ya Aracım Nereye Çekildi bu sayfadan sorgulatarak aracınızın nereye götürüldüğünü öğrenebilirsiniz. Ya da PARK yazıp boşluk bırakarak plaka bilgilerinizi yazarak 1550’ye kısa mesaj göndererek öğrenebilirsiniz.Yerini bir Yediemin otoparkı olduğunu öğrenir öğrenmez aracınızı almak için gittiniz. Burada ödeyeceğiniz ceza masrafı olarak çekici ücreti 175 TL ve 23 TL otopark ücreti ödeyerek aracınızı alabilirsiniz. Eğer zamanında gelemeyip birde üstüne ceza alırsanız bu rakam biraz daha artacaktır. Bunun yanında aracınız çekildiği için de ayrıca tarafınıza yanlış yere park etme cezası uygulanmaktadır.  Ayrıca yediemin otoparkına çekilirken aracınızda oluşan yeni çizikleri gördüyseniz anında fotoğrafını çekmelisiniz. Yetkili kişiye sorduğunuz zaman sizi yönlendirecektir ya da iyi niyetli değilse umursamayacaktır. Gerekli yerlere başvurarak birde tanıdığınız varsa mutlaka kazançlı çıkacağınızı bilmelisiniz.

Yediemin Otoparkı Nasıl Açılır?

Yediemin otoparkı ya da depo açmak sanıldığı kadar kolay olmamakla beraber işletmesi ve devirleri de bir o kadar zordur. Yediemin adına her hangi bir şey açmak için öncelikle lisans almanız gerekmektedir. Yediemin otoparkı açmak ya da depo yönetmek adalet bakanlığı tarafından verilmektedir. Her hangi özel bir mezuniyet ya da diploma istememektedirler. İhale kararı ile adalet bakanlığı onay vermektedir. Fiil ehliyetine sahip Türkiye vatandaşı olan herkes Yediemin lisansı için başvuruda bulunabilirler ancak seçilecek olan kişi ihale ile Adalet Bakanlığı tarafından karar verilerek seçilir.

Yediemin lisansı alabilecek kişiler arasında her hangi bir haciz ya da borcu bulunmaması gerekiyor. Sicili tamamen temiz olup önceden araç ya da eşyaları Yediemin tarafından alınmamış gerekiyor. Gerekli bütün şartları bakanlığın sitesinde görerek İnternet üzerinden başvuru yapabilmektedirler. İhalenin yapılacağı ihale hakkında detaylı bilgiler verilmekle beraber istenen şartlar dahil gün, saat ve yer detaylı şekilde bakanlığın sitesinde 1 ay önceden haber verilmektedir. Kazandığınız takdirde Yediemin otopark ya depo yönetmeliğine göre sizde de lisans olup sizde bu şekilde iş yapabilirsiniz.

Bu yazımızda yediemin otoparkı nedir, nasıl açılır, ne iş yapar, nasıl olunur gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER YEDİEMİN HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, yediemin konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan yediemin duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.