Yayaların ve taşıtların yollardaki durum ve hareketlerine trafik denilmektedir. Trafik kuralları ise yayaların ve sürücülerin trafikte uyması gereken kurallara denilmektedir. Ülkemizde trafik kurallarını ihlal etme oranı diğer ülkelere nazaran bir hayli fazladır. Yapılan çalışmalarda bu durumun önüne geçmek için trafik cezalarının miktarları her geçen sene arttırılmaktadır. Bu arttırılan cezalardan bir tanesi de yayaya yol vermeme cezasıdır. Peki yayaya yol vermeme cezası nedir, ne kadardır?

Yayaya yol vermeme cezası ne kadardır?

Karayolları trafik kanunu kapsamında yaya geçitlerinde geçiş üstünlüğü yayaya aittir. Yeni yürürlüğe göre yaya geçitlerinde yayalara yol vermeyen sürücülere ceza uygulanmaktadır. Bu cezanın miktarı ise 2019 yılı itibariyle arttırılmıştır. Buna göre yayaya yol vermeyen sürücülere 604 TL idari para cezası kesilmektedir.YILCEZA MİKTARI
2019604 TL
2018235 TL

Sağ ve sola dönüşlerde, kuralına uygun olarak yoldan geçiş yapan yayalara, varsa bisiklet yolundaki bisikletlilere ilk geçiş hakkını vermemek Trafik ceza Kanunun 53/2 maddesi gereğince 604 TL idari para cezası yanı sıra 20 ceza puanı ile cezalandırılmaktadır.

Yayaya yol vermeme cezası ülkemizde 2014 yılından bu yana uygulanmakta olan bir ceza türü. Ancak yaya geçitlerinde yayaların geçiş üstünlüğü olmasına rağmen halen çok sayıda sürücü yayalara yol vermemekte ısrar ediyor ve yayaların can güvenliklerini tehlikeye sokuyor. Trafik kuralları hem yayaların hem de sürücülerin can ve mal güvenliklerini korumak üzere çıkartılmış olan kurallar bütünüdür. Bu yasaklara uymamak kaza olasılığını arttırmaktadır. Bu sebepten dolayı trafik kurallarına uymamız ve hatta uymayan sürücü ve yayaları uyarmamız gerekmektedir. Bu yazımızda yaya geçidinde durmama cezası, yaya geçidi ihlali cezası ile yayaya yol vermeme cezası hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER YOL VERMEME CEZASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, yol vermeme cezası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan yol vermeme cezası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.