Evde yaşlısına bakan kişilere bin 27 TL

Devlet sosyal yardımlar çerçevesinde evinde bakıma muhtaç yaşlı ve engelli yakınlarına bakan kişilere maaş desteği veriyor. Yapılan bu destek memur maaşlarının da artması ile beraber yükseldi. Destek miktarı 2019 yılının ilk yarısında 960 TL olarak uygulanıyordu. Ancak yapılan artışlardan yaşlı bakım parası da nasibini aldı. Memur maaşlarındaki yükselişle beraber yaşlı bakım parası 67 lira daha artarak bin 27 TL olarak güncellendi.

Yaşlı bakım parası ne kadar?

Kişilerin bu ödemeyi alabilmeleri için öncelikle yaşlıların kendilerine bakamayacak durumda olmaları ve engelli vatandaşlarımızın da en az yüzde 50 engelli raporunun olması gerekmektedir. Yaşlı bakım parası alma hakkında detaylı bilgilere, nasıl başvuru yapabileceğinize, parayı nasıl alabileceğinize yaşlı bakım parası nasıl alınır yazımızdan detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Akabinde engelli vatandaşlar için sağlık kurulu raporlarının tam teşekküllü hastanelerden alınması, engelli oranının da en az yüzde 50 olması gerekmektedir. Diğer şartları ise vermiş olduğumuz bağlantıda detaylı olarak belirttik.Tabi tüm bu saydıklarımız yaşlı bakım parası almak için tek şart değil. Bunun dışında ailenin geliri de oldukça önem taşıyoruz. Hanede kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3’te ikisinden düşük olması şartı aranıyor. Bu rakam 2019 yılı için 847,17 TL olarak belirlenmiştir. Koşulları sağlayan kişiler bu parayı almak için başvuru yapabilmektedirler.

Günümüzde binlerce vatandaşımız yaşı bakım parası alıyor. Sizler de yukarıda vermiş olduğumuz bağlantıdan kolaylıkla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Yaşlı bakım parası ne kadar, yaşlı bakım parası kaç para gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER YAŞLI BAKIM PARASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, yaşlı bakım parası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan yaşlı bakım parası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.