Son yıllarda gerek ülkemizde gerekse dünyada çok sayıda yeni meslek dalı ortaya çıkmış durumda. Hayat şartlarının değişmesi ile ortaya çıkan bu meslekler; öğretmenlik, mühendislik, doktorluk gibi meslek dallarından oldukça fazla rağbet görüyor. Bu yenilikçi meslekler geleceğin meslekleri olarak gösteriliyor. Bu mesleklerden bir tanesi de yaşam koçluğu. Peki kimdir bu yaşam koçları?

Yaşam Koçu Kimdir, Kime Denir?

Yaşam koçları, insanlara işlerinde, ilişkilerinde ve yaşamlarında başarıya ulaşmaları adına destek veren, potansiyellerini maksimum seviyede kullanmalarını sağlayan bir meslek dalıdır. Yaşam koçları kişilerin bugün hangi konumda olduklarına ve yarın ne yapmak nerede olmak istediklerine odaklanmaktadır. Yaşam koçluğu ilk olarak 1980 yıllarında ortaya çıkmıştır. Yaşam koçluğu günden güne popülaritesini arttırmaktadır. Oldukça önemli bürokratlardan, ünlü sporculara, sanatçılara kadar oldukça geniş yelpazede insan topluluğu yaşam koçları ile çalışmaktadır. Yaşam koçluğu temelde üç süreci içermektedir;  • Farkındalık sağlamak : Yaşam koçları çeşitli araç ve teknikler kullanarak kişilerin potansiyellerini fark etmelerini saplamaktadır.
  • Hedef belirlemek : Kişilerin mevcut durumları ve potansiyelleri doğrultusunda ulaşabilecekleri bir hedef belirlemesine yardımcı olurlar.
  • Hedefe ulaşmak : Potansiyele ve mevcut durumlarına göre belirlenmiş olan hedeflere ulaşmada kişilere yardımcı olmaktadırlar.

Yaşam Koçluğu Nedir, Ne Değildir?

Yaşam koçluğu, insanlara kişisel hedeflerinin belirlenmesinde ve bu hedeflere ulaşmasında yardımcı olan profesyonel bir meslektir. Fakat yaşam koçluğu ile psikoloji alanında yer alan diğer meslek grupları kesin olarak karıştırılmamalıdır. Uzman destek alınması gereken durumlarda yaşam koçları, psikoloji alanında hizmet veren meslek erbaplarına yani uzmanlarına yönlendirirler.

  • Yaşam koçları bir danışman değildir.
  • Yaşam koçları bir psikolog değildir.
  • Yaşam koçları bir mentor değildir.

Tüm bunlar karıştırılmaması gereken şeylerdir.

Yaşam Koçlarından Kimler Hizmet Alır?

Yaşam koçlarından; hayatlarında olumlu yönde bir değişim yaşamak isteyen kişiler, ne istediğinin farkında olmayan kişiler, mevcut durumlarının ve potansiyellerinin farkında olmak ve bunlar doğrultusunda hedeflerine ulaşmak isteyen kişiler, bir sorunu çözmek isteyenler ve daha sayamadığımız çok sayıda kişi destek alabilmektedir. Yaşam koçlarının çalışma alanları oldukça geniştir.

Yaşam Koçu Mesleğinin Geleceği Nasıldır?

Ülkemizde de son yıllarda yaşam koçluğu mesleğine olan ilgi giderek artmıştır. Bu mesleğe olan ilgili gelecekte daha da artacağı düşünülmektedir. Şayet bu mesleğe ilgiliniz varsa ne nasıl olabileceğinizi merak ediyorsanız yaşam koçu nasıl olunur yazımızdan detaylı olarak bilgi alabilirsiniz.

Yaşam Koçu Nasıl İş Bulur? Nerelerde Çalışır?

Yaşam koçları bir şirkette veya birisinin yanında çalışmazlar. Genel olarak bireysel bir şekilde bir iş yeri açarlar ve bu vesile ile müşteri bulurlar. İş bulma olasılığınız ise işinizi ne kadar iyi yaptığınız ile doğru orantılıdır. Günümüzde meslekte tanınan koçların boş günleri daha bulunmamaktadır.

Bu yazımızda yaşam koçu kimdir, ne iş yapar, görevleri nelerdir gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yaşam koçluğu yorumları bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER YAŞAM KOÇLUĞU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, yaşam koçluğu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan yaşam koçluğu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.