Ülkemizde sık sık yaşanılan olaylar sonrasında Twitter, Facebook, Youtube gibi sosyal ağlara yerel mahkemelerce erişim yasağı konulduğuna şahit oluyoruz.  Yerel mahkemeler almış oldukları bu kararı Erişim Sağlayıcı Birliği’ne iletiyorlar. Birlik Turkcell, Vodafone, Avea, TTNET, Süperonline yada diğer servis sağlayıcılarına bu kararı ileterek Twitter gibi sosyal ağlara erişimin önüne geçiyorlar. Ancak bu yasağı delmenin bazı yolları mevcut.  Bu yazımızda yasaklı Twitter’a nasıl girilir detaylarıyla, tüm metodları anlatacağız.

YASAKLI TWİTTER’A NASIL GİRİLİR?

Bugün Twitter’a yine giriş yasaklandı. Bu yasağı aşmanın belirli yolları mevcut. DNS değiştirmek, VPN kullanmak, KTUNNEL benzeri yasağı aşmamıza fayda sağlayan web sitelerini kullanmak, tarayıcımıza yükleyeceğimiz çeşitli eklentiler kullanmak ( Zenmate gibi ), yada akıllı telefonlarımıza yükleyeceğimiz VPN programları ( Hotspot Shield gibi ) yükleyerek Twitter yasağı basit bir şekilde aşılabiliyor. Biz https://www.devlette.com/ olarak tüm bu yolları tek tek anlatacağız. Siz kendinize uygun yolu seçerek kolay bir şekilde Twitter yasağını aşabilirsiniz.  • DNS DEĞİŞTİREREK TWİTTER’A GİRMEK

DNS değiştirme yöntemi uzun yıllardır kullandığımız ve neredeyse çoğu vatandaşın bildiği bir yöntemdir. Ancak adres bazlı değil de, İp bazında engelleme yapılması çoğu zaman bu yöntemi geçersiz kılabiliyor. Bu sebepten çoğu zaman DNS değiştirerek Twitter’a giremiyorum şeklinde şikayetler alabiliyoruz. Bu yüzden bu yöntemi pek tercih etmemenizi ve daha garanti olan diğer yasaklı sitelere giriş yollarını kullanmanızı tavsiye ediyoruz.  Peki DNS nasıl değiştirilir? 

DNS değiştirmek için yapmanız gereken işlemleri sırasıyla aşağıda resimli olarak anlattık. Galeride ilerlemeniz ve bahsettiğimiz adımları yapmanız yeterli olacaktır.

En çok kullanılan ve yukarıda yazmanız gereken iki DNS adresi aşağıdaki gibidir.

Open DNS;
208.67.222.222
208.67.220.220

Google DNS;
8.8.8.8
8.8.4.4

  • VPN PROGRAMLARI VE EKLENTİLER İLE YASAKLI SİTELERE GİRİŞ

Şayet dns değiştirme yöntemi ile Twitter ve diğer yasaklı sitelere girmekte başarılı olamadıysanız merak etmeyin. Yasağı aşmanın bir çok farklı yolu vardır. Aşağıdaki yollarla akıllı telefonlarda farklı işletim sistemlerinde ve farklı tarayıcılarda nasıl bu yasağı aşacağınızı detaylıca anlattık.

ZENMATE VPN KULLANARAK YASAKLI TWİTTER’A GİRMEK

Masaüstü bilgisayar vasıtasıyla yasaklı sitelere girmek istiyorsanız ve bir Google Chrome kullanıcısı iseniz Zenmate eklentisi tam size göre. Ücretsiz olan bu eklentiyi verdiğimiz link sayesine kolaylıkla tarayıcınıza ekleyebilir ve ardından yandaki resimdeki gibi tarayıcınızın sağ üst bölümündeki Zenmate ikonuna tıklayarak açılan sayfada programı ON yani çalışır yaparak kolaylıkla Twitter, Youtube gibi yasaklı sitelere giriş yapabiliyoruz.

Zenmate İndirme Linki : https://chrome.google.com/webstore/detail/zenmate-security-privacy/fdcgdnkidjaadafnichfpabhfomcebme

İPAD VE İPHONE İLE YASAKLI SİTELERE GİRMEK İÇİN

Bir İpad veya İphone kullanıcısı iseniz bu program tam size göre. Tamamen ücretsiz olan VPN Onavo Project ile istediğiniz her yasaklı siteye giriş yapabilirsiniz.

İndirme linki : https://itunes.apple.com/us/app/free-vpn-onavo-protect/id577491499?mt=8

ADROİD TELEFONLAR İÇİN

Android yüklü telefonlar için de bir çok yasaklı sitelere giriş yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan en çok kullanılanı ve ücretsiz olanı ise SurfEasy VPN for Android. Uygulamayı indirip akıllı telefonunuza kurarak yasaklı Twitter’a giriş yapabilirsiniz.

İndirme Linki : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.surfeasy

HOTSPOT SHİELD

Bunların haricinde ülkemizde oldukça yaygın olarak kullanılan hatta en son Twitter’ın yasaklanmasının ardından aşırı yoğun olarak kullanılmasından dolayı sunucuları zarar gören bir program daha var. Hem masaüstü yada laptoplarda program olarak hemde akıllı telefonlarda yükleyebileceğimiz bir VPN program olarak karşımıza çıkan Hotspot Shield. Hotspot Shield hem ücretsiz hemde ücretli sürümleri olan bir VPN proxy programı. İkisinde de yasaklı sitelere giriş yapabiliyorken sadece ücretli sürümde reklam gösterimleri kısıtlanmış.

TOR TARAYICI 

Deep Weeb tanımını duymuşsunuzdur. Bu tanımı Türkçe olarak izah edecek olursak en yakın tabir sanırım internetin karanlık bilinmeyen yüzü olarak karşımıza çıkacaktır. Tor Browser ile internette bize gösterilmeyen milyarlarca sayfaya ve siteye de erişim sağlabiliyoruz. Bu tarayıcı bize internette özgürlük kavramını yeniden hatırlatıyor. Kuşkusuz engelli sitelere de rahatlıkla Tor Browser ile giriş yapabilmekteyiz.