U Dönüşü Nedir, Ne Demektir?

Karayollarında motorlu taşıtlar için geçerli yol güzergahlarında bulunan U sembolü gösteren levhanın adına ve bu dönüşe verilen isme U dönüşü denir. U dönüşü adından da anlayacağınız üzere U şeklinde keskin dönüş olduğu için U adı verilmiştir. Kimi yerlerde nadir de olsa U dönüşü izin verilse de çoğu yerde U dönüşü yapmak olası kazaları önlemek için yasaktır. Bu levhalar ise U şeklinde sembol üzerinde yasak işareti olan tek siyah yatay çizgi şeklindedir. Trafik kurallarında bu yatay çizgi yasak olduğunu göstermektedir.

Çoğu zaman yolda giderken bir şey unutmuş ya da yanlış yola girmişsek U dönüşü yaparak geriye gitmemiz gerekir. Bu durumda U dönüşü yaparak döneriz ancak trafikte U dönüşü yapılmaz levhası bulunuyor ise mutlaka başka yollar olduğu için alternatifleri denemeliyiz. Her ne kadar yol boş olsa da U dönüşünü trafikte yapmaya alışan bir insan trafikte de aynı hatayı yapabilir ve olası kazalara sebebiyet verebilir. Bazı insanlar ise levhaları bilmeden trafikte gider ve levhaları bilmediği için kazalara sebebiyet verir. Eğitimin şart olduğu bu yüz yılda mutlaka levhaları öğrenmeden trafiğe çıkmamak gerekir.Yasak Yerden U Dönüşü Yapmanın Cezası Nedir?

Trafik cezaları en ağır olan ülkelerden bir tanesi de Türkiye’dir. Özellikle her yıl bu cezaların artması hem kazaların sayısını azaltmış oluyor hem de insanlar ceza fiyatlarını görünce daha dikkatli sürüş yapıyor. Bu anlamda trafik cezaları yüksek olması her ne kadar sürücüleri çileden çıkarsa da olası kazaları ve trafik canavarlarını önlemek için en güzel adımlardan bir tanesi diyebiliriz.

Trafik cezalarını kesimi yapılması konusunda teknoloji yardımcı olurken trafik polisleri de gördükleri anda cezayı yapıştırmaktadır. Özellikle EDS yani Elektronik Denetleme Sistemi, her hangi bir ihlal gördüğü zaman araçların fotoğrafları çekilir ve kayıtlı plakayı araştırır, adresi neresi ise faturayı yani cezayı oraya gönderir. Bu anlamda farkında olmadan hızlı gidenler, acele edip kırmızı ışıkta geçenler, nasılsa polis yok deyip yasak olan U dönüşünü yapanlar olmak üzere birçok sürücü bu şekilde ceza almaktadır. Bu ceza miktarı 2023 yılı için 196 TL olarak belirtilmiştir.

Şeklinde daha birçok trafik kurallarına aykırı ihlallerde ceza işlemleri uygulanmaktadır ve kesinlikle af yoktur. Bu ceza işlemleri her yıl artış gösterdiğini de belirtmek gerekiyor. Sürücü olanlar her yıl düzenli takip etmeleri daha sağlıklı olacaktır.


DİĞER TRAFİK CEZALARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, trafik cezaları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan trafik cezaları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.