Ülkemizde seçimler yaklaşırken insanların en çok merak ettiği konuların başında “Herhangi bir siyasi partiye üye miyim?” geliyor. İnsanlar haberdar olmadan siyasi parti üyesi olabildiği ender ülkelerden bir tanesi olma özelliği taşıyoruz. Aynı zamanda PONEM gibi kurumlar başvuru şartları arasında herhangi bir siyasi partiye üye olmama şartı arıyor. Şayet üyeliği var ise de ayrılmış olmasını ve bunu belgelemesini istiyor. Bu şekilde siyasi ilişki istemeyen bir çok kurum ve kuruluş bulunuyor. Peki siyasi parti üyeliği sorgulama, siyasi partiye üye miyim nasıl öğrenirim?

Yargıtay Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama

Herhangi bir siyasi partiye üye olup olmadığınızı öğrenmenin birkaç yolu bulunmaktadır. Bunlardan en basiti ve pratik olanı T.C. kimlik no ile siyasi parti üyeliği sorgulama sayfası açan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı internet adresi.  Bunun için aşağıda bulunan siyasi parti üyeliği sorgulama aracına T.C. kimlik numaranızı yazmanız ve sorgulama butonuna basmanız. Şayet üyeliğiniz bulunduysa ve siyasi parti üyelik iptali yaptırmak istiyorsanız yazımızın devamını okumaya devam edebilirsiniz.Yargıtay Siyasi Parti Üyeliğinizin Olup Olmadığını Sorgulamak İçin Hemen TIKLAYIN

 UYAP Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama

Siyasi parti üyeliği sorgulama yollarından bir tanesi de UYAP.  Bu işlem için aşağıda vermiş olduğumuz formata uygun olarak 4060’a mesaj göndermeniz yeterli olacaktır. UYAP ile siyasi parti üyeliği sorgulama ücreti vergiler dahil 1 TL’dir.

Sorgu Şekli: PARTI TC_KIMLIK_NO
Örnek Sorgu: PARTI 11111111111

Siyasi Parti Üyeliğinden Nasıl İstifa Edilir?

Herhangi bir siyasi partiye üye değilseniz ise “Herhangi bir siyasi partiye üye kaydınız bulunamamıştır.” uyarısını alırsınız. Şayet yukarıdaki şekillerde siyasi parti üyeliği sorgulama işlemi gerçekleştirdiniz ve CHP, MHP, AKP gibi herhangi bir siyasi partiye üyeliğinizin bulunduğunu farkettiyseniz ve bu üyeliğinizin iptalini gerçekleştirmek istiyorsanız yapmanız gereken bir kaç işlem bulunmaktadır. Bu yollardan en iyisi noter aracılığıyla siyasi parti üyelik sildirme işlemini gerçekleştirmektir. Çünkü bizzat ilgili partinin teşkilatına bunun için başvuruda bulunduğunuzda işleri ağırdan alarak sizi oyalamaktadırlar.

Bu yollardan en iyisi noter aracılığıyla siyasi parti üyelik iptali gerçekleştirmektir. Çünkü bizzat ilgili partinin teşkilatına bunun için başvuruda bulunduğunuzda işleri ağırdan alarak sizi oyalamaktadırlar. Bunun için ilgili şahsın kimliği ile beraber Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Bürosuna başvurarak siyasi parti üyelik istifa dilekçesi vermesi, noter aracılığıyla düzenlenen istifaya ilişkin belgenin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Bürosuna ait (0312 417 33 37 ) fax numarasına iletilmesi ya da ilçe seçim kurulu başkanlıklarına şahsen dilekçe ile başvurarak siyasi parti üyeliğinin silinmesini talep etmesi gerekmektedir.

Bu yazımızda UYAP ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı yolu ile siyasi parti üyeliğim var mı sorgulama işlemi nasıl yapılır ve siyasi parti üyelik iptali istifa dilekçesi gibi konulara değindik. Konu hakkında soru, sorun ve görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SİYASİ PARTİ ÜYELİĞİ SORGULAMA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, siyasi parti üyeliği sorgulama konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan siyasi parti üyeliği sorgulama duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.