Yargıtay, tüm Türkiye’deki yerel mahkemelerin dosya hakkında vermiş olduğu karar için yapılan temyiz başvurusu sonucunda bu dosyaların yeniden incelenmesi, kararda yanlışlık veya eksik inceleme varsa BOZMA, bölgesel mahkeme kararı yerinde ise ONAMA kararı veren en yüksek mahkemedir. Yargıtaya intikal etmiş bir davanın hangi aşamada olduğunu aşağıda görmüş olduğunuz Yargıtay dava sorgulama aracı sayesinde kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Yargıtay dava dosya sorgulama

Yargıtay’ın vatandaşlar için hazırladığı dosya sorgulama aracı sayesine davanın temyiz incelemesi sonuçları hakkında bilgi alabilirsiniz. Bunun için aşağıda verilmiş olan Yargıtay dava sorgulama aracındaki bilgileri eksiksiz doldurarak sorgulama butonuna basmanız yeterli olacaktır. Bu yolla Yargıtay’a intikal etmiş dosyanın son durumunu, karara bağlanıp bağlanmadığını Yargıtay dosya sorgulama aracı sayesine görebilirsiniz. Şayet kararın bozulmasına karar verildiyse dosya adliyeye geri gönderilir, duruşma günü tebliğ edilerek Yargıtay sonucu ile verilen karar tatbik edilir ya da mahkeme kararında ısrar eder, yani direnir. Bu durumda tekrar Yargıtay’a gider.Yargıtay Dava Dosyası Sorgulamak İçin TIKLAYIN

Sayfaya girmenizin ardından size uygun olan sorgulama işlemi sayfasına ulaşmalı ve akabinde sizden istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir biçimde gerçekleştirmelisiniz.

Bunun dışında E-Devlet üzerinden de dava dosyanızın durumunu kolaylıkla görebilirsiniz. Bu işlem için “https://www.turkiye.gov.tr/yargitay-dava-sureci-sorgulama” sayfasına giriş yapmanız yeterlidir. Bu sayede müdahil olduğunuz davaları görebilirsiniz.

Teknolojinin hayatımıza her geçen gün daha fazla girdiği şu günlerde artık devlet dairelerinde uzun kuyruklar beklemeden bir çok işlemimizi kolaylıkla internet üzerinden halledebiliyoruz. Bunlardan bir tanesi de Yargıtay dava dosya sorgulama.

Yargıtay dava dosya durumu sorgulama sistemi ile Yargıtay Başkanlığı’nca davalı, davacı, sanık, mağdur, tanık, müdahil veya diğer sıfatlarla dahil olduğunuz tüm dava dosyalarına erişim sağlayabilirsiniz. Bu yazımızda Yargıtay hukuk dava dosyası sorgulama hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER YARGITAY HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, yargıtay konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan yargıtay duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.