Yanlış yere park etme ya da hatalı park etme; trafik kurallarına göre belirlenen alanlarda kural ihlali yaparak trafiği etkileme sonucunda, park etme esaslarına uymama nedeniyle oluşan durumdur. Hatalı park etme cezası araçlara bu durumlarda kesilmektedir. Birçok nedenden dolayı yanlış park etme cezası almanız mümkündür. Engelli bir bireyin park alanını gasp etmek, araçların trafik akışına engel olacak şekilde park etmek gibi durumlar farklı miktarlarda ceza ödemelerine neden olmaktadır.

Yanlış Yere Park Etmenin Cezası Ne Kadardır?

Son senelerde trafik cezalarına yapılan peşi ardı zamlardan sonra en düşük trafik cezası bile vatandaşları bir hayli zorlar seviyelere ulaştı. Vatandaşlarımızın genellikle park yeri bulamama veya dikkatsizliğinden kaynaklı bu cezalar sonucunda ciddi bir meblağ ödemek durumunda kalabilirler. Peki yanlış yere park cezası ne kadardır?Hatalı Park CezasıErken Ödeme İndirimi
196 TL147 TL

Şayet aracınızı yanlış yere park ettiğinizde tarafınıza uygulanan idari para cezası bununla da sınırlı kalmamaktadır. Bunun dışında yanlış yere park ettiğiniz için aracınız çekilecektir. Aracınızın çekilmesinin ardından çekici ücreti ve aracın çekildiği otoparkın ücretini de ödemek durumunda kalırsınız. Ayrıca otopark ücreti de ödenmektedir. Bu üç kalemin toplamı da sizlere 376 TL gibi bir meblağa patlayacaktır. Aracınızın hangi otoparka çekildiğini aracım hangi otoparka çekildi sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Peki hatalı park cezasına nasıl itiraz edebilirsiniz?

Hatalı park cezasına nasıl itiraz edilir?

Trafik Mahkemesi trafik cezalarının tümü için itiraz edilmesine imkan sunan mahkemedir. Bulunduğunuz ilde Trafik Mahkemesi yoksa itirazınızı Sulh Mahkemesine iletebilirsiniz. Bilmeniz gereken en önemli ayrıntı kesinlikle haklı olduğunuza emin olmanız gerektiğidir.

İtiraz etmeniz için;

  • Dava dilekçesi,
  • Cezanın tutanak fotokopisi
  • Cezanın tebligat fotokopisi,
  • Ruhsat fotokopisi,
  • Kimlik fotokopisi,
  • Ehliyet fotokopisi gerekmektedir.

İtiraz ardından 2-3 ay içinde durum ile ilgili bilgi ikamet adresinize gönderilir. Bazı durumlarda süreç uzayabilir. Bir mahkeme ortamı oluşmaz, hakim karşısına çıkmazsınız, itirazınız değerlendirilir ve sonucu size ulaştırılır. Bu hususta daha detaylı bilgilere trafik cezasına nasıl itiraz edilir sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Yanlış park cezası erken ödeme indirimine kadardır?

Ceza size ulaştıktan sonra 15 gün içinde ödemeniz halinde %25 değerinde indirim alırsınız. Geciktirmeniz halinde de %5 ceza faizi uygulanır.

Hatalı park cezası ne zaman gelir?

Genel olarak park cezaları kesildiği anda araçlara yapıştırılarak haber verilir ve o andan itibaren ödeme süreniz başlar. Ödeme yapmamanız halinde ikamet adresine tebligat gönderilerek tekrardan haberdar edilirsiniz. 1 hafta içinde tebligatta iletilir.

Hatalı park cezası nereye, nasıl ödenir?

Şayet yanlış yere park etmeden dolayı ceza yemişseniz, bu cezayı nakit olarak vergi dairelerinden, PTT şubelerinden, banka şubelerinden ödeyebilirsiniz. Bunun dışında da internet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi web adresi üzerinden ödeme yapabilirsiniz.

Yanlış yere park eden araçlar nereye nasıl şikayet edilir?

Aracı kaldırıma, yaya geçidine, engelli araç alanına veya park edilmesi yasak olan başka noktalara park eden sürücüleri 155’i arayarak şikayet edebilirsiniz. Ayrıca şikayetinizi İnternet üzerinden https://www.egm.gov.tr/sayfalar/ihbar.aspx sayfasını kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazımızda yanlış yere park etmenin cezası hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER PARK CEZALARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, park cezaları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan park cezaları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.