Yanlış adres beyan etmenin cezası nedir?

27 Ocak 2016 tarihinde Resmi Gazete yayınlanan habere göre yasa değişikliğine gidilmiştir. Bu yasa gereği adres bildirilerinde bir takım değişiklikler yaşanmıştır. Her yıl bildiğiniz üzere ülkemizde vergiler, maaşlar ve cezaların rakamları artmaktadır. Bu yasada ise belirtilen zamandan itibaren adres değişikliği yapan kişiler bunu bildirmediği takdirde ve yanlış adres bildirdiği takdirde idari para cezası almaktadır. Adres değişikliği yapıldığı zaman bunun bildirilmemesi 128 TL para cezası olurken yanlış adres beyan edildiği zaman ise 2673 TL para cezası idare amirleri tarafından uygun görülmüştür.

Adres değişiklik ve yenileme işlemleri için bulunduğunuz ilin kayıtlı Nüfus Müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor. İsterseniz de bunun yerine http://adres.nvi.gov.tr/ adresinden ya da e-devlet sitesinden rahatlıkla da yapabilirsiniz.Adres bildirisinde bulunmak için gerekli birkaç belge ve bu belgeleri Nüfus müdürlüğüne götürmeniz gerekmektedir. Şayet boş bir konut adres bildirisi olarak gösteriliyor ise belge istenmemektedir. Bunun dışında istenen belgeler,

  • Önceden yaşadığınız adrese dair adres bildirisinde bulunduysanız bu belgeyi getirmeniz gerekiyor.
  • Eğer yeni eve geçecekseniz ve o evde başka birisi de oturuyor ise o adreste bulunan kişi ile beraber başvuru yapılmaktadır. Aksi halde başkasının adresine adres beyanı yapılamaz.
  • Şayet bu kişi gelemez ise oturulan semtin muhtarı, apartman yöneticisi ya da kapıcısı gelerek beraber yaşadığınızı bildirir ve buna göre adres beyanında bulunabilir.
  • Eğer yeni geçilecek adresten önce biri oturmuş ve hane boş ise yeni gelecek kişilerin su, elektrik ya da doğal gaz abone sözleşmesi ya da faturasını göstermeleri gerekmektedir.

Bu şartlar altında yeni adres beyanında bulunabilirsiniz. 5490 numaralı Nüfus Hizmetler Yasasının 68. Maddesinin 1. Kısmında, 2016 yılından itibaren adres beyanı zamanı içerisinde yapılmaması durumunda 128 TL, gerçeğe karşı yani yanlış adres beyanında bulunulması durumunda ise 2673 TL para cezası işlenecektir.

Yanlış adres beyanı nereye ihbar edilir?

Yanlış adres beyanı veren kişileri Nüfus müdürlüklerine şikayet edebilirsiniz. Nüfus müdürlükleri bu durumun doğruluğu için inceleme başlatacaklardır ve akabinde şikayetiniz doğru temellere dayanıyorsa ilgili kişiye idari para cezası kesilecektir. Diğer sayfamızdan adres değişikliği nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.


DİĞER YANLIŞ ADRES BEYANI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, yanlış adres beyanı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan yanlış adres beyanı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.