Vinç Operatörü Nedir, Ne İş Yapar?

Vinç operatörü, sanayi ve inşaat işlerinde, liman ve demir yollarında, maden ve bu tarz alanlarda makine, araç ve gereçler ile büyük cisimleri kaldırmaya, taşımaya ve yerlerine yerleştirmek için kullanılan araçları yani vinçleri kullanan kişilere denmektedir.

Vinç operatörlük işi kolay gibi görünse de aslında bir o kadar zor ve tehlikelidir. En ufak hata büyük kazalara yol açabileceğinden dolayı bu işi gerçekten iyi yapanların yapması gereken bir iştir diyebiliriz. Bunun yanı sıra vinç operatörlük esnek bir şekilde çalışmaktadır. Bununla birlikte vinç operatörleri zorlu hava şartlarında bile çalışmak zorunda kalabilmektedir. Bu gibi durumlarda da hatasız çalışmak çok önemlidir. Bundan dolayı bu mesleği yapacak kişiler arasında özellikle bu işi yapabilecek konusunda tam teşekküllü sağlık raporu istenmektedir. Çünkü en küçük dikkatsizlik ve hata, büyük kazalara ve sonuçlara yol açabilmektedir.Vinç operatörleri kule vinci kullanmadan önce vincin kontrolünü yapmaktadırlar. Ne kadar güvenli, bir sorun var mı yok mu gibi çeşitli incelemeleri de yapmaktadır. Yani sadece vinci kontrol etmekle yükümlü değildirler. Bu durumlarda ayrıca kule vincin bağlantılarını da çıkarıp takabilmelidir. Yük taşıma zamanı evvelinde alınacak yer ile aktarılacak yeri belirleyerek çevresel faktörden rüzgarına kadar hesabını yapmak zorundadır. Daha sonra yük alıp taşıma işlemlerini gerçekleştirir. Aksi halde sert bir rüzgar sonucu büyük sonuçlara yol açabilir.

İş bittikten sonra vinci park haline getirerek bağlantılarından elektriğine kadar bütün sistemleri kontrol edip kapatır. Vincin bakım ve onarım işlerinden de vinç operatörleri yükümlüdür. Vinçte bulunan dişler, mafsallar ve kanca gibi bütün yağlanması gereken yerleri yağlar, bakımını yapar ve bunun hakkında ayrıca kayıt tutmakla sorumludur. Genel olarak vinç operatörlerinin yaptığı iş bu şekildedir.

Vinç Operatörü Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir?

Her isteyen vinç operatörü olamamaktadır maalesef. Çünkü bu işin riski ve tehlikesi yüksek olduğu için zor meslek grubu içerisinde yer almaktadır. Her ne kadar vinç operatör talebi fazla olsa da herkes bu yük altına girememektedir. Bunun yanı sıra bu meslekte ülkemizde yetişmiş kişi sayısı da az sayıdadır.

Vinç operatörü olmak isteyen birisi öncelikle MEB onaylı olan operatör belgesi alması gerekmektedir. Bunun sebebi ise, olası kazalardan sadece vinç operatörü sorumlu olduğundan dolayı belgesi ve eğitimi olmayanlar bu işi kesinlikle yapamaz. Operatör belgesini MEB’e bağlı olan bütün operatörlük kurs yerlerinden alabilirsiniz. Kurs yerlerine başvuru yaparak eğitim ve sınavlardan başarılı bir şekilde geçmeniz gerekmektedir. Bu kurs hizmetini uzman öğreticiler verirken Özel Uzmanlar İş Makine ve Operatör Kurs eğitiminde gerekli araç ve gereçler ile alacaksınız.

Bunun yanı sıra operatör olmak isteyenlerden bazı şartlar istenmektedir. Bu şartlar;

  • 18 yaşından büyük olmak
  • TC vatandaşı olmak
  • TC Kimlik kartının fotokopisi
  • Vesikalık 5 tane fotoğraf
  • Sağlık kuruluşlarından alınacak tam teşekkülü sağlık raporu ve “operatörlük yapmasında her hangi bir sağlık sakıncası yoktur” şeklinde rapor almak
  • Adli sicil kaydı
  • En az ilkokul mezun olma şartı

Bu şartları tamamladıktan sonra eğitiminize başlamak için kursa kayıt olursunuz. Kursta göstereceğiniz başarı sonrası sınavda başarılı olduğunuz takdirde operatörlük belgesini almaya hak kazanırsınız. Bu yazımızda vinç operatörü kime denir, görevleri nelerdir, nasıl olunur gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan vinç operatörü maaşları hakkında bilgi alabilirsiniz.


DİĞER VİNÇ OPERATÖRÜ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, vinç operatörü konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan vinç operatörü duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.