Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni (VHKİ) nedir, ne demektir?

Zaman ilerledikçe yeni meslek dalları hayatımıza girmeye devam ediyor, bazıları da hayatımızdan çıkıyor. Yeni yeni popülaritesini arttırmaya başlayan ve ÖSYM tarafından yayınlanan kılavuzda da sıkça gördüğümüz bir meslek var: VHKİ. Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni yani kısa adıyla Vhki kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanuna tabii Genel İdare Hizmetleri (GİH) sınıfı kapsamında istihdam edilen memurluk türüdür.

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni (VHKİ) ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Veri hazırlama ve kontrol işletmeninin görevleri, sorumlulukları ve yetkileri çalışmış oldukları kuruma göre farklılık göstermektedir. Ancak VHKİ, gene olarak yazışma işlerini yürütmekle görevlendirilir. Evrakların bilgisayar ortamında hazırlanması, imzalanması ve arşivlenmesini sağlamak yine VHKİ’nin görevleri arasında yer almaktadır.Veri hazırlama ve kontrol işletmeni, bilgisayara, çevre birimlerine ve ofis programlarına hakim kişilerdir. Verilerin analizini yaparak, elektronik tablolarda tutulması, saklanması ve kullanılması üzerine bir takım işleri yaparlar. Bu görevlerinin dışında yine üst amirlerinin vermiş olduğu emirleri yerine getirirler.

Düz memurluk ile VHKİ arasındaki farkları nelerdir?

Veri hazırlama ve Kontrol İşletmeni ile düz memur arasında belirli farklar vardır. İlk fark mali yönden vhki unvanlı memur, düz memurdan daha fazla maaş almaktadırlar. Vhki unvanlı memurlar çalışma yeri masa başıdır ve işlerini bilgisayar ortamında yapar. Ancak düz memurların masa başı yada bilgisayar ortamında çalışma zorunluluğu yoktur.

Veri hazırlama ve kontrol işletmeni (VHKİ) nasıl olunur?

VHKİ olmak kamu kurum ve kuruluşları farklı başvuru şartları aramaktadır. Ortaöğretim mezunu, ön lisans mezunu ve lisans mezunu eğitim düzeyindeki kişiler VHKİ olarak ilanlara başvuruda bulunabilir. Ancak alımlarda KPSS şartı aranmaktadır. KPSS sınavına katılarak gerekli puanı almalı ve ilgili kamu ilanlarına başvuruda bulunmalısınız.

VHKİ alımı yapan kamu kurum ve kuruluşların ilanlarını da sık sık İnternet adresimiz üzerinde paylaşmaktayız. Bu ilanlara BURADAN ulaşmanız mümkündür. Yeni ilanlardan haberdar olmak için ise sosyal ağlardan bizleri takip edebilirsiniz.

VHKİ Nerelerde Çalışır? İş İmkanları Nasıldır?

Veri hazırlama ve kontrol işletmeni yani VHKİ, genel itibariyle kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilmektedirler. Valiliklerde, belediyelerde, kaymakamlıklarda, bakanlıklarda ve diğer kamu kuruluşlarında çalışırlar.

VHKİ maaşları ne kadardır?

Veri hazırlama ve kontrol işletmeni yazımızda da belirttiğimiz üzere düz memurlardan daha yüksek maaş almaktadırlar. Bu miktar da düz memurlara göre yaklaşık 100 TL daha fazladır. Yani günümüzde VHKİ, 3 bin TL gibi bir maaş almaktadır.

Bu yazımızda VHKİ nedir, ne demektir, görev tanımı, alım şartları nelerdir, çalışma alanları, çalışma şartları, koşulları ile nerelerde çalışırlar, olma şartları nelerdir gibi VHKİ mesleği hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER VHKİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, vhki konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan vhki duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.