VHKİ nedir, ne demektir, kimdir, kime denir?

Gün geçtikte hayatımıza yeni meslek dalları girmektedir. Son dönemde özellikle kamu ilanlarında adını sıklıkla duyduğumuz mesleklerden bir tanesi de VHKİ’dir. VHKİ, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni’nin kısaltılmasıdır. Memurluk mesleklerinden bir tanesidir ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabidir. VHKİ mesleğine tabi kişilerin görev ve sorumlulukları hakkında bilgiler verdiğimizde kimlere VHKİ denildiğini daha net anlayacağız.

VHKİ ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, sahip olduğu görevleri ve yetkileri çalıştıkları kuruma göre farklılık gösterebilmektedir. Ancak genel olarak bu mesleği icra eden kişiler;  • Yazışma işlerini yürütmek,
  • Verilen bilgileri istenilen şekilde toparlamak ve kaydetmek,
  • Evrakların bilgisayar ortamında hazırlanması, imzalanması ve arşivlenmek,
  • Verilerin sisteme girişlerini denetler, varsa hataları düzeltmek,

Ve bunların dışında amiri tarafından verilen diğer görevleri yerine getirmek gibi görevlere sahiptirler. Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, yapmış olduğu işten dolayı ofis programlarına hakim, çevre bilimlerine ilgili kimseler olmalıdırlar.

Düz memurluk ile VHKİ arasındaki farkları nelerdir?

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, yapmış oldukları işler sebebi ile düz memurluk ile sıklıkla karıştırılmaktadır. Ancak ikisi birbirinden oldukça farklı mesleklerdir. Bunlardan bir tanesi elde etmiş oldukları gelir, düz memurluğa göre fazladır. Bu meslek mensuplarının ne kadar gelir elde ettiklerine VHKİ Maaşları yazımızdan ulaşabilirsiniz. Diğer bir konu ise VHKİ genel olarak masa başı işlerde çalışırlar ve işlerini bilgisayar başında hallederler. Fakat düz memurların böyle bir zorunluluğu bulunmaz. Bu sebeplerden iki meslek birbirine karıştırılmamalıdır.

VHKİ nasıl olunur?

VHKİ, yazımızda da belirttiğimiz üzere memurluk çeşitlerinden bir tanesidir. VHKİ olmak için öncelikle Kamu Personeli Seçme Sınavı yani KPSS’ye girilmelidir. Akabinde de kamu kurumlarının VHKİ ilanları takip edilmeli ve bunlara başvuru yapılmalıdır. Bunların dışında VHKİ mesleği bilgisayar başında çalışmak durumunda olan bir meslek olduğu gibi bilgisayar sertifikası gibi çeşitli sertifikalar da aranmaktadır. Her sene yapılan VHKİ alımları incelendiğinde bu meslek için kamu kurumlarında en düşük 85 gibi bir puandan alım yapıldığı görülmüştür. Yani KPSS’de almanız gereken puan yüksektir.

VHKİ ne iş yapar?

VHKİ olma şartları nelerdir?

Öncelikle VHKİ alımı yapan kurumlar genel olarak farklı öğrenim ve başvuru şartları talep edebilirler. Bunun haricinde genel olarak ortak başvuru şartları aşağıda belirtilmiştir.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
  • Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması sonucu olumlu olmak,

Peki VHKİ genel olarak hangi kurumlarda çalışma imkanına sahiptir?

VHKİ alımı yapan kurumlar – VHKİ nerelerde çalışır?

Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni çalışma imkanları oldukça geniştir. Bir memurluk unvanı olan VHKİ, valiliklerde, bakanlıklarda, kaymakamlıklarda, HSYK’da, bakanlıklarda, YSK bünyesinde, Diyanet, Sağlık Bakanlığı, Müftülük, İçişleri Bakanlığı, belediye, DHMİ gibi kurum ve kuruluşlarda çalışabilirler.

VHKİ çalışma saatleri nasıldır?

Veri hazırlama ve kontrol işletmeni, diğer memurlar gibi haftalık 40 saat çalışmaktadır. Genel olarak kurumlara göre değişiklik gösterse de hafta içi sabah saat 09:00 ile akşam saat 17:00 arasında çalışırlar ve hafta sonları çalışmazlar.

VHKİ çalışma şartları nasıldır?

VHKİ, genel olarak bilgisayar başında çalışma imkanına sahiptir. İşleri masa başındadır. Diğer memurlardan farklı olarak teknoloji ile iç içe çalışırlar.

VHKİ olmanın avantajları nelerdir?

Öncelikle VHKİ olan kişiler diğer düz memurlara göre daha çok maaş almaktadırlar ve yine onlardan farklı olarak yeşil pasaport alma hakları bulunmaktadır. Bunların dışında sadece verilerle çalıştıkları işleri bilgisayar başında olmalarından dolayı bir nebze daha rahat bir meslek olarak gösterilmektedir.

VHKİ nedir?

VHKİ hangi bölümlerden alıyor, hangi bölümler tercih edilebilir?

VHKİ alımı yapan kurumlar genel olarak bir bölüm şartı sunmayabilirler. Ancak birçoğu öğrenim şartı talep etmektedir. Bazıları ortaöğretim mezunu, bazıları önlisans mezunu, bazıları ise üniversite mezunu olan adayları tercih ederler. Bu şartları kuruma göre farklılık gösterebilir.Bu yüzden şu bölümden alım yapıyor demek doğru olmayacaktır.

VHKİ hangi hizmet sınıfında, hangi sınıfa girer?

VHKİ, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi, Genel İdare Hizmetleri (GİH) sınıfı kapsamında istihdam edilmekte olan memurluk türlerinden bir tanesidir.

Bu yazımızda VHKİ açılımı nedir, olmak için ne yapmalı, olmak istiyorum nasıl olurum gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER VHKİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, vhki konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan vhki duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.