Son dönemde özellikle firmalardan duyduğumuz sözlerden olan veri işleme izni tam olarak nedir? Gelin bu konuya detaylı bir şekilde göz gezdirelim. Günümüzde pek çok firmadan hizmet alıyoruz. Bu firmalar hem hizmetlerinde hem de sunduğu farklı çalışmalarda bizlere telekomünikasyon konusunda çok sayıda çözüm sunulmaktadır. Rekabet yüksek olsa da veri işleme konusu tamamen bizim verilerimize dayanmaktadır.

Bu içeriğimizde şu başlıkları konuşacağız:  • Veri İşleme İzni Nedir?
  • Veri İşleme İzni Tehlikeli Midir?
  • Veri İşleme İznini Nasıl İptal Ederiz?

Verilerimizin firmaların elinde kullanılmasına dair verilen bir izin olarak da açıklayabiliriz bu durumu. Rekabetin yüksek olması firmaların çok daha fazla reklam çalışması yapması demek oluyor. Bununu için de bizlerin verisine ihtiyaç duyuluyor.

Veri İşleme İzni Nedir?

Firmaların bizi tanıyarak bizim kullanım alışkanlıklarımıza göre bizlere fiyat sunması için ellerinde verilerimizin olması gerekiyor. Yani bize özel kampanyalar sunma isteği ile bu izinler isteniyor. Bu durum bizim telefonlarımızı nasıl kullandığımızı ve mobil veri paketlerimizi ne şekilde harcadığımızı gösteriyor. Haliyle de firmalar verilerimize erişerek bu verilere göre özel paketler satıyor. Bu duruma dair ön plana çıkarılan pek çok çalışma var.

Verilerimizi ölçen, bu verileri başka firmalara satan bir sistem olarak da bahsedebileceğimiz veri işleme izni, özellikle firmaların sık sık müşterilerine sunduğu tekliflerin oluşmasını sağlıyor aynı zamanda. Ülkemizde bu konuda TTNET, Turkcell, Turk Telekom ve Vodafone gibi hizmetler için özellikle talep edilen veri işleme izinleri bulunuyor. Verilerimiz teker teker analiz ediliyor ve kullanım yaptığımız bölümler, hangi alanlarda ne şekilde internet harcadığımız ve arama yaptığımız gibi seçenekler firmalara sunulmuş oluyor. Bu sayede başkaları da bizim verilerimize erişebiliyor. En azından veri işleme izni verdiğimiz firma bu konuda bir satış yaparak numaralarımızı ve verilerimizi başka firmalara satabiliyor. Yani buna izin vermiş oluyoruz.

Veri İşleme İzni Tehlikeli Midir?

Aslında özünde tehlikeli değildir. Çünkü bizim verilerimizin incelenmesi ve bize dair paketler sunulması gayet bizim için de kolaylık sağlayan bir durum oluşturuyor. Ama bu durum her zaman böyle olmayabiliyor. Şöyle düşünün. Veri işleme izninin amacı verilerimizin kullanılması. Bunun iki farklı sonucu var. Ya verilerimiz iyi bir şekilde kullanılacak ve bize özgü bir çözüm üretilecek ya da farklı amaçlar için farklı şirketlere satış yapılacak. Bu tabi bilebileceğimiz bir şey değil. Ama her şekilde bir tehlikeli durum var ortada. Kişisel hak ihlalini gayet açık bir hale getiren bu izinler farklı  amaçlar ile kullanılabileceği gibi çok sağlıklı şekillerde de kullanılabilir. Ama bir şekilde kafamızda soru işareti kalmasın ve bu durumu iptal edelim diyorsanız aşağıdaki yöntemlere göz atabilirsiniz.

Hani bazen hiç tanımadığımız bir firma yetkilisi bizi arar da bir konuda teklifleri olduğunu söyler ya, işte o numaraya bu firmalar üzerinden ulaşıyorlar. Bu da bizim verdiğimiz izinlerden dolayı oluyor. Bu konuda yapılacak olan çalışma genellikle sorunları çözmek üzerine kurulu. Peki ama bu durumdan nasıl kurtulabiliriz?  Gelin biraz da bu konuya göz atalım. En azından iptal ile ilgili merak ettiğiniz bilgileri derlemiş olalım ve hızlı bir şekilde detaylara ulaşın.

Veri İşleme İznini Nasıl İptal Ederiz?

Veri işleme ile ilgili olarak izinleri iptal etmek için kullandığınız alt yapıya bakmanız gerekiyor. Şayet internet ve telekomünikasyon şirketleri ile ilgili çalışmalar yapacaksanız, öncelikle alt yapınızı sorgulayın. Eğer TTNET ise alt yapınız (Türk Telekom), pek çok hizmeti durdurmanız gerekebilir. Çünkü aktif olarak geniş bir veri ihtiyacı hissediyor ve sürekli yeni izinler ile veri işleme çalışmalarına dahil oluyor. TTNET tek şifre hesabını daha önce duyduysanız, bu süreçleri bu hesap ile hızlı bir şekilde iptal edebilirsiniz. Peki ama nasıl olacak?

Turk Telekom alt yapısı kullanıyor iseniz hizmetlerle ilgili online işlemler yapmanız için bir tek şifreniz bulunuyor demektir. Şifrenizi hatırlamıyor iseniz panik yapmaya gerek yok. Hemen TC kimlik numaranız ile ve TTNET üyesi olurken verdiğiniz e posta adresinizle hızlıca sisteme girebilir ve tek şifre alabilirsiniz. Yapmanız gereken şey öncelikle TTNET tek şifre paneline ulaşın ve ardından e posta adresinizle ve şifrenizle sisteme giriş yapın. Sonra da sırasıyla:

  • Ana sayfa, kullanıcı işlemleri, veri işleme izni sayfasına gidin ve izin vermiyorum seçeneğini işaretleyin. Bu kadar basit bir şekilde çözüme ulaşabilirsiniz.

Turkcell Veri İşleme İzni Nasıl Kapatılır?

Gsm operatörleri genellikle şirket bazında size özel kampanyalar yapmak için verilerinizi kullanmaktadır. Bu sayede de pek çok verimize ulaşabilmektedir. Tabi biz bu izinleri vermediysek bir sorun yok. Ama verdiysek şu süreçler ile iptal edebilirsiniz:

  • IPTAL IZIN yazın ve 2222 numarasına ücretsiz SMS gönderin. Bu sayede Turkcell veri işleme izni iptalini gerçekleştirmiş olacaksınız. Bu izni iptal ettikten sonra Turkcell size çeşitli kampanyalar vermek isteyecektir. Tekrar onay vermeniz durumunda yine izin vermiş olacaksınız. O yüzden bu fırsatlara aldırış etmemenizi öneriyoruz.

Vodafone Veri İşleme İzni Nasıl Kapatılır?

Vodafone için veri işleme iznini kapatmak da çok kolay. Bunun için hemen:

  • VAZGEC yazarak 4000 numarasına ücretsiz SMS gönderebilirsiniz. Ardından Vodafone da sizin için çeşitli paketler sunacaktır ve ara ara mesajlar göndererek bilgi almak isteyecektir bu konuda. Yine aldırış etmeyiniz. Şayet onaylarsanız tekrar veri işleme iznini vermiş olacaksınız.

Bu şekilde operatörler ile ilgili olarak veri işleme izinlerinizi kapatabilirsiniz. Bunun dışında farklı bir yerde üyeliğiniz var ise ve veri işleme izni ile ilgili bir bilgi geçiyorsa, kesinlikle ayarlara göz atmanızı öneriyoruz. Bir şekilde bu izni iptal etmeniz için menü bulunacaktır. Bu şekilde gerekli iptalleri gerçekleştirebilir ve bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Bu yazımızda veri işleme ve paylaşım izni nedir, ne demektir, zararları nelerdir, nasıl kapatılır gibi konularda detaylı bilgiler verdik


DİĞER VERİ İŞLEME İZNİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, veri işleme izni konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan veri işleme izni duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.