Veri Analistleri Ne Kadar Maaş Alır?

Teknoloji adeta baş döndürücü bir hızla gelişmeye devam ediyor. Bu değişim sürecinde hayatımıza yepyeni meslekler dahil oluyor. Bu yeni meslek dallarından bir tanesi de veri analistliği. Data analisti veya veri analist uzmanı şirket kayıtlarında bulunan dataları yani verileri, bilgisayar aracılığı ile analiz eden, yorumlayan ve daha sonra bu verileri raporlayan kişilere denilmektedir. Nasıl veri analisti olabileceğinizi VERİ ANALİSTİ NASIL OLUNUR yazımızda detaylı olarak anlatmıştık. Peki veri analistleri ne kadar maaş alıyorlar, para kazanıyorlar?

Veri Analisti Maaşları 2023

Her sene dünyada onlarca zettabayt veri üretilmektedir. Bu üretilen verinin ise sadece yüzde 0,05’i analiz edilebilmektedir. Bu analiz işinin büyük kısmı ise veri analistleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Belirtilen rakamlardan veri analistliği mesleğine ne kadar çok ihtiyaç olduğunu ve gelecekte de bu bilgi üretiminin artarak çoğalacağı için veri analistliği mesleğinin geleceğinin de bir hayli parlak olduğunu söylemek mümkün. Bu sebeplerden son yıllarda veri analistliği mesleğine olan ilgi oldukça artmış durumda. Tabi bu durumun oluşmasında bir diğer etken de veri analistlerinin almış oldukları maaşlar.Ülkemizde veri bilimcileri yani veri analistleri 5 bin TL ile 10 bin TL arasında değişen miktarlarda maaş alıyorlar. Bu belirtmiş olduğumuz rakamlar ortalama rakamlardır. İşinde oldukça iyi olan deneyimli bir veri analistinin maaşı çok daha yukarılara çıkabilmektedir. Bu mesleğe olan ilgi ülkemizde her geçen gün artsa da henüz istenilen seviyelerde değildir. Yurt dışında çok sayıda ülkede veri analistliğinin önemi kavranmış durumdadır ve bu sebepten maaşları çok daha yüksektir. Yurt dışında veri analistleri ortalama yıllık 100 bin dolar civarında maaşlar alıyorlar.

Bu yazımızda veri analistleri ne kadar para kazanıyor, maaşları ne kadardır hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER VERİ ANALİST UZMANI MAAŞI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, veri analist uzmanı maaşı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan veri analist uzmanı maaşı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.