Vergi Kaçırmanın Cezası Nedir?

Vergi, bütün devletin hizmetlerinden yararlanan, devletin ihtiyaçlarını ve kamu hizmetleri çerçevesinde harcanmak için devletin halk tarafından aldığı paraya vergi denir. Bu vergi, kanuna uygun bir şekilde özel sektörlerden ve bireylerden belirli oranlar şeklinde alınmaktadır. Bu sayede şirketlerin ve bireylerin ödediği vergilerin oranları da değişmektedir. Ancak bazı durumlar var ki, Türkiye’de bu durum sıkça yaşanmaktadır, vergi kaçıran birçok şirket bulunmaktadır. Kimileri vergi kaçırmanın cezasını bilirken, kimileri ise vergi kaçırmanın cezasını bilmemektedir.

Vergi, devlete ödenmesi zorunlu olan bir sistemdir. Devletlerin hepsini ayakta tutan unsurlardan bir tanesi de vergidir. Bu yüzden vergisini ödemeyen şirketler cezalandırılmaktadır. Bunu ispat eden şikayetçiler ise duruma göre ödüllendirilmektedir. Vergi kaçırmanın cezası, idari para cezası olsa da kaçırdığı verginin miktarına göre hapis cezasına kadar gidebilmektedir.Vergi Usul Yasasına göre 341. Maddede de vergisini ödemeyenler ya da eksik ödeyenler vergi kaybı meydana getirmektedir. Sorumlu olan kişi ya da şirket bu durumda 344. Madde gereği vergi kaçırma suçu işlemiş olur. Bu durumda ise Vergi Usul Yasasının 359. Maddesinde bu kişi ya da şirketler Kaçakçılık Suçu işlemiş olur ve Kaçakçılık suçundan yargılanarak cezaları 3 kat artarak uygulanır. Cezaya iştirak edenler ise 360. Maddeye göre 1 kat ceza alır.

Vergi ceza oranı, inceleme başlandıktan komisyonun sevkine kadar verilen vergiler dışında, yasal zaman geçmesinin ardından sunulan vergi belgeleri bu maddelere göre vergi ceza oranı %50 oranı olacak şekilde uygulanmaktadır.

Vergi düzenlenmesi ve tutulan kayıtlarda muhasebe ya da defter hilesi yapanlar, kayıt dışı prosedürler ile alakası olmayan şahıslar adına açılan hesaplar gibi durumlarda vergi kaçakçılık suçu işlenmiş olur. Bunun cezası yapılan kaçakçılığa göre 6 aydan başlayarak 3 yıla kadar hapis cezası verilmektedir. Ayrıca hapis cezasını paraya çevirerek de ceza ödenebilmektedir.

Vergi Kaçıranlar Nereye Nasıl Şikayet Edilir?

Vergi kaçırma olayını birçok büyük şirketler dahi yaparken, kanıt olmamasından ya da insanlar korkularından dolayı şikayet edememektedirler. Ancak 2016 yılından şikayetlerde vergi kaçıranları tespit edip cezalandıran devlet, şikayet edenlere de ödül vermektedir. 2016 yılında yapılan şikayetlerde 240 kişi para ödülü almıştır. Bu para ödülünün toplamı ise 3 Milyon 150 Bin TL civarındadır.

Vergi olayını yukarıda bahsetmiştik. Devlet, herkesin gücü ne kadarsa ona göre vergi almaktadır. Fakat buna rağmen birçok firma vergi kaçakçılığı yapmaktadır. Kimi şirket devleti kandırarak yüksek maaş gösterip bankaya yatırır ve çalışanlarından maaşın büyük kısmını elden vermesini söyleyerek çalışana ayrıca tehdit eder. Çalışanda korkusundan ve işsiz kalmamaktan dolayı el mahkum der her maaşının büyük kısmını patronuna geri öder. Bu gibi birçok usulsüz yapılan işlemler devleti kandırma ve vergi kaçakçılığına girdiğinden dolayı hapis ve para cezası ile çarptırılmaktadır. Bu gibi durumları gördüğünüz zaman kanıtınızla beraber maliyeye bildirmeniz gerekmektedir. İsterseniz ALO 189 Maliye diyerek arayabilir, isterseniz de 444 0 189 numarayı tuşlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra İnternet üzerinden şikayet etmek isterseniz https://intvd.gib.gov.tr/ adresi üzerinden şikayet edebilirsiniz. Ya da direkt olarak https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_VIMER_IHBAR_ISL adresine giderek de şikayette bulunabilirsiniz.

Yapılan bütün şikayetlerde maliye sizden kişisel bilgilerinizi isteyecektir. Bu bilgiler TC kimlik numarası ve ad, soyad gibi istenen bilgilerdir. Bunun amacı ise usulsüz ve gereksiz yere şikayet edilmelerin önüne geçmektir. Ancak hiç şüpheniz olmasın kişisel bilgileriniz şikayet edeceğiniz firmaya söylenmemektedir. Şayet vergi kaçakçılık yapmıyorsa o zaman belki gereksiz yere şikayet ettiğiniz için söylenebilmektedir. Bunun dışında vergi kaçakçılığı belirlenir ve şirkete ceza kesilirse, sizde bunu devlete bildirdiğiniz için belli oranda maddi olarak ödül alacaksınız. Bu anlamda vergi kaçıran kişileri eğer deliliniz var ise mutlaka şikayette bulunarak hem ödülünüzü alabilirsiniz. Hem de devleti kandırıp vergi kaçakçılığı yapmalarına engel olabilirsiniz.


DİĞER VERGİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, vergi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan vergi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.