Vergi Belgesi Olmadığına Dair Belge Nasıl Alınır?

Vergi mükellefi; 213 sayılı vergi usulü kanununa göre vergi deme yükümlülüğü olan kişidir. Vergi mükellefi olan kişi özel ya da tüzel bir kişi olabilir. Hangi vergi ile yükümlülüğünüz olursa olsun bu durum sizi bir vergi mükellefi yapar, vergilerin adının değişmesi sizi sorumluluğunuzdan alıkoymaz. Günlük yaşantınızda da bireysel ya da kurumsal olarak birçok vergiye tabii tutulursunuz. Elektrik faturanızdan attığınız çöpe kadar her şeyin vergilendirilmesi yapılmaktadır. KDV dahi bireyin ödediği vergiler arasındadır. Ödemediğiniz vergiler bir şekilde sizden devlet kurumları aracılığı ile tahsil edilir. Bazı durumlarda vergi borcunuz olmadığına dair belgeler istenmektedir. Defter ve belge ibraz etme durumlarında bu belgelerin talep edildiği sıklıkla görülmektedir.

Vergi mükellefi olmadığına dair belge alma işlemi için;  • İlinizde ya da ilçenizde bulunan Gelir İdare Başkanlığına giderek Mükellefiyet yazısı talep dilekçesi doldurmanız yeterlidir,
  • Vergi dairelerine giderek belgeyi almanız mümkündür,
  • Sicil yoklama servisinden mükellef olunmadığına dair belge alınabilir,
  • Bir diğer yöntem ise gib.gov.tr adresine girerek, yardım ve kaynaklar bölümüne girmektir. Yardım ve kaynaklar bölümü içinde yer alan dilekçematik yardımı ile mükellefiyet yazısı talep dilekçesini almanız mümkündür. Bu işlem sonucunda dilekçeniz e-posta adresinize iletilecektir.

Gerçek kişiler için de tüzel kişiler için de bu iki uygulama geçerlidir. Gerekli araştırmalar yapılır ve araştırmalar sonucunda vergi mükellefi değilseniz; size verilen dilekçe üzerinde vergi dairemizde kaydı yoktur ibaresi olmalıdır.

Mükellefiyet yazısı talep dilekçesi doldurmak için TIKLAYIN

Vergi mükellefi olmadığına dair belge ya da diğer adıyla mükellefiyet belgesi hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER VERGİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, vergi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan vergi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.